КАРМАНА: СОҲАГА ОИД ҚОНУНБУЗИЛИШЛАРНИ ОЛДИНИ ОЛИШ БЎЙИЧА ТАДБИРЛАР ДАВОМ ЭТМОҚДА
Чорвачилик тармоғини жадал ривожлантириш халқимизнинг арзон ва сифатли гўшт ҳамда бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, айниқса, қишлоқ жойларида истиқомат қилаётган фуқароларнинг бандлигини ошириш ва даромадларини кўпайтиришда муҳим ўрин тутади.
Ўзагроинспекциянинг туман бўлими ходимлари томонидан хўжаликларда ҳайвонларни идентификация қилиш, уларни ҳисобга олиш, ҳисобдан чиқариш ва сақлаш тартибини такомиллаштириш, наслли маҳсулот (материал) бонитировкасини ўтказиш тартиби ва шартлари тўғрисидаги ҳамда сувдан фойдаланиш ва сув истеъмоли тартиби тўғрисидаги ҳуқуқий-норматив ҳужжатлар ижросини таъминлаш, соҳага оид қонунчиликка амал қилиниши юзасидан назорат тадбирлари ўтказилиб келинмоқда.
Инспекциянинг Кармана тумани Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган сув ресурсларидан фойдаланишни назорат қилиш бош  мутахассиси А. Ибрагимов ва чорвачиликда наслчилик ишини назорат қилиш бош мутахассиси Н.Худойбердиевлар томонидан тумандаги наслчилик корхонаси НГМКга қарашли “Дўстлик” агрофирмада ўрганишлар олиб борилди.
Ўтказилган ўрганишлар натижасида, агрофирмада қонунбузарлик юзасидан огоҳлантириш ва кўрсатмалар берилишига қарамасдан ушбу ҳаракат такрор содир этганлиги бўйича фирма зоотехниги Ш. Абдуллинга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 198-модда 1-қисми билан материаллар Кармана туман судига юборилди.
Жумладан, Ҳукуматнинг 2013 йил 19 мартдаги “Ўзбекистон Республикасида сувдан фойдаланиш ва сув истеъмоли тартиби тўғрисида”ги низомни тасдиқлаш ҳақидаги 82-сонли қарори ижроси юзасидан Навоий Кон металлургияси комбинати тасарруфдаги "Дўстлик" агрофирмаси бош мутахассиси У.Нарзиевга нисбатан ўз ишига совуққонлик билан ёндошганлиги сабабли Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 74-моддаси билан маъмурий жарима қўлланилди ҳамда сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчилари томонидан сувни ўзбошимчалик билан эгаллаб олинганлик учун олинган ҳар бир минг куб метр сув учун белгиланган энг кам ойлик иш ҳақининг 30 фоизи яъни 6 миллион 39 минг сўм миқдорида жарима санкциялари қўлланилиб, ўз вақтида ундирилиши таъминланди.

Rapid development of the livestock industry plays an important role in providing our people with cheap and high-quality meat and other food products, especially in increasing the employment and income of citizens living in rural areas.
About the procedure and conditions for the inspection of breeding products (material) and water use and ensuring the implementation of legal and normative documents on the order of water consumption, control activities are being carried out in connection with the implementation of the relevant legislation.
A. Ibragimov, chief specialist in monitoring the use of water resources intended for agriculture of the Karmana district of "Uzagroinspeksiya" and N. Khudoyberdiyev, chief specialist in monitoring the breeding work in livestock breeding, in the "Dostlik" agro-firm belonging to the district breeding enterprise NGMK. studies were conducted.
As a result of the conducted studies, the zootechnician of the firm Sh. According to Article 198, Part 1 of the Code of Administrative Responsibility against Abdullin, the materials were sent to the Karmana District Court.
In particular, to U.Narziyev, the chief specialist of Dostlik agro-firm under the control of Navoiy Kon metallurgical combine, in connection with the implementation of the Government's decision No. 82 of March 19, 2013 on approving the regulation "On water use and water consumption in the Republic of Uzbekistan" due to his cool attitude towards his work, an administrative fine was applied by Article 74 of the Code of Administrative Responsibility, and for every thousand cubic meters of water received by water users and water consumers for arbitrary appropriation of water 30 percent of the minimum monthly salary, i.e. 6 million 39 thousand soums, was sanctioned and collected on time.