“Ўзагроинспекция” томонидан 10 та модулни ўз ичига олган “Uzagroin.uz” ягона ахборот тизими ишлаб чиқилди
28 Март 2024 6566
Бу ҳақда АОКАда "Ўзагроинспекция" раҳбарияти иштирокида ўтказилган матбуот анжуманида маълумот берилди.
Жисмоний ва юридик шахслар томонидан ҳисобот даврида Инспекциянинг ишонч рақами ва бошқа тармоқлар орқали 973 та мурожаатлар келиб тушган бўлиб, Инспекция томонидан кўриб чиқилган мурожаатлар сони 748 тани ташкил этмоқда, шундан 251 таси Инспекция томонидан қаноатлантирилган, 487 тасига тушунтириш берилган. шундан 172 таси тегишлилиги бўйича бошқа ташкилотларга юборилган
Шунингдек, соҳага оид муаммоларни жойига чиққан ҳолда мулоқот қилиш орқали ўрганиш ҳамда уларни ҳал этиш мақсадида ўтказилган сайёр қабул ва учрашувларда 40 минг 230 нафар жисмоний ва юридик шахсларнинг вакиллари қабул қилиниб, уларнинг муаммолари ваколат доирасида ечим топган.
Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясида Рақамлаштириш борасида ҳам салмоқли ишлар амалга оширилди. Жумладан, 10 та модулни ўз ичига олган “Uzagroin.uz” ягона ахборот тизими ишлаб чиқилди Бунда қоғоз шаклидаги ҳисоботларга чек қўйилиб, фаолият бўйича ахборотларни электрон тарзда олиш жорий этилди.
Шунингдек, жисмоний ва юридик шахсларга “Ўзагроинспекция” томонидан кўрсатиладиган 6 турдаги давлат хизматларидан Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали фойдаланиш имкони яратилди. Ҳозирда ахборот тизими 14 та вазирлик идоралар ахборот тизимига интеграция қилиниб, техникалар тўғрисидаги маълумотларга ва бошқа сўровларга электрон жавоблар берилиши йўлга қўйилди. Бу ҳақида юқорида ҳам қисқача ахборот бериб кетилди.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси фаолиятини рақамлаштириш, давлат хизматларини кўрсатишда инсон омилини камайтириш, ортиқча оворагарчиликлар ва коррупцион ҳолатларни олдини олиш мақсадида, “agrosert.uz” домени остида онлайн платформа ишга туширилиши режалаштирилган..
Ушбу тизим орқали қишлоқ хўжалиги экинлари уруғлари, дон ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотлар ҳамда пахта маҳсулотларини сертификатлаштириш бўйича хизматларни онлайн равишда кўрсатиш йўлга қўйилади.
Ўзагроинспекция” нафақат Республикада қишлоқ хўжалиги экинлари навларининг генетик софлиги ва уруғлари сифати соҳасидаги давлат сиёсатининг ижро қилинишини назорат қилади, балки, уруғларни аккредитация доирасига мувофиқ сертификатлаш, уруғ ҳамда кўчатларнинг сифатини аниқлаш бўйича фаолиятни амалга оширади.
Қолаверса, “Ўзагроинспекция” ўз олдига Республикамизга четдан кириб келадиган уруғликларнинг таркибида гени ўзгартирилган организмлар (ГМО)нинг мавжудлигини ўрганиб боришдек муҳим вазифани ҳам белгилаб олган.
Ҳозирги кунда, “Ўзагроинспекция” қошида замонавий шарт-шароитларга эга лаборатория ташкил этилиб, уни халқаро стандартлар талабларига мувофиқлаштириб, аккредитациядан ўтказиш мақсадида, Жаҳон банки томонидан ажратилган 6 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ҳисобига замонавий ўлчов воситалари ва синов қурилмалари харид қилинди ва тўлиқ жиҳозлаш ишлари амалга оширилди.
Ўзагроинспекция” ташаббусига кўра, уруғчилик соҳасида ривожланган бир қатор хорижий давлатлар билан ҳамкорликда ишлар олиб борилиб, амалга оширилган чора-тадбирлар натижасида Ўзбекистон Халқаро уруғларни синаш ассоциацияси – (ISTA)га уюшма аъзолигига қабул қилинган ҳамда лабораторияни халқаро ISTA қоидалари бўйича аккредитацияга тайёрланмоқда.
