Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ўзбошимчалик билан ўраб олиш-жавобгарликни келтириб чиқаради
"Ўзагроинспекция" томонидан қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни назорат қилиш бўйича мунтазам назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Хусусан, “Ўзагроинспекциянинг Наманган вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланилиши ҳамда ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорларини аниқлаш шулар жумласидандир.
Назорат тадбирлари давомида, вилоят бошқармаси ходимлари томонидан, Поп тумани, М.Мирсултонов массиви хўжалик ер тузиш харитасининг 108қ-контуридан фуқаро Б. Э. қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда (уй-жой, нотурар жой, кўп йиллик дарахтзорлар, бошқалар учун) ер участкасини ажратиш тўғрисидаги туман ҳокимининг қарори ёки бошқа ҳужжатлари бўлмагани ҳолда, ўзига тегишли бўлган турар жой биносининг туташ қисмидан ўзбошимчалик билан тупроқ унумдорлиги жиҳатидан 46,3 бонитет баллга тенг бўлган 0,06 гектар суғориладиган ер майдонини ўзбошимчалик билан уч томонлама бетон билан ўраб олиб, қурилиш ишларини амалга оширганлиги аниқланган. Бунинг натижасида қишлоқ хўжалиги ерларига 39 млн 703 минг 603 сўм миқдорида зарар ҳисобланди.
Ушбу аниқланган ҳолат бўйича, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўринини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низомининг 55-бандига мувофиқ, “Ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари аниқланиб, белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим қилинади.

"Uzagroinspektsiya" conducts regular control measures for the control of agricultural lands.
In particular, determining the amount of damage caused by the agricultural land use control department of the Namangan Regional Department of "Uzagroinspektsiya" in cases where agricultural land is used for specified purposes and arbitrarily caused the land to be withdrawn from agricultural circulation is one of these.
During the control measures, by the employees of the regional administration, citizen B.E. In the absence of a decision or other documents of the district governor on the allocation of a plot of land in accordance with the procedure established by law (for housing, non-residential premises, perennial tree plantations, etc.), arbitrarily from the adjoining part of the residential building to which he belongs to 46.3 credit points in terms of soil fertility It was found that the 0.06 hectare irrigated land area was arbitrarily surrounded by three-way concrete and carried out construction works. As a result, agricultural lands were damaged in the amount of 39 million 703 thousand 603 soums.
According to this identified situation, approved by the decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 146 of May 25, 2011, "Damages caused to the owners, users, tenants and owners of land plots, failures of agricultural and forestry production, as well as withdrawal of land from agricultural use" In accordance with Article 55 of the Regulation "On the procedure for compensating for the damage caused in cases of agricultural use, the amounts of damage caused in cases of arbitrarily causing land to be withdrawn from agricultural use shall be determined and submitted to the law enforcement bodies in the prescribed manner.