Қишлоқ хўжалигида долзарб мавсум: ғалла ўрим-йиғимига саноқли кунлар қолди
Ғалла – халқмиз ризқ-рўзи ва дастурхонимиз тўкинлиги манбаи, нуронийларимизнинг турмушимизда фаровонлик ҳукм суришини сўраб қилган эзгу ниятларининг ижобатидир. Бободеҳқонларимизнинг эртаю-кеч қилган меҳнатлари самараси бўлган буғдой ўрими мавсумига ҳам саноқли кунлар қолди. Бу жараён фермерлар, комбайнчилар ва соҳага жалб қилинган ходимлар зиммасига катта масъулият юклайди. Жорий йил ҳам ҳосилни қисқа муддатда нест-нобут қилмасдан ўриб-йиғиб олиш учун пухта ҳозирлик кўрилди.
Амударё туманида ушбу мавсумга тайёргарлик ишларининг якунини кўздан кечириш, зарурий техникаларнинг мавсумга шайлигини текшириш мақсадида ҳамда юқори унумли ғалла ўриш комбайнларининг ўрим-йиғим ишларига тайёрлиги юзасидан 2-сектор ҳудудидаги Дўстлик маҳалласида кўргазмали семинар ташкил этилди.
Мазкур тадбирда туман ҳокими Собир Хўжаметов, сектор раҳбарлари, туман ҳокимининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосари Анвар Юлдашев, Ўзагроинспекциянинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси бошлиғи Арслон Юсуфов ҳамда соҳа мутахассислари иштирок этди.
Тадбирда ғалла ўрим-йиғимига шай қилинган комбайнлар тақдимоти ҳам бўлиб ўтди.
Масъуллар ўрим-йиғимга тайёргарлик ишлари, комбайнларнинг таъмирланганлиги, техник созлиги, мавсумга шайлигини кўздан кечириб, отрядлар аъзолари, қишлоқ хўжалиги тизимидаги вакиллар билан суҳбатлашишди.
Туман ҳокими Собир Хўжаметов ғалла халқимизнинг умумий бойлиги, деҳқонларимизнинг ҳалол меҳнати, дастурхонимиз тўкинлигини таъминловчи неъмат эканлигини таъкидлаб, бир бошоқ донни ҳам нест-нобут қилмасдан, уюшқоқлик билан ўриб-йиғиб олиш юзасидан қишлоқ хўжалиги вакилларига зарур топшириқлар берди.
Айтиш жоизки, Амударё туманида жорий йилда фермер хўжаликларининг 4 минг 800 гектар ер майдонида ғалла етиштирилди. Шундан 588 гектар майдондаги ғалла уруғлик учун мўлжалланган. Жорий йилги мавсумда ўрим-йиғим ишларига 18та комбайн ва 36 нафар техника бошқарувчи жалб қилинган. Тадбирда мутасаддилар томонидан ҳар бир комбайнчи моддий рағбатлантирилиб, уларга пул мукофоти ва озиқ-овқат маҳсулотлари топширилди.
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, 2023 йилнинг ноябрь ва декабрь ойлари илиқ келганлиги кузги бошоқли дон экинларининг ўсиши ва ривожланишига ижобий таъсир кўрсатди. Бунинг натижасида эрта ва оптимал муддатда экилган кузги бошоқли дон экинлари тўлиқ туплаш даврига ўтиб, эрта қишловга кирди. Ердан мўл ҳосил олиш мақсадида мавсум давомида фермерлар томонидан зарурий агротехник тадбирлар ўз вақтида ва сифатли равишда ўтказилди.
Ғалла майдонлари табиий ўғитлар билан тўйинтирилиб, ҳосилга зиён етказувчи зараркунандаларга қарши агротехник тадбирлари амалга оширилди. Махсус воситалар билан ёмғирлатиб суғориш технологияси қўлланилгани натижасида аввалгига қараганда сув ресурслари анча тежалди ҳамда буғдой доимий равишда намлик билан таъминланди.
Тадбирда мутахассислар томонидан мавсумда иштирок этувчи ҳар бир ходимга зарур кўрсатмалар берилиб, саволларга жавоб қайтарилди.
