Жорий йилда Тошкент вилоятида 14 минг гектардан ортиқ майдонга картошка экилади
Дунёнинг 156 мамлакатида йилига 376,9 миллион тоннадан ортиқ картошка ишлаб чиқарилади. Ўзбекистон ушбу мамлакатлар орасида 23-ўринни эгаллайди. Энг йирик ишлаб чиқарувчилар Хитой, Ҳиндистон, Россия, Украина, АҚШ, Германия, Бангладеш, Польша, Франция ва Голландия ҳисобланади.
Аҳолининг картошкага бўлган талабини қондириш ва ички бозорлардаги нарх-наволар барқарорлигини сақлаш мақсадида фермер, деҳқон ва тадбиркорларга асосий ва боғ-ток қатор ораларига картошка экишда кўмак кўрсатилмоқда. Улар юқори ҳосилли уруғликлар билан таъминланмоқда.
Тошкент вилоятида истеъмол ва уруғлик картошка етиштиришни ошириш, картошкачилик соҳасида кластер ва кооперация механизмларини кенгайтириш ҳамда замонавий технологияларни жорий этишни давлат томонидан янада қўллаб-қувватлаш, шунингдек, картошкага бўлган ички бозор талабини тўлиқ қондириш мақсадида Президентнинг 2020 йил 6 майдаги ПҚ-4704-сон қарори қабул қилинган. Мазкур қарор билан Тошкент вилоятида 9 та туман картошка етиштиришга, шундан 4 та туманни уруғлик картошкага ихтисослаштириш белгилаб олинган.
Шунингдек, вилоятда Ҳукуматнинг 193-сонли қарори билан ташкил этилган «Agrover» агросаноат картошкачилик кластери -картошка ишлаб чиқаришнинг уруғчилигидан тортиб, чуқур қайта ишлашгача бўлган бутун жараёнини қамраб олган. Кластер ишлаб чиқариш жараёнларини оптималлаштириш, ер-сув ресурсларидан оқилона ва самарали фойдаланиш учун замонавий технологиялар ва ускуналардан фойдаланади.
«Agrover» агросаноат картошкачилик кластери томонидан 420 гектар майдонда ёмғирлатиб суғориш ва механизациялаштириш тизимини жорий этилди.
Картошканинг янги ҳосилдор навларини яратиш, деҳқонларни сифатли уруғлик билан таъминлаш йўлидаги изчил изланишлар ўз самарасини бермоқда.
Бунда кластер таркибига киритилган Бўстонлиқ картошкачилик маркази томонидан яхлит плантация майдонларида уруғлик картошка етиштириш йўлга қўйилган.
Бўстонлиқ картошкачилик маркази” томонидан хориждан "Фонтане", "Аляска", "Аризона", "Алуэтта", "Белоросса", "Сильвана", "Санте", "Сунита", "Эволюшин", "Эсми", "Арнова", "Маниту" каби 14 та навлар уруғлари келтирилиб, маҳаллийлаштирилмоқда.
Ушбу уруғлик картошканинг экишдан бошлаб то йиғиштириб олгунга қадар бўлган давр мобайнида бажариладиган агротехник тадбирларнинг бажарилиши Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг Тошкент вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлимлари томонидан мунтазам назоратга олинган.
Жорий йилда Тошкент вилоятида 14 800 гектар майдонга картошка етиштириш режалаштирилган.
Инспекциянинг вилоят бошқармаси ходимлари томонидан картошка экиладиган майдонларга мувфиқлик сертификатига эга бўлмаган уруғлик картошканинг вилоятимиз ҳудудига кириб келиши ва реялизация қилинишига барҳам бериш бўйича картошка етиштирувчи туман ҳокимликлари, фермер хўжаликлари ва бошқа қишлоқ хўжалиги корхоналарига огоҳлантириш хатлари берилиб, мувофиқлик сертификатига эга бўлмаган картошка экишнинг салбий оқибатлари тушунтириб борилмоқда.

В Ташкентской области в этом году посажено более 14 тысяч гектаров картофеля
Ежегодно в 156 странах мира производят более 376,9 млн тонн картофеля. Узбекистан занимает 23-е место среди этих стран. Крупнейшими производителями являются Китай, Индия, Россия, Украина, США, Германия, Бангладеш, Польша, Франция и Нидерланды.
В целях удовлетворения спроса населения на картофель и поддержания ценовой стабильности на внутреннем рынке фермерам, фермерам и предпринимателям оказывается помощь в посадке картофеля между основными и садовыми рядами.
Они поставляются с высокоурожайными семенами.В целях удовлетворения спроса населения на картофель и поддержания ценовой стабильности на внутреннем рынке фермерам, фермерам и предпринимателям оказывается помощь в посадке картофеля между основными и садовыми рядами. Они поставляются с высокоурожайными семенами.
В целях увеличения производства потребительского и семенного картофеля в Ташкентской области, расширения кластерных и кооперационных механизмов в области картофелеводства, дальнейшей поддержки внедрения государством современных технологий, а также полного удовлетворения отечественных рыночный спрос на картофель принято Постановление Президента от 6 мая 2020 года № PQ-4704. Данным решением под выращивание картофеля было выделено 9 районов Ташкентской области, из них 4 района специализировались на выращивании семенного картофеля.
Также агропромышленный картофелеводческий кластер «Агровер», созданный в регионе постановлением Правительства №193, охватывает весь процесс производства картофеля от получения семян до глубокой переработки. В кластере используются современные технологии и оборудование для оптимизации производственных процессов, рационального и эффективного использования земельных и водных ресурсов.
Агропромышленный картофелеводческий кластер «Агровер» внедрил дождевальную систему орошения и механизации на площади 420 га.
Последовательные исследования по созданию новых высокоурожайных сортов картофеля и обеспечению фермеров качественными семенами приносят свои плоды.
При этом Бостанлыгский картофелеводческий центр, входящий в состав кластера, приступил к выращиванию семенного картофеля на всех плантационных площадях.
«Фонтане», «Аляска», «Аризона», «Алуэтта», «Белоросса», «Сильвана», «Санте», «Сунита», «Эволюшин», «Эсми», Семена 14 сортов, таких как Арнова, Маниту, привезены и локализованы.
Выполнение агротехнических мероприятий в период от посадки до уборки этого семенного картофеля регулярно контролировалось Ташкентским областным управлением и районными отделами Инспекции контроля агропромышленного комплекса.
В этом году в Ташкентской области планируется выращивать картофель на площади 14,8 тыс. га.
Сотрудники областного отдела инспекции раздали предупреждающие письма в адрес картофелеводческих районных администраций, фермерских хозяйств и других сельскохозяйственных предприятий о прекращении ввоза и реализации семенного картофеля, не имеющего сертификата пригодности для посадки картофеля.Негативные последствия разъяснены вопросы посадки картофеля, не имеющего сертификата соответствия.