Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ўзбошимчалик билан ўраб олиш-жавобгарликни келтириб чиқаради
"Ўзагроинспекция" томонидан қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни назорат қилиш бўйича мунтазам назорат тадбирлари олиб борилмоқда.
Хусусан, “Ўзагроинспекциянинг Наманган вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш бўлими томонидан қишлоқ хўжалиги ерларидан белгиланган мақсадларда фойдаланилиши ҳамда ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорларини аниқлаш шулар жумласидандир.
Назорат тадбирлари давомида, вилоят бошқармаси ходимлари томонидан, Поп тумани, М.Мирсултонов массиви хўжалик ер тузиш харитасининг 108қ-контуридан фуқаро Б. Э. қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда (уй-жой, нотурар жой, кўп йиллик дарахтзорлар, бошқалар учун) ер участкасини ажратиш тўғрисидаги туман ҳокимининг қарори ёки бошқа ҳужжатлари бўлмагани ҳолда, ўзига тегишли бўлган турар жой биносининг туташ қисмидан ўзбошимчалик билан тупроқ унумдорлиги жиҳатидан 46,3 бонитет баллга тенг бўлган 0,06 гектар суғориладиган ер майдонини ўзбошимчалик билан уч томонлама бетон билан ўраб олиб, қурилиш ишларини амалга оширганлиги аниқланган. Бунинг натижасида қишлоқ хўжалиги ерларига 39 млн 703 минг 603 сўм миқдорида зарар ҳисобланди.
Ушбу аниқланган ҳолат бўйича, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2011-йил 25-майдаги 146-сонли қарори билан тасдиқланган “Ер участкалари эгалари, фойдаланувчилари, ижарачилари ва мулкдорларига етказилган зарарлар, қишлоқ хўжалиги ва ўрмон хўжалиги ишлаб чиқариши нобудгарчиликларига, шунингдек, ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар ўринини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низомининг 55-бандига мувофиқ, “Ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар миқдорлари аниқланиб, белгиланган тартибда ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга тақдим қилинади.

Произвольное ограждение сельскохозяйственных земель влечет за собой ответственность
«Узагроинспекция» проводит регулярные контрольные мероприятия по контролю земель сельскохозяйственного назначения.
В частности, одним из таких является определение размера ущерба, причиненного отделом по контролю за использованием земель сельскохозяйственного назначения Наманганского областного управления «Узагроинспекции» в случаях, когда земли сельскохозяйственного назначения используются в определенных целях и самовольно повлекли за собой изъятие земель из сельскохозяйственного оборота. .
В ходе контрольных мероприятий сотрудниками областной администрации гражданин Б.Э. При отсутствии решения или иных документов губернатора района о выделении земельного участка в установленном законом порядке (под жилье, нежилое помещение, насаждения многолетних деревьев и т.п.) самовольно со стороны прилегающих части жилого дома, к которому он принадлежит, присвоено 46,3 кредитных пункта по плодородию почвы. Установлено, что участок орошаемой земли площадью 0,06 га был произвольно обнесен тройным бетоном и проведены строительные работы. В результате землям сельскохозяйственного назначения был нанесен ущерб на сумму 39 миллионов 703 тысячи 603 сума.
Согласно данной выявленной ситуации, утвержденной постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 мая 2011 года № 146 «Ущерб, причиненный собственникам, пользователям, арендаторам и владельцам земельных участков, невыполнением работ по сельскохозяйственному и лесному хозяйству». производства, а также изъятия земель из сельскохозяйственного использования» В соответствии со статьей 55 Положения «О порядке возмещения вреда, причиненного в случаях сельскохозяйственного использования, размеры ущерба, причиненного в случаях самовольного изъятия земель, от сельскохозяйственного использования определяются и представляются в правоохранительные органы в установленном порядке.