Тадбиркорлик субъектлари ва аҳолини ҳуқуқий саводхонлигини ошириш бўйича 4 мингдан ортиқ тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўтказилган бўлиб, шундан 2 мингга яқини оммавий ахборот воситаларида чиқишларни ташкил этади. 27 маротаба ҳудудий бошқармаларда Пресс-тур, 8 маротаба марказий аппарат томонидан брифинг ва Матбуот анжумани ташкил этилди. Жумладан 2023 йил давомида Инспекциянинг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлари орқали 735 маротаба маълумотлар берилган бўлса, бошқа интернет нашрларида 1600 га яқин маълумотлар эълон қилинди.
Телекўрсатув, радиоэшиттириш ва миллий нашрлар орқали 400 дан ортиқ медиа маҳсулот ва мақолалар жамоатчиликка етказилди

Единая информационная система «Uzagroin.uz», содержащая 10 модулей, разработана «Узагроинспекцией».
Информация об этом была дана на пресс-конференции, состоявшейся в АОКА с участием руководства "Узагроинспекции"
За отчетный период физическими и юридическими лицами через горячую линию Инспекции и другие сети поступило 973 обращения, количество обращений, рассмотренных Инспекцией, составило 748, из них Инспекцией удовлетворено 251 обращение, а по 487 даны разъяснения. 172 из них направлены в другие организации по мере необходимости.
Также представители 40 тысяч 230 физических и юридических лиц были приняты на выездных приемах и встречах, проведенных с целью изучения и решения проблем, связанных с сферой, путем прямого общения, и их проблемы были решены в пределах полномочий.
В инспекции по контролю за агропромышленным комплексом также были проведены значительные работы в сфере цифровизации. В частности, разработана единая информационная система «Uzagroin.uz», содержащая 10 модулей, прекращена бумажная отчетность, а информация о деятельности введена в электронном виде.
Также физическим и юридическим лицам предоставлена ​​возможность воспользоваться 6 видами государственных услуг, предоставляемых «Узагроинспекцией», через Единый портал интерактивных государственных услуг. В настоящее время информационная система интегрирована в информационную систему 14 министерских аппаратов, запущены электронные ответы на техническую информацию и другие запросы. Краткая информация об этом была дана выше.
В целях цифровизации деятельности государственного учреждения «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции», снижения человеческого фактора при оказании государственных услуг, предотвращения ненужных отвлекающих факторов и коррупционных ситуаций запущена онлайн-платформа под доменом «агросерт». .uz» Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом Министерства сельского хозяйства. Планируется к выпуску.
Посредством этой системы будут предоставляться онлайн-сервисы по сертификации сельскохозяйственных семян, зерна и продуктов его переработки, а также хлопковой продукции.
«Узагроинспекция» не только контролирует реализацию государственной политики в области генетической чистоты сортов сельскохозяйственных культур и качества семян в республике, но и осуществляет деятельность по сертификации семян в соответствии с областью аккредитации, определением качество семян и рассады.
Кроме того, «Узагроинспекция» поставила перед собой важную задачу по изучению наличия генетически модифицированных организмов (ГМО) в семенах, поступающих в нашу республику из-за границы.
В настоящее время при «Узагроинспекции» создана лаборатория с современными условиями, для приведения ее в соответствие с требованиями международных стандартов и передачи на аккредитацию за счет средств Узагроинспекции приобретены современные средства измерений и испытательные приборы. На грантовые средства, выделенные Всемирным банком в размере 6 миллионов долларов США, выполнен полный комплекс работ по оборудованию.
По инициативе «Узагроинспекции» ведутся работы в сотрудничестве с рядом зарубежных стран, развитых в сфере семеноводства, а в результате принятых мер Узбекистан принят в члены Международной организации по испытанию семян. Ассоциация - (ISTA) и лаборатория готовится к аккредитации по международным правилам ISTA.
Для повышения правовой грамотности субъектов предпринимательства и населения проведено более 4000 пропагандистских мероприятий, из них около 2000 – выступления в СМИ. 27 раз был организован пресс-тур в региональных управлениях, 8 раз брифинг и пресс-конференция организованы центральным аппаратом. В частности, за 2023 год информация была предоставлена ​​735 раз через официальный сайт и социальные сети Инспекции, а также около 1600 информации было опубликовано в других интернет-изданиях.
Более 400 медиапродуктов и статей были доведены до сведения общественности через телепередачи, радиопередачи и национальные публикации.