ҚЎШМА РЕЙДЛАР ДАВОМИДА ҚОНУНБУЗАРЛИКЛАР АНИҚЛАНДИ
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ҳамда "Ўзагроинспекция" келишувига кўра тузилган “ҚЎШМА ТАДБИРЛАР РЕЖАСИ”га асосан Самарқанд вилояти Пахтачи  туман ИИБ ва Агроинспекциянинг туман бўлими ходимлари ҳамкорлигида олиб борилган тадбир давомида бир қатор қонунбузилиши ҳолатлари аниқланди.
Жумладан: жорий йилнинг 27 июль кунида ўтказилган назорат тадбирларида Пахтачи тумани "Тадбиркор” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Т. Ш.  ва "Фай” маҳалла фуқаролар йиғинида яшовчи Қ. Б ларнинг “Тадбиркор” МФЙ ҳудудида ўзларига тегишли бўлган ТТЗ-80.11 , ТТЗ-80.10  русумли транспорт тракторлари тўхтатилиб текширилганда ўнг ва чап томон бурилиш чироқлари носозлиги, орқани кўрсатиш кўзгуларини ўрнатмасдан тракторни бошқариб келганлиги ҳолати аниқланган. Ҳар икки ҳолат бўйича Инспекциянинг Пахтачи туман бўлими бош мутахассиси  С.Хўжанов томонидан далолатномалар тузилиб, ҳуқуқбузарларга нисбатан Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 112-моддаси тартибида маъмурий  баённомани расмийлаштирилди.
Шунингдек, 2023 йил пахта йиғим-терим мавсуми олдидан трактор тиркамаларини таъмирлаш учун дислокация жойларига марказлашган ҳолда йиғиб, таъмирлаш ишларини ўтказиш бўйича кунлик назорат тадбирлари ҳамда мониторинг ишлари олиб борилмоқда.
Шунга кўра, жорий йил 27 июль куни 5 нафар  механизаторларига тегишли кўрсатмалар берилди. Келгусидаги назорат тадбирлари  давомида ҳар бир механизаторлар билан алоҳида йўл ҳаракати ва техника хавфсизлиги қоидалари юзасидан тушунтириш ишлари олиб борилиб, қонунда белгиланган тегишли чоралар қўлланилиб борилиши таъминланмоқда.

НАРУШЕНИЯ, ВЫЯВЛЕННЫЕ В ХОДЕ СОВМЕСТНЫХ РЕЙДОВ
Согласно «ПЛАНУ СОВМЕСТНЫХ МЕРОПРИЯТИЙ», составленному по согласованию МВД РУз и «Узагроинспекции», в ходе мероприятия, которое проводилось в г. взаимодействие с работниками МИБ Пахтачинского района Самаркандской области и районного отдела агроинспекции.
В частности: в ходе контрольных мероприятий, проведенных 27 июля с.г., Т.Ш., проживающая в сходе общины «Тадбиркор» Пахтачинского района, и К.Б., проживающая в сходе общины «Фай», в с. территории МФ «Тадбиркор» При остановке и проверке транспортных тракторов ТТЗ-80.11, ТТЗ-80.10 было установлено, что правый и левый поворотники неисправны, а трактор ехал без зеркал заднего вида. В обоих случаях документы были составлены главным специалистом Пахтачинского районного отдела Инспекции Ходжановым С., а в отношении правонарушителей составлен административный протокол в соответствии со статьей 112 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан.
Также перед хлопкоуборочным сезоном 2023 года тракторные прицепы централизованно собираются для ремонта в местах дислокации, проводятся ежедневные контрольные мероприятия и мониторинг.
Соответственно, 27 июля текущего года 5 механикам были даны соответствующие указания. В ходе предстоящих контрольных мероприятий с каждым механиком ведется разъяснительная работа по правилам дорожного движения и безопасности техники, обеспечивается применение соответствующих мер, предусмотренных законодательством.