Айни кунларда Республикадада ғаллани нест-нобуд қилмай ўриб олиш ишлари ниҳоясига етай деб турган бир паллада ғалладан ва эртаки экинлардан бўшаган майдонларга такрорий экин экиш тадбирлари ҳам жадал олиб борилмоқда. Ўрилган ғаллазорларни сомондан тозалаш, шудгорлаш ва экин экиш ишларини бошлаш жараёнлари «Ўзагроинспекция» томонидан назоратга олинган.
Маълумот ўрнида айтиш жоиз, жорий йил Республикада 923 минг 682 гектар майдонга такрорий экин экилиши режалаштирилган. Шундан 284 минг 882 гектар дуккакли экинлар, 227 минг 164 гектар озуқа экинлар, 110 минг 447 гектар сабзавот, 101 минг 230 гектар шоли, 55 минг 675 гектар тариқ, 52 минг 935 гектар картошка, 47 минг 86 гектар полиз, 38 минг 31 гектар мойли ва 6 231 гектар супурги экинларининг такрорий экин сифатида экилиши «Ўзагроинспекция» томонидан назорат қилиб борилмоқда.
Хусусан, joriy йилнинг 8 июлига қадар Республика бўйича жами 703 минг 078 гектар ёки режага нисбатан 76,1 фоиз майдонларда такрорий экинлар экилиши таъминланди.
Шундан, dukkakli экинлар 214 954 гектар ёки режага нисбатан 75,5 фоиз, ozuqa экинлари 188 591 гектар ёки режага нисбатан 83 фоиз, сабзавот 77 599 гектар ёки режага нисбатан 70,3 фоиз, шоли 92 937 гектар ёки режага нисбатан 91,8 фоиз, тариқ 39 302 гектар ёки режага нисбатан 70,6 фоиз, картошка 8 379 гектар ёки режага нисбатан 15,8 фоиз, полиз 43 476 гектар ёки режага нисбатан 92,3 фоиз, moyli 31 819 гектар ёки режага нисбатан 83,7 фоиз ва supurgi 6 020 гектар ёки режага нисбатан 96,6 фоиз майдонларни ташкил этади.
Бугунги кунга қадар, Республика бўйича жами 6 902 тонна, шундан 678 тонна хорижий ва 6 224 тонна маҳаллий картошка уруғликларга сертификат берилиши таъминланиб, сертификатлаштириш ишлари давом этмоқда.
Шунингдек, ҳукумат томонидан белгилаб берилган вазифалардан келиб чиқиб, ҳудудларда такрорий муддатларда экилиши режалаштирилган майдонлардан, кейинги yil ҳосили учун уруғлик жамғариш мақсадида қишлоқ хўжалиги экинларини экишни ташкил этиш rejalashtirilgan. Shundan келиб чиқиб, уруғлик майдонларини субъектлар кесимида аниқлаш ва ушбу субъектларда қишлоқ хўжалиги экинларини фақат уруғлик мақсадларида экилишини таъминлаш бўйича берилган топшириқлар сифатли бажарилмаганлиги ёки умуман бажарилмаганлиги сабабли, 9 та вилоят ҳокимларининг қишлоқ ва сув хўжалиги масалалари бўйича ўринбосарларига ёзма кўрсатмалар берилиши таъминланди.

More than 76% of the land was replanted compared to the plan
At the same time that the work of harvesting grain without destroying nests in the Republic is coming to an end, re-planting measures are being carried out in the areas that have been freed from grain and other crops. "Uzagroinspektsiya" supervised the processes of cleaning the mowed grain fields from straw, plowing and starting planting.
For information, it is possible to say that this year in the Republic, it is planned to sow 923 thousand 682 hectares of repeated crops. Of this, 284 thousand 882 hectares of leguminous crops, 227 thousand 164 hectares of fodder crops, 110 thousand 447 hectares of vegetables, 101 thousand 230 hectares of rice, 55 thousand 675 hectares of millet, 52 thousand 935 hectares of potatoes, 47 thousand 86 hectares of sugarcane, 38 thousand 31 hectares of oilseeds. and planting of 6,231 hectares of broom crops as repeated crops is controlled by "Uzagroinspektsiya".
In particular, until July 8 of this year, repeated crops were planted on a total of 703 thousand 078 hectares or 76.1 percent of the planned areas in the Republic.
Of this, legumes are 214,954 hectares or 75.5% compared to the plan, fodder crops are 188,591 hectares or 83% compared to the plan, vegetables are 77,599 hectares or 70.3% compared to the plan, rice is 92,937 hectares or 91.8% compared to the plan, millet 39,302 hectares or 70.6% compared to the plan, potatoes 8,379 hectares or 15.8% compared to the plan, rice 43,476 hectares or 92.3% compared to the plan, oilseeds 31,819 hectares or 83.7% compared to the plan and broom 6 020 hectares or 96.6 percent of the planned area.
To date, a total of 6,902 tons, of which 678 tons of foreign and 6,224 tons of domestic potato seeds have been certified, and the certification work is ongoing.
Also, based on the tasks set by the government, it is planned to organize the planting of agricultural crops from the areas planned to be sown repeatedly in the regions, in order to accumulate seeds for the next year's harvest. Based on this, due to the fact that the tasks given to determine the seed areas in the sections of subjects and to ensure that agricultural crops are planted only for seed purposes in these subjects were not fulfilled qualitatively or were not fulfilled at all, it was ensured that written instructions were given to the deputies of the governors of 9 regions on issues of agriculture and water management.