ТОВАР БУҒДОЙ ХАТЛОВДАН ЎТМОҚДА
“Ўзагроинспексия” нинг Жиззах вилоят бошқармаси мутахассислари ва Иқтисодиёт ва Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси департаменти билан биргаликда  “Жиззахдонмаҳсулотлари” АЖда давлат ресурси сифатида харид қилинган товар буғдойни хатловдан ўтказиш ҳамда “ноль”га тозалаш ишлари бориши назорат қилинмоқда.
Корхонада товар буғдойни хатловдан ўтказиш ҳамда “ноль”га тозалаш ишларини ташкил этиш учун моддий жавобгар шахс тайинланган. Ишлар  комиссия иштирокида амалдаги низом йўриқнома ва қоидалар талаблари асосида олиб бориляпти.
Тозалаш ишларини тасдиқланган графикда белгиланган муддатларда тугатиши, ҳисоботларни ўз вақтида расмийлаштирилиши тўғрисида тегишли огоҳномалар берилган.
Ишни тўғри ташкиллаштирилганлиги сабабли 2025 йил 21 апрелга қадар хатлов ва “ноль”га тозаланадиган 97796 тонна буғдой донидан 50203 тоннаси хатловдан ўтказилган.

Специалисты Джизакского областного управления «Узагроинспекции» совместно с Управлением Фонда государственной поддержки сельского хозяйства при Министерстве экономики и финансов проводят мониторинг инвентаризации и очистки пшеницы, закупленной в качестве государственного ресурса в АО «Джизакдонмахсулотлари».
На предприятии назначено лицо, финансово ответственное за организацию инвентаризации пшеницы и ее очистку под ноль. Работа выполняется с участием комиссии в соответствии с требованиями действующих положений, инструкций и правил.
Выданы соответствующие уведомления для завершения работ по очистке в сроки, установленные утвержденным графиком, и своевременной подготовки отчетов.
Благодаря правильной организации работ из 97 796 тонн зерна пшеницы, которое должно было быть заготовлено и очищено «под ноль» к 21 апреля 2025 года, было заложено 50 203 тонны.