Кўҳна Самарқанд шаҳрига саёҳат ташкил этилди
“Ўзагроинспекция” Қашқдарё  вилоят бошқармаси бошлиғининг қўллаб-қувватлаши  ҳамда вилоят Касаба уюшмаси ташаббуси билан қишлоқ хўжалиги соҳаси меҳнат жамоаларида узоқ йиллар давомида фаолият олиб бораётган ходимлар, фаоллар, хотин-қизлар ва меҳнат фахрийлари учун ўзининг бой тарихий ва маданий меросига эга бўлган, қадимий ва ҳамиша навқирон бўлмиш кўҳна Самарқанд шаҳрига саёҳат ташкил этилди.
Дастлаб саёҳат, Хўжа Дониёр зиёратгоҳи, Саёҳат Шохи зинда ёдгорлиги, Ислом Каримов мақбараси, Амир Темур мақбарасида азиз авлиёлар, пир-у бобокалонлар  ҳаққига Қуръон тиловат қилиниши зиёрати билан бошланди.
Саёҳатнинг иккинчи ярми Мирзо Улуғбек расадхонаси,   Регистон ансамбли (Шердор, Тиллакори, Мирзо Улуғбек мадрасалари) ҳамда Бибихоним мадрасаси билан давом этар экан, Саёҳатчилар тарихий обидалар, улардаги нақшинкор безаклар, ганчкорлик намуналари, ота-боболаримизнинг илм-фан тараққиётидаги қудрати ва донишмандлиги, инсоният тараққиётига улкан ҳисса қўшганлигига яна бир бор гувоҳ бўлдилар.
Шунингдек, Самарқанднинг ноёб меъморий обидалари ҳамда давлатимиз раҳбари ташаббуси билан шаҳарда барпо этилган маданий-маърифий иншоотлар, сайилгоҳлар ва шаҳарда қад кўтараётган биноларни томоша қилдилар.
“Боқий шаҳар” мажмуасига борган саёҳатчилар қалбида яна бир бор миллий ғурур уйғонди. Буни уларнинг қувончга тўлган кўзларида ва ўзаро суҳбатларида кўриш мумкин эди.
Шу ўринда айтиш керакки, “Боқий шаҳар” мажмуаси, Конгресс холл, 8 та замонавий меҳмонхона, амфитеатр ва кўплаб бошқа объектлардан иборат бу муҳташам марказнинг барпо этилиши азим Самарқанд кўркига янада файзи тароват бағишлаган.
Кўҳна ва ҳамиша навқирон шаҳар дея таъриф бериладиган Самарқанднинг тарихи ва кейинги йилларда бу ерда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари унинг шуҳратини янада ошираётганига саёҳатчилар гувоҳ бўлдилар.
“Самарқанд шаҳрига бўлган саёҳат вилоятимизнинг қишлоқ хўжалиги соҳаси  меҳнат жамоаларида фаолият олиб бораётган ходимлари билан танишиш, ишчанлик ва дўстлик ришталарини боғлашга сабаб бўлди.” - дейди Ўзагроинспекциянинг Қашқадарё вилоят Оила ва хотин-қизлар масалалари бўйича бошланғич ташкилот раиси  Дилдора Хайриева.
Самарқанд қадимдан ўзининг бетакрор гўзаллиги, ажойиб об-ҳавоси, ширин суви ва мазали нонлари билан дунёга машҳур шаҳар бўлган. Орадан қанча асрлар ўтса ҳамки мазкур шаҳар ҳали-ҳануз одамларни ўзига оҳанрабодек жалб қилиб келмоқда. Саёҳат давомида навқирон Самарқанднинг қадимий тарихи ва мустақиллик йилларида барпо этилган бунёдкорлик мажмуалари тўғрисида катта таассуротларга эга бўлдилар.

A trip to the ancient city of Samarkand was organized
With the support of the head of the regional department of "Uzagroinspektsiya" Kashkdarya and the initiative of the regional trade union, for employees, activists, women and labor veterans who have been working for many years in the labor unions of the agricultural sector, which has its rich historical and cultural heritage, ancient and always a trip to the famous old city of Samarkand was organized.
First, the trip began with a visit to Khoja Daniyor shrine, Sayohat Shahi prison monument, Islam Karimov mausoleum, Amir Temur mausoleum, recitation of the Qur'an in honor of dear saints and great-grandfathers.
The second half of the trip continues with the Mirzo Ulugbek Observatory, the Registan Ensemble (Sherdor, Tillakori, Mirzo Ulugbek madrasas) and the Bibikhanim madrasa. once again witnessed their great contribution.
They also saw the unique architectural monuments of Samarkand and the cultural and educational facilities, parks and buildings that are rising in the city at the initiative of the head of our state.
National pride was once again awakened in the hearts of travelers who went to the "Eternal City" complex. It could be seen in their joyful eyes and in their conversations.
At this point, it should be said that the construction of this magnificent center consisting of the "Eternal City" complex, congress hall, 8 modern hotels, an amphitheater and many other objects has given more interest to the beauty of Samarkand.
Travelers have witnessed the history of Samarkand, which is described as an old and always modern city, and the creative works carried out here in recent years, which have further increased its fame.
"The trip to the city of Samarkand was a reason to get acquainted with the employees of the agricultural sector of our region, who are working in labor teams, and to establish friendships." - says Dildora Khairiyeva, head of the primary organization for family and women's issues of the Kashkadarya region of Uzagroinspektsiya.
Samarkand has long been a world-famous city for its unique beauty, wonderful weather, sweet water and delicious bread. Centuries later, this city still attracts people like an iron rod. During the trip, the visitors got a great impression of the ancient history of Samarkand and the creative complexes built during the years of independence.