Хатирчи туманида ер билан боғлиқ қонунбузарлик ҳолатлари аниқланди
Ўзагроинспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан  Хатирчи давлат ўрмон хўжалигида ўрганишлар ўтказилди ва келтирилган зарарлар қуйидагича ҳисобланди.
Хатирчи давлат ўрмон хўжалигида ўзбошимчалик билан тегишли рухсат олинмасдан 17,3 гектар майдонга балиқхона қурилган бўлиб, шундан 7 та суғориладиган экин ерининг 10,3 гектари яйлов ерларини ташкил этади.
Суғориладиган экин ер майдони 39 балл бонитет бўлиб, қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ва етказилган зарар миқдори 690 миллион 881 минг 476  сўм ҳисобланган
Шунингдек, Навоий вилояти Хатирчи туманида 36 та юридик ва жисмоний шахслар томонидан суғориладиган экин ерларини ҳисоботдан яшириб, ноқонуний равишда фойдаланаётганлиги шунингдек, давлат бюджетига солиқ ва бошқа тўловларни тўламасдан фаолият юритаётганлиги юзасидан ўрганишлар ўтказилди
Жумладан, туманда фаолият кўрсатаётган фермер хўжалигида туман ҳокими қарорига асосан, ажратилган ерга нисбатан 17 гектар ортиқча ердан фойдаланилганлиги, туман ҳокимияти захирасида бўлган 61.6 гектар экин ери туман ҳокимининг қарорисиз “Аукцион” очиқ платформасига қўйилмасдан фойдаланаётганлиги, “Истиқлол зар даласи” фермер хўжалиги 53,4 гектар, “Хатирчи инвестМЧЖ 33 гектар ерни Вазирлар Маҳкамасининг 2021-йил 24-ноябрьдаги 704-сонли қарорига зид равишда иккиламчи ижарага олинганлиги ва тумандаги мавжуд иссиқхона учун ажратилган ер майдонларини белгилангандан бошқа мақсадда самарасиз фойдаланиб келаётганлиги ва яна бошқа қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб вилоят ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга ҳужжатлар тақдим этилди.

Cases of violations related to land have been identified in the Khatyrchinsky district
The surveys were carried out at the Khatyrchinsky State Forestry Department by the agricultural land use control department of the Uzagroinspectorate, and the damage was calculated as follows.
In the Khatyrchinsky State Forestry Enterprise, a fishery farm was built on an area of 17.3 hectares without the appropriate permit, of which 10.3 hectares out of 7 irrigated crop lands are pastures.
The area of irrigated arable land is 39 credit points, and the amount of damage caused and caused by the withdrawal of agriculture is estimated at 690 million 881 thousand 476 soums.
In addition, research was conducted on the illegal use of irrigated arable land by 36 legal entities and individuals of the Khatirchinsky district of the Navoi region, as well as the fact of their activities without paying taxes and other payments to the state budget.
In particular, the farm operating in the district uses 17 hectares of excess land compared to that allocated based on the decision of the district akim, the use of 61.6 hectares of arable land in the reserve of the district administration without the decision of the district. governor, without placement on the open site "Auction", KH "Istiklol Zar Dalasi" 53.4 hectares, LLC "Khatyrchi Invest" took a secondary lease of 33 hectares of land contrary to the decision of the Cabinet of Ministers of November 24, 2021 No. 704, and ineffectively used the land a plot allocated for a greenhouse operating in the area for purposes other than those indicated, as well as other cases of law enforcement, are established by the regional law enforcement agency. The documents have been submitted to the authorities.