Қишлоқ хўжалигида долзарб мавсум: ғалла ўрим-йиғимига саноқли кунлар қолди
Ғалла – халқмиз ризқ-рўзи ва дастурхонимиз тўкинлиги манбаи, нуронийларимизнинг турмушимизда фаровонлик ҳукм суришини сўраб қилган эзгу ниятларининг ижобатидир. Бободеҳқонларимизнинг эртаю-кеч қилган меҳнатлари самараси бўлган буғдой ўрими мавсумига ҳам саноқли кунлар қолди. Бу жараён фермерлар, комбайнчилар ва соҳага жалб қилинган ходимлар зиммасига катта масъулият юклайди. Жорий йил ҳам ҳосилни қисқа муддатда нест-нобут қилмасдан ўриб-йиғиб олиш учун пухта ҳозирлик кўрилди.
Амударё туманида ушбу мавсумга тайёргарлик ишларининг якунини кўздан кечириш, зарурий техникаларнинг мавсумга шайлигини текшириш мақсадида ҳамда юқори унумли ғалла ўриш комбайнларининг ўрим-йиғим ишларига тайёрлиги юзасидан 2-сектор ҳудудидаги Дўстлик маҳалласида кўргазмали семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда туман ҳокими Собир Хўжаметов, сектор раҳбарлари, туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Анвар Юлдашев, Ўзагроинспекциянинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси бошлиғи Арслон Юсуфов ҳамда соҳа мутахассислари иштирок этди.
Тадбирда ғалла ўрим-йиғимига шай қилинган комбайнлар тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Масъуллар ўрим-йиғимга тайёргарлик ишлари, комбайнларнинг таъмирланганлиги, техник созлиги, мавсумга шайлигини кўздан кечириб, отрядлар аъзолари, қишлоқ хўжалиги тизимидаги вакиллар билан суҳбатлашишди.
Туман ҳокими Собир Хўжаметов ғалла халқимизнинг умумий бойлиги, деҳқонларимизнинг ҳалол меҳнати, дастурхонимиз тўкинлигини таъминловчи неъмат эканлигини таъкидлаб, бир бошоқ донни ҳам нест-нобут қилмасдан, уюшқоқлик билан ўриб-йиғиб олиш юзасидан қишлоқ хўжалиги вакилларига зарур топшириқлар берди.
Айтиш жоизки, Амударё туманида жорий йилда фермер хўжаликларининг 4 минг 800 гектар ер майдонида ғалла етиштирилди. Шундан 588 гектар майдондаги ғалла уруғлик учун мўлжалланган. Жорий йилги мавсумда ўрим-йиғим ишларига 18та комбайн ва 36 нафар техника бошқарувчи жалб қилинган. Тадбирда мутасаддилар томонидан ҳар бир комбайнчи моддий рағбатлантирилиб, уларга пул мукофоти ва озиқ-овқат маҳсулотлари топширилди.
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, 2023 йилнинг ноябрь ва декабрь ойлари илиқ келганлиги кузги бошоқли дон экинларининг ўсиши ва ривожланишига ижобий таъсир кўрсатди. Бунинг натижасида эрта ва оптимал муддатда экилган кузги бошоқли дон экинлари тўлиқ туплаш даврига ўтиб, эрта қишловга кирди. Ердан мўл ҳосил олиш мақсадида мавсум давомида фермерлар томонидан зарурий агротехник тадбирлар ўз вақтида ва сифатли равишда ўтказилди.
Ғалла майдонлари табиий ўғитлар билан тўйинтирилиб, ҳосилга зиён етказувчи зараркунандаларга қарши агротехник тадбирлари амалга оширилди. Махсус воситалар билан ёмғирлатиб суғориш технологияси қўлланилгани натижасида аввалгига қараганда сув ресурслари анча тежалди ҳамда буғдой доимий равишда намлик билан таъминланди.
