АМУДАРЁ тумани: қишлоқ хўжалиги техникалари мажбурий техник кўрикдан ўтказилмоқда
Айни кунларда қишлоқ хўжалиги корхоналари тасарруфидаги мавжуд техника воситаларининг баҳорги экиш мавсумига қай даражада шайлиги Қорақалпоғистон Республикаси Агроинспекциясининг АМУДАРЁ туман бўлими ходимлари томонидан махсус кўрикдан ўтказилмоқда.
Тумандаги фермер хўжаликлари ихтиёридаги қишлоқ хўжалик техникаларига хизмат кўрсатувчи муқобил машина-трактор паркларида амалга оширилаётган тиклаш-таъмирлаш жараёни Агроинспекциянинг туман бўлими ходимлари томонидан қатъий назоратга олинган бўлиб, ишнинг сифатли бажарилишига жиддий эътибор қаратилмоқда.
Жорий 2024-йил баҳорги экиш мавсумида қатнашадиган техникаларни таъмирлаш ишларига масъул бўлган жойлардаги 18 та муқобил машина-трактор паркларидаги барча қишлоқ хўжалик техникалари ва уларнинг тиркамаларининг экишга тайёрлик ҳолати Агроинспекция мутахассислари томонидан синчиклаб кўздан кечирилди. Ўрганишлар жараёнида мазкур машина-трактор паркларига таъмирлаш учун келтирилган 150 дона сеялка, 325 та культиватор, 1700 та тишли борона, 293 та молани таъмирлаш ишлари якунлангани ва экиш ишларига шай қилиб қўйилгани аниқланди.
Деҳқоннинг асосий иш қуроли бўлган техника воситаларининг созлиги, албатта, бошланаётган янги деҳқончилик йилининг муваффақиятли ўтиши учун мустаҳкам замин ҳисобланади. Шу боис, амударёлик фермерларнинг далаларида экиш ишларида қатнашадиган техникаларнинг мавсумга сифатли тайёрланганлиги алоҳида эътироф этилиб, техник кўрикдан ўтказилганлиги ҳақида сертификатлар берилди.
Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг АМУДАРЁ туман бўлими ходимлари Туркманистон муқобил машина-трактор паркида бўлишиб, мазкур корхонага келтирилган пахта ва бошқа қишлоқ хўжалик техникаларининг техник созлик ҳолатини кўрикдан ўтказдилар.
Мазкур муқобил машина-трактор паркларида йиғилиб, таъмирланган 7та чигит экиш сеялкаси, 19 та культиватор, 108 дона тишли борона, 19 та темир мола экиш мавсумига соз ҳолатга келтирилиб, экиш ишларига 100 фоиз тайёрлиги бўйича 27 нафар механизаторларга сертификатлар берилди.
Шунингдек, Агроинспекциянинг АМУДАРЁ туман бўлими бошлиғи Сарвар Матёқубов раҳбарлигидаги мутахассислар Оқ олтин муқобил машина-трактор паркида ҳам бўлишиб, бу ерга йиғилган техника воситаларининг 2024 йил экиш мавсумига тайёрлиги ҳолати билан танишдилар.
Ушбу муқобил машина-трактор паркларида 9дона чигит экиш сеялкаси, 15та культиватор агрегати, 130 дона тишли борона, 14 та темир мола сифатли таъмирланган ва экиш мавсумига соз ҳолатга келтирилган. Агроинспекциянинг туман бўлими мутахассислари хулосасига кўра, мазкур муқобил машина-трактор парклари томонидан хизмат кўрсатилаётган фермер хўжаликларининг механизаторларига техника воситаларининг техник кўрикдан ўтказилганлиги ҳақида сертификатлар топширилди.
Қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ишларнинг асосий қисмини техникалар бажаради. Шу туфайли баҳорги дала ишларининг ўз вақтида ва қулай муддатларда ўтказилишини таъминлаш эса техника воситаларининг сифатли таъмирланишига боғлиқ. Бу борада Агроинспекциянинг туман бўлими мутахассислари таъмирлаш жараёни қатъий назорат асосида олиб борилишига ҳамиша масъулдирлар.

АМУДАРЬИНСКИЙ район: сельхозтехника проходит обязательный технический осмотр
В настоящее время сотрудники АМУДАРЬИНСКОГО районного отдела Агроинспекции Республики Каракалпакстан проводят специальную проверку готовности имеющейся в распоряжении сельскохозяйственных предприятий техники к весенней посевной.
Процесс восстановления-ремонта альтернативных машинно-тракторных парков, обслуживающих сельскохозяйственную технику, принадлежащую хозяйствам района, строго контролируется сотрудниками районного отдела Агроинспекции, качеству работ уделяется серьезное внимание.
Вся сельскохозяйственная техника и прицепы к ней в 18 альтернативных машинно-тракторных парках в местах ответственности за техническое обслуживание техники, участвующей в текущей весенней посевной сезоне 2024 года, были тщательно проверены специалистами Агроинспекции. В ходе исследований установлено, что 150 сеялок, 325 культиваторов, 1700 зубчатых борон, 293 сеялки, привезенные в эти машинно-тракторные парки на ремонт, отремонтированы и готовы к посадке.
Наладка техники, которая является основным рабочим инструментом агрария, безусловно, является прочным фундаментом успешного прохождения нового сельскохозяйственного года. Поэтому качество техники, используемой при посадке на полях амударьинских фермеров, было специально отмечено за сезон и вручены сертификаты технического осмотра.
Сотрудники АМУДАРЬИНСКОГО районного отдела инспекции по контролю агропромышленного комплекса Министерства сельского хозяйства Республики Узбекистан посетили альтернативный машинно-тракторный парк Туркменистана и осмотрели техническое состояние хлопка и другой сельскохозяйственной техники, завезенной на это предприятие. потраченный.
В альтернативных машинно-тракторных парках собрано и отремонтировано 7 сеялок, 19 культиваторов, 108 зубчатых борон, 19 железных сеялок, а 27 механикам выданы акты о 100% готовности к посеву.
Также специалисты во главе с начальником АМУДАРЬИНСКОГО районного отдела Агроинспекции Сарваром Матёкубовым посетили альтернативный машинно-тракторный парк «Ак Олтин» и ознакомились с состоянием готовности собранной здесь техники к посевной 2024 года.
В альтернативном машинно-тракторном парке отремонтированы и приведены в исправное состояние к посевной сезоне 9 сеялок, 15 агрегатов культиваторов, 130 зубчатых борон, 14 железных сеялок. По заключению специалистов районного отдела Агроинспекции, механикам хозяйств, обслуживаемых этими альтернативными автотракторными парками, выданы справки о техническом освидетельствовании техники.
Большую часть работы в сельском хозяйстве выполняет техника. Благодаря этому обеспечение своевременных и удобных весенне-полевых работ зависит от качественного ремонта техники. В связи с этим специалисты районного отдела Агроинспекции всегда несут ответственность за то, чтобы процесс технического обслуживания проводился на основе строгого контроля.