Қишлоқ хўжалиги ерларига етказилган зарар 77 миллиард сўмни ташкил этмоқда
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан қатъий белгиланган мақсадларда фойдаланиш устидан назорат бугунги кунда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги «Ўзагроинспекция» томонидан амалга ошириб келинмоқда.
"Ўзагроинспекция"нинг Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш мутахассислари томонидан ўзларига юклатилган вазифалардан келиб чиқиб, жойларда мониторинг тадбирлари амалга оширилди.
2024-йилнинг август ойида жами 195 та ҳолатда қишлоқ хўжалигига мўлжалланган 274 гектар ер майдонларида ерга оид қонунбузарлик ҳолатлари қайд этилганлиги аниқланди. Шундан суғориладиган 127,0 гектар ерларда, 83,0 гектар лалми ерларда, 2,4 гектар бўз ерларда, 62,0 гектар яйлов ерларда қонунбузарлик ҳолатлари қайд этилган бўлиб, бунинг оқибатида ерларнинг ўзбошимчалик билан қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқарилишига сабаб бўлган. Ушбу ҳолатларда қонунбузарларга нисбатан жами 76 миллиард 916 миллион сўм миқдорида қишлоқ хўжалигига етказилган зарар ҳисобланган.
Энг кўп қонунбузарлик ҳолатлари вилоятлар кесимида олиб қаралганда Андижон вилояти (30 та ҳолатда), Қашқадарё (43 та ҳолатда), Наманган (41 та ҳолатда), Самарқанд (29 та ҳолатда), Сурхондарё вилоятларида (19 та ҳолатда) аниқланган.
Аниқланган ер қонунбузарлик ҳолатларидан 109 таси прокуратура органларига 47 таси эса ИИВ ҳудудий бўлинмаларига чора кўриш учун, 42 та ҳолатда бошқа ташкилотларга, 8 та ҳолатда ердан фойдаланувчиларга огоҳлантириш хатлари юборилган.

Damage to agricultural land is 77 billion soums
Today, control over the use of agricultural land for specific purposes is carried out by "Uzagroinspektsiya" under the Ministry of Agriculture.
Based on the tasks assigned to them, monitoring activities were carried out on the ground by specialists of "Ozagroinspektsiya" for monitoring the use of land intended for agriculture.
In August 2024, it was found that there were 195 cases of land violations on 274 hectares of agricultural land. Out of this, 127.0 hectares of irrigated land, 83.0 hectares of dry land, 2.4 hectares of gray land, and 62.0 hectares of pasture land were violated. In these cases, a total of 76 billion 916 million soums of damage to agriculture was calculated against the violators.
The largest number of cases of violation of the law were found in Andijan region (30 cases), Kashkadarya (43 cases), Namangan (41 cases), Samarkand (29 cases), and Surkhandarya regions (19 cases).
In 109 cases of land violations, warning letters were sent to the prosecutor's office, 47 to the regional units of the Ministry of Internal Affairs, in 42 cases to other organizations, and in 8 cases to land users.