2024-йил ҳосили учун 1 млн гектар майдонларда ғўза навлари экиш режалаштирилган
Бу ҳақда АОКАда ўтказилган брифингда "Ўзагроинспекция" ахборот хизмати раҳбари Холида Шодиева маълум қилди.
Хусусан, баҳорги дала ишларида қатнашадиган қишлоқ хўжалик техникаларини мавсумга тайёргарлик ишлари устидан назорат ўрнатилиб, таъмирлаш ишларини сифатли ташкил этилиши бўйича жойларда тегишли амалий ёрдамлар кўрсатиб келинмоқда.
Республика бўйича бу йилги баҳорги дала ишларида жами 136 минг донадан ортиқ қишлоқ хўжалиги техникалари қатнашиши режалаштирилган.
Мавсумда қатнашадиган техникаларнинг қарийб 57 минг донадан ортиғи ёки 42 фоизини сўнгги 5 йилда харид қилинган замонавий юқори унумли қишлоқ хўжалиги техникалари ташкил этади.
Ҳудудларда техникаларни марказлашган ҳолда таъмирлаш ишлари ташкил этилиб, бундан масканлар учун зарур бўладиган моддий-техника таъминоти, жумладан: темирчилик цехи, пайвандлаш аппарати, станок ва бошқалар билан таъминланди.
Таъмирлаш ишларига жалб этилган ишчи-хизматчилар учун иссиқ-овқат ва бошқа шарт-шароитлар етарлича ташкил этилганлиги натижасида, бу йил мавсумда қатнашадиган техникалар таъмири ўтган йилга нисбатан 15-20 кун эртароқ  якунига етказилди. Инспекция томонидан мавсумда фақатгина соз ҳолатдаги техникаларни қатнашиши назоратга олинмоқда.
Ғалла парвариши бўйича, бугунги кунда Республика ҳудудларида  2024 йил ҳосили учун 1 млн. 169 минг 775 гектар сувли майдонларда бошоқли дон экинлари парвариш қилинаётган бўлиб, ушбу майдонларнинг 1 млн. 131 минг гектари ёки 93 фоизи туплаш, ҳамда 38 минг гектари ёки 6 фоизи 3-4 барг фазасида ривожланмоқда.
Ғалла майдонларида бугунгача қарийиб 2 марта суғориш ишлари амалга оширилди.
Ҳудудлардаги ғаллани қишловга туплаган ҳолда киришини таъминлаш мақсадида куз ойларида ғалла майдонлари гектарига (физик ҳолда) 100-150 кг.дан азотли минерал ўғитлар билан озиқлантирилди ва бугунги кунда ҳудудларда ғаллани азотли ўғитлар билан баҳорги 1-озиқлантириш ишлари бошлаб юборилди.
Республикада ҳозиргача 81 минг гектар ёки 7 фоиз ғалла майдонларида озиқлантириш ишлари амалга оширилди.
Бугунги кунда, ғалла майдонларига гектарига 3 тоннадан маҳаллий ўғит чиқариш белгиланган бўлиб, бугунги кунгача жойларда февраль ойи учун 413 минг 660 тонна ёки 12 фоиз маҳаллий ўғит ғалла майдонларига чиқарилди.
Соҳа мутахассислари томонидан, мавсум давомида жойларда ғалла парваришида агротехник тадбирларни ўз вақтида, сифатли бажарилиши юзасидан 108 та профилактик тадбирлари, 189 та текширишлар амалга оширилди.
Ушбу тадбирлар давомида 228 та камчиликлар аниқланиб, камчиликларни бартараф қилиш бўйича, 73 та огоҳлантириш, 145 та ёзма кўрсатмалар, 61 та тақдимномалар берилди.
Жорий йил пахта ҳосили учун уруғлик чигитни экишга тайёрлаш юзасидан ҳам бир қатор тадбирлар амалга оширилди.
Жумладан, айни кунларда мамлакатимизда уруғлик чигитни тозалаш-саралаш, туксизлантириш ҳамда қишлоқ хўжалик экинларининг касаллик ва зараркунандаларига қарши дорилаш ишлари қизғин паллага кирган. Мазкур тадбирларни давлат стандарти талаблари асосида ўз муддатларида бажарилиши жойлардаги Агроинспекциянинг ҳудудий бошқармалари ва туман бўлимлари инспекторлари томонидан тўлиқ назоратга олинган.
Хусусан, Республика бўйича жами 2024 йил ҳосили учун 1 млн гектар майдонларда ғўза навлари экиш режалаштирилган бўлиб, экиш учун 50 минг тонна уруғлик чигит талаб этилади.
