КАРМАНА: СОҲАГА ОИД ҚОНУНБУЗИЛИШЛАРНИ ОЛДИНИ ОЛИШ БЎЙИЧА ТАДБИРЛАР ДАВОМ ЭТМОҚДА
Чорвачилик тармоғини жадал ривожлантириш халқимизнинг арзон ва сифатли гўшт ҳамда бошқа озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш, айниқса, қишлоқ жойларида истиқомат қилаётган фуқароларнинг бандлигини ошириш ва даромадларини кўпайтиришда муҳим ўрин тутади.
Ўзагроинспекциянинг туман бўлими ходимлари томонидан хўжаликларда ҳайвонларни идентификация қилиш, уларни ҳисобга олиш, ҳисобдан чиқариш ва сақлаш тартибини такомиллаштириш, наслли маҳсулот (материал) бонитировкасини ўтказиш тартиби ва шартлари тўғрисидаги ҳамда сувдан фойдаланиш ва сув истеъмоли тартиби тўғрисидаги ҳуқуқий-норматив ҳужжатлар ижросини таъминлаш, соҳага оид қонунчиликка амал қилиниши юзасидан назорат тадбирлари ўтказилиб келинмоқда.
Инспекциянинг Кармана тумани Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган сув ресурсларидан фойдаланишни назорат қилиш бош  мутахассиси А. Ибрагимов ва чорвачиликда наслчилик ишини назорат қилиш бош мутахассиси Н.Худойбердиевлар томонидан тумандаги наслчилик корхонаси НГМКга қарашли “Дўстлик” агрофирмада ўрганишлар олиб борилди.
Ўтказилган ўрганишлар натижасида, агрофирмада қонунбузарлик юзасидан огоҳлантириш ва кўрсатмалар берилишига қарамасдан ушбу ҳаракат такрор содир этганлиги бўйича фирма зоотехниги Ш. Абдуллинга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 198-модда 1-қисми билан материаллар Кармана туман судига юборилди.
Жумладан, Ҳукуматнинг 2013 йил 19 мартдаги “Ўзбекистон Республикасида сувдан фойдаланиш ва сув истеъмоли тартиби тўғрисида”ги низомни тасдиқлаш ҳақидаги 82-сонли қарори ижроси юзасидан Навоий Кон металлургияси комбинати тасарруфдаги "Дўстлик" агрофирмаси бош мутахассиси У.Нарзиевга нисбатан ўз ишига совуққонлик билан ёндошганлиги сабабли Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 74-моддаси билан маъмурий жарима қўлланилди ҳамда сувдан фойдаланувчилар ва сув истеъмолчилари томонидан сувни ўзбошимчалик билан эгаллаб олинганлик учун олинган ҳар бир минг куб метр сув учун белгиланган энг кам ойлик иш ҳақининг 30 фоизи яъни 6 миллион 39 минг сўм миқдорида жарима санкциялари қўлланилиб, ўз вақтида ундирилиши таъминланди.

Karmana: ПРОДОЛЖЕНИЕ ДЕЙСТВИЙ ПО ПРЕДОТВРАЩЕНИЮ НАРУШЕНИЙ, СВЯЗАННЫХ С ПРОМЫШЛЕННОСТЬЮ
Бурное развитие отрасли животноводства играет важную роль в обеспечении нашего населения дешевым и качественным мясом и другими продуктами питания, особенно в повышении занятости и доходов граждан, проживающих в сельской местности.
О порядке и условиях проведения проверки племенной продукции (материала) и использования воды и обеспечения выполнения нормативно-правовых документов о порядке водопотребления контрольные мероприятия проводятся в связи с исполнением соответствующего законодательства .
А. Ибрагимов, главный специалист по контролю за использованием водных ресурсов, предназначенных для сельского хозяйства Карманинского района «Узагроинспекции» и Н. Худойбердиев, главный специалист по контролю за племенной работой в животноводстве, в районном племенном предприятии «Достлик» агро -фирма, принадлежащая НГМК, были проведены исследования.
В результате проведенных исследований зоотехник фирмы Ш. Согласно ст. 198 ч. 1 КоАП в отношении Абдуллина материалы направлены в Карманинский районный суд.
В частности, У.Нарзиеву, главному специалисту агрофирмы «Достлик», подконтрольной Навоийско-Конскому металлургическому комбинату, в связи с реализацией постановления Правительства №82 от 19 марта 2013 года об утверждении Положения «О водопользовании и водопотребления в Республике Узбекистан» в связи с его прохладным отношением к своей работе применялся административный штраф по статье 74 КоАП, а за каждую тысячу кубометров воды, полученных водопользователями и водопотребителями за самовольное санкционировано и своевременно взыскано 30 процентов от минимальной месячной заработной платы, то есть 6 миллионов 39 тысяч сумов.