Хатирчи туманида ер билан боғлиқ қонунбузарлик ҳолатлари аниқланди
Ўзагроинспекциянинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан  Хатирчи давлат ўрмон хўжалигида ўрганишлар ўтказилди ва келтирилган зарарлар қуйидагича ҳисобланди.
Хатирчи давлат ўрмон хўжалигида ўзбошимчалик билан тегишли рухсат олинмасдан 17,3 гектар майдонга балиқхона қурилган бўлиб, шундан 7 та суғориладиган экин ерининг 10,3 гектари яйлов ерларини ташкил этади.
Суғориладиган экин ер майдони 39 балл бонитет бўлиб, қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ва етказилган зарар миқдори 690 миллион 881 минг 476  сўм ҳисобланган
Шунингдек, Навоий вилояти Хатирчи туманида 36 та юридик ва жисмоний шахслар томонидан суғориладиган экин ерларини ҳисоботдан яшириб, ноқонуний равишда фойдаланаётганлиги шунингдек, давлат бюджетига солиқ ва бошқа тўловларни тўламасдан фаолият юритаётганлиги юзасидан ўрганишлар ўтказилди
Жумладан, туманда фаолият кўрсатаётган фермер хўжалигида туман ҳокими қарорига асосан, ажратилган ерга нисбатан 17 гектар ортиқча ердан фойдаланилганлиги, туман ҳокимияти захирасида бўлган 61.6 гектар экин ери туман ҳокимининг қарорисиз “Аукцион” очиқ платформасига қўйилмасдан фойдаланаётганлиги, “Истиқлол зар даласи” фермер хўжалиги 53,4 гектар, “Хатирчи инвестМЧЖ 33 гектар ерни Вазирлар Маҳкамасининг 2021-йил 24-ноябрьдаги 704-сонли қарорига зид равишда иккиламчи ижарага олинганлиги ва тумандаги мавжуд иссиқхона учун ажратилган ер майдонларини белгилангандан бошқа мақсадда самарасиз фойдаланиб келаётганлиги ва яна бошқа қонунбузарлик ҳолатлари аниқланиб вилоят ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга ҳужжатлар тақдим этилди.

В Хатырчинском районе выявлены случаи нарушений, связанных с землей
Площадь орошаемых пахотных земель составляет 39 кредитных пунктов, а сумма ущерба, нанесенного и вызванного выводом сельского хозяйства, оценивается в 690 миллионов 881 тысячу 476 сумов.
Обследования были проведены в Хатырчинском государственном лесном управлении отделом контроля за сельскохозяйственным землепользованием «Узагроинспекции», и ущерб был рассчитан следующим образом.
В Хатырчинском гослесхозе без соответствующего разрешения построено рыбное хозяйство на площади 17,3 га, из них 10,3 га из 7 орошаемых посевных земель являются пастбищами.
Кроме того, были проведены исследования по незаконному использованию орошаемых пахотных земель 36 юридическими и физическими лицами Хатирчинского района Навоийской области, а также факту их деятельности без уплаты налогов и других платежей в государственный бюджет.
В частности, действующее в районе хозяйство использует 17 га лишней земли по сравнению с отведенной на основании решения акима района, использование 61,6 га пашни в резерве райуправления без решения района. губернатора, без размещения на открытой площадке «Аукцион», КХ «Истиклол Зар Даласи» 53,4 га, ООО «Хатырчи Инвест» взяло во вторичную аренду 33 га земли вопреки решению Кабинета Министров от 24 ноября , 2021 № 704, и неэффективно использовало земельный участок, выделенный под действующую в районе теплицу, в иных целях, чем указанные, а также иные случаи правоприменения установлены областным правоохранительным органом. Документы переданы в органы .