Айни кунларда Республикадада ғаллани нест-нобуд қилмай ўриб олиш ишлари ниҳоясига етай деб турган бир паллада ғалладан ва эртаки экинлардан бўшаган майдонларга такрорий экин экиш тадбирлари ҳам жадал олиб борилмоқда. Ўрилган ғаллазорларни сомондан тозалаш, шудгорлаш ва экин экиш ишларини бошлаш жараёнлари «Ўзагроинспекция» томонидан назоратга олинган.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, жорий йил Республикада 923 минг 682 гектар майдонга такрорий экин экилиши режалаштирилган. Шундан 284 минг 882 гектар дуккакли экинлар, 227 минг 164 гектар озуқа экинлар, 110 минг 447 гектар сабзавот, 101 минг 230 гектар шоли, 55 минг 675 гектар тариқ, 52 минг 935 гектар картошка, 47 минг 86 гектар полиз, 38 минг 31 гектар мойли ва 6 231 гектар супурги экинларининг такрорий экин сифатида экилиши «Ўзагроинспекция» томонидан назорат қилиб борилмоқда.
Хусусан, joriy йилнинг 8 июлига қадар Республика бўйича жами 703 минг 078 гектар ёки режага нисбатан 76,1 фоиз майдонларда такрорий экинлар экилиши таъминланди.
Шундан, dukkakli экинлар 214 954 гектар ёки режага нисбатан 75,5 фоиз, ozuqa экинлари 188 591 гектар ёки режага нисбатан 83 фоиз, сабзавот 77 599 гектар ёки режага нисбатан 70,3 фоиз, шоли 92 937 гектар ёки режага нисбатан 91,8 фоиз, тариқ 39 302 гектар ёки режага нисбатан 70,6 фоиз, картошка 8 379 гектар ёки режага нисбатан 15,8 фоиз, полиз 43 476 гектар ёки режага нисбатан 92,3 фоиз, moyli 31 819 гектар ёки режага нисбатан 83,7 фоиз ва supurgi 6 020 гектар ёки режага нисбатан 96,6 фоиз майдонларни ташкил этади.
Бугунги кунга қадар, Республика бўйича жами 6 902 тонна, шундан 678 тонна хорижий ва 6 224 тонна маҳаллий картошка уруғликларга сертификат берилиши таъминланиб, сертификатлаштириш ишлари давом этмоқда.
Шунингдек, ҳукумат томонидан белгилаб берилган вазифалардан келиб чиқиб, ҳудудларда такрорий муддатларда экилиши режалаштирилган майдонлардан, кейинги yil ҳосили учун уруғлик жамғариш мақсадида қишлоқ хўжалиги экинларини экишни ташкил этиш rejalashtirilgan. Shundan келиб чиқиб, уруғлик майдонларини субъектлар кесимида аниқлаш ва ушбу субъектларда қишлоқ хўжалиги экинларини фақат уруғлик мақсадларида экилишини таъминлаш бўйича берилган топшириқлар сифатли бажарилмаганлиги ёки умуман бажарилмаганлиги сабабли, 9 та вилоят ҳокимларининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарларига ёзма кўрсатмалар берилиши таъминланди.

Засажено более 76% земель по сравнению с планом
В то же время, когда работы по уборке зерна без уничтожения гнезд в республике подходят к концу, на освобожденных от зерновых и других культур площадях проводятся подсевные мероприятия. «Узагроинспекция» контролировала процессы очистки скошенных зерновых полей от соломы, вспашки и начала сева.
Для информации можно сказать, что в этом году в республике планируется засеять повторными культурами 923 тысячи 682 га. Из них зернобобовых культур 284 882 га, кормовых культур 227 164 га, овощей 110 447 га, риса 101 230 га, проса 55 675 га, картофеля 52 935 га, картофеля 47 86 га. га сахарного тростника, 38 тыс. 31 га масличных культур и посев 6231 га метла в качестве повторных посевов контролируется «Узагроинспекцией».
В частности, до 8 июля текущего года повторные посевы засеяны на 703 тысячах 078 га или 76,1 процента запланированных площадей по республике.
Из них бобовые - 214 954 га или 75,5% по сравнению с планом, кормовые культуры - 188 591 га или 83% по сравнению с планом, овощи - 77 599 га или 70,3% по сравнению с планом, рис - 92 937 га или 91,8% по сравнению с планом. план, просо 39 302 га или 70,6% к плану, картофель 8 379 га или 15,8% к плану, рис 43 476 га или 92,3% к плану, масличные 31 819 га или 83,7% к плану и веник 6 020 га. или 96,6 процента запланированной площади.
На сегодняшний день сертифицировано всего 6902 тонны, из них 678 тонн иностранных и 6224 тонн отечественных семян картофеля, работа по сертификации продолжается.
Также, исходя из поставленных правительством задач, в регионах планируется организовать посев сельскохозяйственных культур на площадях, запланированных к повторной засевке, с целью накопления семян для урожая следующего года. Исходя из этого, в связи с тем, что поставленные задачи по определению семенных площадей в разделах субъектов и обеспечению посева сельскохозяйственных культур только на семенные цели в этих субъектах не были выполнены качественно или не были выполнены вообще, было обеспечило предоставление письменных поручений заместителям акимов 9 регионов по вопросам сельского и водного хозяйства.