Семинар якунида эса, комбайнларнинг техник ҳолати синаб кўрилди. Бир сўз билан айтганда, амударёлик қишлоқ хўжалиги соҳасида меҳнат қилаётган ходимлар, фермер ва деҳқонлар зарурий техникалар билан ғалла ўрим-йиғим мавсуми учун шай ҳолатга келтирилган. Мазкур жараён мутасадди ташкилотлар томонидан доимий назорат қилиб борилади.
Халқ манфаати, эл-юрт фаровонлиги йўлида хизмат қилиш – энг олий бахт, буюк саодатдир. Ризқ-рўзимиз ва тўкинчилик асоси бўлмиш юксак ғалла хирмонини бунёд қилиш йўлида заҳмат чекиб, ўрим-йиғим ишларига ўзининг муносиб ҳиссасини қўшишга шай турган ғаллакорларимиз ва бу жараёнга ёрдам берувчи техник ходимларнинг машаққатли ишларига омад тилаймиз.

В сельском хозяйстве наступил напряженный сезон: до сбора урожая зерна осталось всего несколько дней
30 Мая 2024 2218
Зерно — источник существования нашего народа и богатства нашего стола, оно — ответ на добрые намерения нашего просвещенного народа, просившего о процветании в нашей жизни. До сезона сбора пшеницы, который является результатом упорного труда наших дедов, осталось всего несколько дней. Этот процесс возлагает большую ответственность на фермеров, комбайнов и рабочих, работающих в поле. В этом году была проведена тщательная подготовка к сбору урожая в сжатые сроки.
В Амударьинском районе в микрорайоне Достлик 2-го сектора организован выставочный семинар с целью подведения итогов завершения подготовки к этому сезону, проверки готовности необходимого оборудования к сезону, а также готовности высокопроизводительного оборудования. комбайны для уборки урожая.
В мероприятии приняли участие аким района Сабир Ходжаметов, руководители отрасли, заместитель акима района по сельскому и водному хозяйству Анвар Юлдашев, начальник управления Узагроинспекции Республики Каракалпакстан Арслон Юсуфов и эксперты отрасли.
На мероприятии также состоялась презентация комбайнов, готовых к уборке зерна.
Чиновники осмотрели подготовку урожая, ремонт зерноуборочных комбайнов, техническую наладку, готовность к сезону, побеседовали с членами отрядов, представителями агросистемы.
Аким района Сабир Ходжаметов подчеркнул, что зерно – это общее достояние нашего народа, честный труд наших земледельцев, благо, обеспечивающее изобилие нашего стола, и дал необходимые задачи представителям сельского хозяйства по уборке и сбору урожая. одно зерно в организованном порядке.
Стоит отметить, что в Амударьинском районе в этом году зерновые были выращены на 4 тысячах 800 гектарах сельхозугодий. Из них 588 га зерна предназначены для посева. В этом сезоне на уборке урожая было задействовано 18 комбайнов и 36 технико-механиков. На мероприятии каждый комбайн был материально поощрен чиновниками, им были вручены денежная премия и продовольственные товары.
Для информации стоит сказать, что теплые ноябрь и декабрь 2023 года положительно повлияли на рост и развитие осенних зерновых культур. В результате ранние и оптимально засеянные осенние зерновые культуры вступили в период полного цветения и вступили в раннюю зиму. Для получения обильного урожая с земли аграриями своевременно и качественно в течение сезона проводились необходимые агротехнические мероприятия.
Зерновые поля удобрялись натуральными удобрениями, проводились агротехнические мероприятия против вредителей, повреждающих урожай. В результате применения технологии дождевания специальными средствами водные ресурсы были сэкономлены гораздо больше, чем раньше, а пшеница постоянно снабжалась влагой.
На мероприятии специалисты дали необходимые инструкции каждому сотруднику, участвующему в сезоне, и ответили на вопросы.
По итогам семинара было проверено техническое состояние комбайнов. Словом, служащие, фермеры и крестьяне, работающие в сфере сельского хозяйства Амударьи, готовы к уборке зерновых, имея необходимую технику. Этот процесс постоянно контролируется официальными организациями.
Служение интересам народа и благополучию страны – высшее счастье, величайшее счастье. Желаем удачи кропотливому труду наших хлеборопов и техников, готовых внести должный вклад в уборочную работу, усердно трудиться для строительства высокого зернового гумна, являющегося основой нашего существования и урожая.