“Ўзагроинспекция” томонидан 10 та модулни ўз ичига олган “Uzagroin.uz” ягона ахборот тизими ишлаб чиқилди
28 Март 2024 6566
Бу ҳақда АОКАда "Ўзагроинспекция" раҳбарияти иштирокида ўтказилган матбуот анжуманида маълумот берилди.
Жисмоний ва юридик шахслар томонидан ҳисобот даврида Инспекциянинг ишонч рақами ва бошқа тармоқлар орқали 973 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, Инспекция томонидан кўриб чиқилган мурожаатлар сони 748 тани ташкил этмоқда, шундан 251 таси Инспекция томонидан қаноатлантирилган, 487 тасига тушунтириш берилган. шундан 172 таси тегишлилиги бўйича бошқа ташкилотларга юборилган
Шунингдек, соҳага оид муаммоларни жойига чиққан ҳолда мулоқот қилиш орқали ўрганиш ҳамда уларни ҳал этиш мақсадида ўтказилган сайёр қабул ва учрашувларда 40 минг 230 нафар жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилиниб, уларнинг муаммолари ваколат доирасида ечим топган.
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясида Рақамлаштириш борасида ҳам салмоқли ишлар амалга оширилди. Жумладан, 10 та модулни ўз ичига олган “Uzagroin.uz” ягона ахборот тизими ишлаб чиқилди Бунда қоғоз шаклидаги ҳисоботларга чек қўйилиб, фаолият бўйича ахборотларни электрон тарзда олиш жорий этилди.
Шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларга “Ўзагроинспекция” томонидан кўрсатиладиган 6 турдаги давлат хизматларидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали фойдаланиш имкони яратилди. Ҳозирда ахборот тизими 14 та вазирлик идоралар ахборот тизимига интеграция қилиниб, техникалар тўғрисидаги маълумотларга ва бошқа сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди. Бу ҳақида юқорида ҳам қисқача ахборот бериб кетилди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси фаолиятини рақамлаштириш, давлат хизматларини кўрсатишда инсон омилини камайтириш, ортиқча оворагарчиликлар ва коррупцион ҳолатларни олдини олиш мақсадида, “agrosert.uz” домени остида онлайн платформа ишга туширилиши режалаштирилган..
Ушбу тизим орқали қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлар ҳамда пахта маҳсулотларини сертификатлаштириш бўйича хизматларни онлайн равишда кўрсатиш йўлга қўйилади.
Ўзагроинспекция” нафақат Республикада қишлоқ хўжалиги экинлари навларининг генетик софлиги ва уруғлари сифати соҳасидаги давлат сиёсатининг ижро қилинишини назорат қилади, балки, уруғларни аккредитация доирасига мувофиқ сертификатлаш, уруғ ҳамда кўчатларнинг сифатини аниқлаш бўйича фаолиятни амалга оширади.
Қолаверса, “Ўзагроинспекция” ўз олдига Республикамизга четдан кириб келадиган уруғликларнинг таркибида гени ўзгартирилган организмлар (ГМО)нинг мавжудлигини ўрганиб боришдек муҳим вазифани ҳам белгилаб олган.
Ҳозирги кунда, “Ўзагроинспекция” қошида замонавий шарт-шароитларга эга лаборатория ташкил этилиб, уни халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштириб, аккредитациядан ўтказиш мақсадида, Жаҳон банки томонидан ажратилган 6 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ҳисобига замонавий ўлчов воситалари ва синов қурилмалари харид қилинди ва тўлиқ жиҳозлаш ишлари амалга оширилди.
Ўзагроинспекция” ташаббусига кўра, уруғчилик соҳасида ривожланган бир қатор хорижий давлатлар билан ҳамкорликда ишлар олиб борилиб, амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида Ўзбекистон Халқаро уруғларни синаш ассоциацияси – (ISTA)га уюшма аъзолигига қабул қилинган ҳамда лабораторияни халқаро ISTA қоидалари бўйича аккредитацияга тайёрланмоқда.