Ғўза навларининг иқлим шароитига мос 22 та эртапишар, 3 та ўртапишар, 4 та ингичка толали ҳамда 24 истиқболли ва янги навларни экиш режалаштирилган.
Шунингдек, Республика бўйича мавжуд 46 та уруғлик чигит тайёрлаш цехлари тўлиқ ишлаши учун барча зарурий чоралар кўрилган.
Уруғлик чигитларни қадоқлаш учун етарли миқдорда қоп ва ёрлиқлар, кимёвий препаратлар захираси яратилган.
Мавсум бошидан режага нисбатан 45,5 минг тонна ёки 81,3 фоиз уруғлик чигит тозаланиб, сараланган ва бу ишлар давом эттирилмоқда.
Қолаверса, мавсум давомида ҳудудий бошқарма ва туман бўлими ходимлари томонидан 188 та назорат тадбирлари олиб борилиб, аниқланган камчиликлар юзасидан огоҳлантиришлар берилиши таъминланган.

К урожаю 2024 года планируется посадить сорта хлопчатника на 1 млн га
Об этом на брифинге в АОКА сообщила руководитель информационной службы "Узагроинспекции" Халида Шодиева.
В частности, устанавливается контроль за сезонной подготовкой сельскохозяйственной техники, участвующей в весенне-полевых работах, и оказывается соответствующая практическая помощь на местах для качественной организации ремонтных работ.
Всего в весенне-полевых работах этого года по всей стране планируется принять участие более 136 тысяч единиц сельхозтехники.
Более 57 000 единиц или 42% техники, участвующей в сезоне, — это современные высокопроизводительные сельскохозяйственные машины, приобретенные за последние 5 лет.
В регионах был организован централизованный ремонт оборудования и обеспечено необходимое для населенных пунктов материально-техническое обеспечение, в том числе: кузнечный цех, сварочный аппарат, токарный станок и т. д.
В результате обеспечения горячим питанием и другими условиями работников, задействованных в ремонтных работах, ремонт участвующей в сезоне в этом году техники был завершен на 15-20 дней раньше, чем в прошлом году. В техосмотре контролируется участие только транспортных средств, находящихся в исправном состоянии в течение сезона.
1 млн. Зерновыми культурами засеяно 169 тыс. 775 га орошаемых площадей, из них 1 млн. площадей. 131 000 га или 93% находятся в стадии бутонизации, а 38 000 га или 6% развиваются в фазе 3-4 листьев.
Дважды проводились ирригационные работы на зерновых полях.
Для того, чтобы зерно в регионах поступало в село оптом, зерновые поля в осенние месяцы подкармливали азотистыми минеральными удобрениями из расчета 100-150 кг на гектар (в физическом выражении), а сегодня зерно удобряют азотные удобрения в регионах.Начата 1-я весенняя подкормка.
На данный момент в республике удобрено 81 тысяча гектаров или 7 процентов зерновых полей.
Сегодня на зерновые поля установлено 3 тонны местных удобрений на гектар, а за февраль на зерновые поля до сегодняшнего дня было выпущено 413 660 тонн или 12 процентов местных удобрений.
За сезон специалистами отрасли проведено 108 профилактических мероприятий и 189 проверок для своевременного и качественного выполнения агротехнических мероприятий по уходу за зерном.
В ходе данных мероприятий выявлено 228 недостатков, вынесено 73 предупреждения, выдано 145 письменных указаний, дано 61 представление об устранении недостатков.
В этом году проведен ряд мероприятий по подготовке семян к посадке хлопка.
В частности, в нашей стране полным ходом идет очистка и сортировка семян, депиляция и обработка сельскохозяйственных культур от болезней и вредителей. Выполнение этих мероприятий в соответствии с требованиями государственного стандарта полностью контролировалось инспекторами райотделов Агроинспекции и районных отделов.
В частности, под урожай 2024 года в республике планируется засеять 1 млн га сортов хлопка, а для посадки необходимо 50 тыс. тонн семян.
Планируется посадить 22 раннеспелых, 3 среднеспелых, 4 тонковолокнистых и 24 перспективных и новых сорта хлопчатника, пригодных к климатическим условиям.
Также приняты все необходимые меры для полноценной работы 46 семеноводческих цехов по республике.
Создано достаточное количество пакетов и этикеток для упаковки семян и химических препаратов.
С начала сезона по сравнению с планом очищено и отсортировано 45,5 тысяч тонн или 81,3 процента семян, и эти работы продолжаются.
Кроме того, за сезон сотрудниками райотдела и районного отдела было проведено 188 контрольных мероприятий и вынесены предупреждения по выявленным недостаткам.