Тадбирда мутахассислар томонидан мавсумда иштирок этувчи ҳар бир ходимга зарур кўрсатмалар берилиб, саволларга жавоб қайтарилди.
Семинар якунида эса, комбайнларнинг техник ҳолати синаб кўрилди. Бир сўз билан айтганда, амударёлик қишлоқ хўжалиги соҳасида меҳнат қилаётган ходимлар, фермер ва деҳқонлар зарурий техникалар билан ғалла ўрим-йиғим мавсуми учун шай ҳолатга келтирилган. Мазкур жараён мутасадди ташкилотлар томонидан доимий назорат қилиб борилади.
Халқ манфаати, эл-юрт фаровонлиги йўлида хизмат қилиш – энг олий бахт, буюк саодатдир. Ризқ-рўзимиз ва тўкинчилик асоси бўлмиш юксак ғалла хирмонини бунёд қилиш йўлида заҳмат чекиб, ўрим-йиғим ишларига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишга шай турган ғаллакорларимиз ва бу жараёнга ёрдам берувчи техник ходимларнинг машаққатли ишларига омад тилаймиз.

It's a busy season in agriculture: the grain harvest is only a few days away
Grain is the source of our people's sustenance and the richness of our table, it is the answer to the good intentions of our enlightened people who asked for prosperity in our lives. There are only a few days left for the wheat harvest season, which is the result of the hard work of our grandfathers. This process puts a lot of responsibility on the farmers, harvesters and workers involved in the field. This year, careful preparations were made to harvest the crop in a short period of time.
In Amudarya district, an exhibition seminar was organized in the Dostlik neighborhood of the 2nd sector in order to review the completion of preparations for this season, to check the readiness of the necessary equipment for the season, as well as the readiness of high-efficiency combine harvesters for harvesting.
This event was attended by district governor Sabir Khojametov, sector leaders, deputy district governor for agriculture and water management Anvar Yuldashev, head of the Karakalpakstan Republic Department of Uzagroinspektsia Arslon Yusufov and industry experts.
A presentation of combine harvesters ready for grain harvesting was also held at the event.
Officials inspected harvest preparations, repair of combine harvesters, technical adjustment, readiness for the season, talked with the members of the detachments, representatives of the agricultural system.
District governor Sabir Khojametov emphasized that grain is the common wealth of our nation, the honest work of our farmers, and a blessing that ensures abundance of our table, and he gave the necessary tasks to the representatives of agriculture in order to harvest and harvest a single grain in an organized manner.
It is worth mentioning that in the Amudarya district this year grain was grown on 4 thousand 800 hectares of farm land. Of this, 588 hectares of grain is intended for seed. 18 combine harvesters and 36 equipment managers were involved in harvesting this season. At the event, each harvester was financially encouraged by the officials, they were given a monetary award and food products.
For information, it is worth saying that the warm November and December of 2023 had a positive effect on the growth and development of autumn grain crops. As a result, early and optimally planted autumn grain crops entered the full flowering period and entered early winter. In order to get abundant harvest from the land, the necessary agrotechnical activities were carried out by the farmers in a timely and qualitative manner during the season.
Grain fields were fertilized with natural fertilizers, and agrotechnical measures against crop-damaging pests were carried out. As a result of the use of sprinkling irrigation technology with special means, water resources were saved much more than before and wheat was continuously supplied with moisture.
At the event, specialists gave necessary instructions to each employee participating in the season and answered questions.
At the end of the seminar, the technical condition of the combines was tested. In a word, employees, farmers and peasants working in the field of agriculture of Amudarya are ready for the grain harvest season with the necessary equipment. This process is constantly monitored by official organizations.
Serving in the interests of the people and the well-being of the country is the highest happiness, the greatest happiness. We wish good luck to the hard work of our grain growers and technicians who are ready to make their due contribution to the harvesting work, working hard to build a high grain threshing floor, which is the basis of our sustenance and harvest.