Жорий йилда Тошкент вилоятида 14 минг гектардан ортиқ майдонга картошка экилади
Дунёнинг 156 мамлакатида йилига 376,9 миллион тоннадан ортиқ картошка ишлаб чиқарилади. Ўзбекистон ушбу мамлакатлар орасида 23-ўринни эгаллайди. Энг йирик ишлаб чиқарувчилар Хитой, Ҳиндистон, Россия, Украина, АҚШ, Германия, Бангладеш, Польша, Франция ва Голландия ҳисобланади.
Аҳолининг картошкага бўлган талабини қондириш ва ички бозорлардаги нарх-наволар барқарорлигини сақлаш мақсадида фермер, деҳқон ва тадбиркорларга асосий ва боғ-ток қатор ораларига картошка экишда кўмак кўрсатилмоқда. Улар юқори ҳосилли уруғликлар билан таъминланмоқда.
Тошкент вилоятида истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришни ошириш, картошкачилик соҳасида кластер ва кооперация механизмларини кенгайтириш ҳамда замонавий технологияларни жорий этишни давлат томонидан янада қўллаб-қувватлаш, шунингдек, картошкага бўлган ички бозор талабини тўлиқ қондириш мақсадида Президентнинг 2020 йил 6 майдаги ПҚ-4704-сон қарори қабул қилинган. Мазкур қарор билан Тошкент вилоятида 9 та туман картошка етиштиришга, шундан 4 та туманни уруғлик картошкага ихтисослаштириш белгилаб олинган.
Шунингдек, вилоятда Ҳукуматнинг 193-сонли қарори билан ташкил этилган «Agrover» агросаноат картошкачилик кластери -картошка ишлаб чиқаришнинг уруғчилигидан тортиб, чуқур қайта ишлашгача бўлган бутун жараёнини қамраб олган. Кластер ишлаб чиқариш жараёнларини оптималлаштириш, ер-сув ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланиш учун замонавий технологиялар ва ускуналардан фойдаланади.
«Agrover» агросаноат картошкачилик кластери томонидан 420 гектар майдонда ёмғирлатиб суғориш ва механизациялаштириш тизимини жорий этилди.
Картошканинг янги ҳосилдор навларини яратиш, деҳқонларни сифатли уруғлик билан таъминлаш йўлидаги изчил изланишлар ўз самарасини бермоқда.
Бунда кластер таркибига киритилган Бўстонлиқ картошкачилик маркази томонидан яхлит плантация майдонларида уруғлик картошка етиштириш йўлга қўйилган.
Бўстонлиқ картошкачилик маркази” томонидан хориждан "Фонтане", "Аляска", "Аризона", "Алуэтта", "Белоросса", "Сильвана", "Санте", "Сунита", "Эволюшин", "Эсми", "Арнова", "Маниту" каби 14 та навлар уруғлари келтирилиб, маҳаллийлаштирилмоқда.
Ушбу уруғлик картошканинг экишдан бошлаб то йиғиштириб олгунга қадар бўлган давр мобайнида бажариладиган агротехник тадбирларнинг бажарилиши Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг Тошкент вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан мунтазам назоратга олинган.
Жорий йилда Тошкент вилоятида 14 800 гектар майдонга картошка етиштириш режалаштирилган.
Инспекциянинг вилоят бошқармаси ходимлари томонидан картошка экиладиган майдонларга мувфиқлик сертификатига эга бўлмаган уруғлик картошканинг вилоятимиз ҳудудига кириб келиши ва реялизация қилинишига барҳам бериш бўйича картошка етиштирувчи туман ҳокимликлари, фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига огоҳлантириш хатлари берилиб, мувофиқлик сертификатига эга бўлмаган картошка экишнинг салбий оқибатлари тушунтириб борилмоқда.

More than 14 thousand hectares of potatoes were planted in the Tashkent region this year
More than 376.9 million tons of potatoes are produced annually in 156 countries. Uzbekistan ranks 23rd among these countries. The largest producers are China, India, Russia, Ukraine, USA, Germany, Bangladesh, Poland, France and the Netherlands.
In order to meet the population's demand for potatoes and maintain price stability in the domestic market, farmers, farmers and entrepreneurs are provided with assistance in planting potatoes between the main and garden rows.
They come with high yielding seeds.In order to meet the population's demand for potatoes and maintain price stability in the domestic market, farmers, farmers and entrepreneurs are provided with assistance in planting potatoes between the main and garden rows. They come with high yielding seeds.
In order to increase the production of consumer and seed potatoes in the Tashkent region, expand cluster and cooperation mechanisms in the field of potato growing, further support the state's implementation of modern technologies, as well as fully satisfy domestic market demand for potatoes, Presidential Resolution No. PQ-4704 was adopted on May 6, 2020. By this decision, 9 districts of the Tashkent region were allocated for growing potatoes, of which 4 districts specialized in growing seed potatoes.
Also, the agro-industrial potato cluster “Agrover”, created in the region by Government Decree No. 193, covers the entire process of potato production from obtaining seeds to deep processing. The cluster uses modern technologies and equipment to optimize production processes, rational and efficient use of land and water resources.
The agro-industrial potato cluster "Agrover" introduced a sprinkler irrigation and mechanization system on an area of 420 hectares.
Consistent research on creating new high-yielding potato varieties and providing farmers with quality seeds is bearing fruit.
At the same time, the Bostanlyg Potato Growing Center, which is part of the cluster, began growing seed potatoes on all plantation areas.
“Fontane”, “Alaska”, “Arizona”, “Alouette”, “Belorossa”, “Silvana”, “Sante”, “Sunita”, “Evolyushin”, “Esmi”, Seeds of 14 varieties, such as Arnova, Manitou, brought and localized.
The implementation of agrotechnical measures during the period from planting to harvesting of these seed potatoes was regularly monitored by the Tashkent regional department and the district departments of the Inspectorate for Control of the Agro-Industrial Complex.
This year in the Tashkent region it is planned to grow potatoes on an area of 14.8 thousand hectares.
Employees of the regional inspection department distributed warning letters to potato-growing district administrations, farms and other agricultural enterprises to stop the import and sale of seed potatoes that do not have a certificate of suitability for planting potatoes. The negative consequences of planting potatoes that do not have a certificate of conformity are explained.