Мавсумда 40 мингга яқин пахта ташиш техникалари иштирок этади
"Ўзагроинспекция" томонидан 2024-йил пахта йиғим-терим мавсумида қатнашадиган пахта ташиш техникалари, жумладан транспорт тракторлари ва тиркамаларини мавсумга тайёрлаш ишларининг бориши устидан назорат ўрнатилган.
Жорий йилги мавсумда республика бўйича жами 15 281 дона транспорт тракторлари ва 24 280 дона тиркамаларни мавсумга тайёрлаш режалаштирилган бўлиб, ушбу техникаларининг жумладан, транспорт тракторларининг 9 018 донаси (59%) ва тиркамаларнинг 12 383 донаси (51%) охирги 5 йилда харид қилинган техникалар ташкил этади.
Бугунги кун ҳолатига Республика бўйича жами 12 365 дона (81%)  транспорт тракторлари ва 13 127 донаси (54%) тиркамаларни таъмирлаш ишлари якунланди.
Қолган техникаларни ҳам қисқа муддатларда мавсумга тайёр ҳолатга келтириш бўйича таъмирлаш ишлари олиб борилмоқда.
Бу йилдан бошлаб Ҳудудларда тадбиркорлик субъектлари томонидан мобил устахоналар ва керакли эҳтиёт қисмлар сотув шаҳобчалари техникаларни таъмирлаш масканларида ташкил этилиши йўлга қўйилди.
Яратилган ушбу қулайликлар натижасида техника эгаларининг эҳтиёт қисмларни харид қилиш учун бозорма-бозор юриб ортиқча вақт сарф бўлишининг олди олинмоқда.
"Ўзагроинспекция" томонидан техникаларнинг сифатли таъмирланишини назорат қилишда асосан, техникаларнинг шиналари ва ёритиш чироқларининг созлигига, нур қайтаргичлар билан жиҳозланганлигига, шунингдек, тиркамалар сеткаларининг бутлиги ва буриш мосламаси (дышло) нинг созлигига алоҳида эътибор қаратилмоқда.

About 40,000 cotton transport machines will participate in the season
"Uzagroinspektsiya" has established control over the progress of preparation for the season of cotton transportation equipment, including transport tractors and trailers, which will participate in the 2024 cotton harvesting season.
In the current season, a total of 15,281 units of transport tractors and 24,280 units of trailers are planned to be prepared for the season in the republic, including 9,018 units (59%) of transport tractors and 12,383 units (51%) of trailers in the last 5 years. purchased equipment.
As of today, a total of 12,365 units (81%) of transport tractors and 13,127 units (54%) of trailers have been repaired across the Republic.
Repair works are being carried out to bring the remaining equipment to a state ready for the season in a short period of time.
Starting from this year, business entities in the regions started to establish mobile workshops and branches selling necessary spare parts in the places of equipment repair.
As a result of these conveniences, equipment owners are prevented from spending excessive time walking from market to market to purchase spare parts.
"Uzagroinspeksiya" in controlling the quality repair of machinery pays special attention to the adjustment of tires and lights of the equipment, the equipment with reflectors, as well as the integrity of trailer grids and the adjustment of the turning device (dishlo).