Тадбиркорлик субъектлари ва аҳолини ҳуқуқий саводхонлигини ошириш бўйича 4 мингдан ортиқ тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан 2 мингга яқини оммавий ахборот воситаларида чиқишларни ташкил этади. 27 маротаба ҳудудий бошқармаларда Пресс-тур, 8 маротаба марказий аппарат томонидан брифинг ва Матбуот анжумани ташкил этилди. Жумладан 2023 йил давомида Инспекциянинг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлари орқали 735 маротаба маълумотлар берилган бўлса, бошқа интернет нашрларида 1600 га яқин маълумотлар эълон қилинди.
Телекўрсатув, радиоэшиттириш ва миллий нашрлар орқали 400 дан ортиқ медиа маҳсулот ва мақолалар жамоатчиликка етказилди

The unified information system “Uzagroin.uz”, containing 10 modules, was developed by the “Uzagroinspectorate”.
28 March 2024 6298
Information about this was given at a press conference held at AOKA with the participation of the leadership of Uzagroinspectorate.
During the reporting period, individuals and legal entities received 973 appeals through the Inspectorate’s hotline and other networks, the number of appeals considered by the Inspectorate was 748, of which the Inspectorate satisfied 251 appeals, and provided clarifications for 487. 172 of them were sent to other organizations as needed
Also, representatives of 40 thousand 230 individuals and legal entities were received at on-site receptions and meetings held with the aim of studying and solving problems related to the sphere through direct communication, and their problems were resolved within the limits of authority.
The inspectorate for control of the agro-industrial complex also carried out significant work in the field of digitalization. In particular, a unified information system “Uzagroin.uz” was developed, containing 10 modules, paper reporting was stopped, and information about activities was entered in electronic form.
Also, individuals and legal entities are given the opportunity to use 6 types of government services provided by Uzagroinspectorate through the Unified Portal of Interactive Government Services. Currently, the information system is integrated into the information system of 14 ministerial offices, and electronic responses to technical information and other requests have been launched. Brief information about this was given above.
In order to digitalize the activities of the state institution "Center for Assessing the Quality of Agricultural Products", reduce the human factor in the provision of public services, prevent unnecessary distractions and corruption situations, an online platform under the domain "agrosert" was launched. .uz" Inspectorate for control of the agro-industrial complex of the Ministry of Agriculture. Planned for release.
Through this system, online services for certification of agricultural seeds, grain and its products, as well as cotton products will be provided.
“Uzagroinspectorate” not only monitors the implementation of state policy in the field of genetic purity of crop varieties and seed quality in the republic, but also carries out seed certification activities in accordance with the scope of accreditation, determining the quality of seeds and seedlings.
In addition, Uzagroinspectorate has set itself the important task of studying the presence of genetically modified organisms (GMOs) in seeds coming to our republic from abroad.
Currently, a laboratory with modern conditions has been created at the Uzagroinspectorate; modern measuring instruments and testing instruments have been purchased to bring it into compliance with the requirements of international standards and transfer it for accreditation at the expense of the Uzagroinspectorate. Using grant funds allocated by the World Bank in the amount of US$6 million, a full range of equipment work was completed.
At the initiative of the Uzagroinspectorate, work is being carried out in cooperation with a number of foreign countries developed in the field of seed production, and as a result of the measures taken, Uzbekistan has been accepted as a member of the International Seed Testing Organization. The Association - (ISTA) and the laboratory are preparing for accreditation according to the international rules of ISTA.
To increase the legal literacy of business entities and the population, more than 4,000 propaganda events were held, of which about 2,000 were appearances in the media. A press tour was organized 27 times in regional departments, 8 times a briefing and press conference were organized by the central office. In particular, for 2023, information was provided 735 times through the official website and social networks of the Inspectorate, and about 1,600 information was published in other online publications.
More than 400 media products and articles were brought to public attention through television broadcasts, radio broadcasts and national publications.