2023 йилнинг ярим йиллик даврида кўриб чиқилган мурожаатларнинг асосий мазмуни юзасидан
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш Инспекциясида жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш тартиби Ўзбекистон Республикасининг 2017 йил 11 сентябрдаги ЎРҚ-445-сонли «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги Қонуни ва «Ўзагроинспекция» бошлиғининг 2020 йил 8 июндаги С5-сонли буйруғига асосланган ҳолда амалга оширилади.
Таҳлилларга кўра, 2023 йилнинг ярим йиллик даврида «Ўзагроинспекция» марказий аппарати, ҳудудий бошқармалари ва туман бўлимларига Ўзбекистон Республикаси Виртуал қабулхонаси, “Тадбиркор виртуал офиси” ахборот портали, «Ўзагроинспекция»нинг «Ишонч телефони», Инспекциянинг электрон почтаси ва Edo.ijro.uz идоралараро ҳужжат айланиш тизими ҳамда тўғридан-тўғри жами 396 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан 306 таси кўриб чиқилган, 148 таси қаноатлантирилган 152 тасига тушунтириш хатлари берилган.
Юридик шахслар яъни тадбиркорлардан келиб тушаётган мурожаатларнинг асосий мазмуни Инспекциянинг давлат хизматларини кўрсатиш йўналишига қаратилган бўлиб, қишлоқ хўжалиги, мелиорация ва йўл қурилиши техникаларини техник кўрикдан ўтказиш ва уларни рўйхатга олиб, янги намунадаги пластик шаклидаги техник гувоҳнома олиш бўйича сўровлари ҳисобланади.
Бундан ташқари, «Ўзагроинспекция» томонидан жами 20 652 та жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилинган.

Regarding the main content of the appeals considered in the half-year period of 2023
The procedure for considering appeals of individuals and legal entities in the Inspection of the Agro-Industrial Complex under the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan is the Order of the Republic of Uzbekistan dated September 11, 2017 No. O'RQ-445 "Requests of Individuals and Legal Entities" on" and the decision of the head of "Ozagroinspeksia" dated June 8, 2020 It is carried out based on order No. S5.
According to the analysis, in the six-month period of 2023, the central apparatus, regional offices and district departments of "Uzagroinspeksia" will receive the Virtual reception of the Republic of Uzbekistan, the "Entrepreneur's Virtual Office" information portal, the "Hotline" of "Uzagroinspeksia" , e-mail of the Inspectorate and the Edo.ijro.uz interdepartmental document circulation system, and a total of 396 appeals were received directly, of which 306 were considered, 148 were satisfied, and 152 were explained. letters are given.
The main content of appeals from legal entities, that is, entrepreneurs, is focused on the direction of public service provision of the Inspectorate, which includes technical inspection of agricultural, land reclamation and road construction equipment, registration of new requests for obtaining a technical certificate in the form of a plastic sample.
In addition, representatives of a total of 20,652 individuals and legal entities were accepted by "Uzagroinspeksia".