Ўзбек-Турк уруғчилик тест маркази очилади
Аввал хабар берганимиздек, айни вақтда “Ўзагроинспекция” вакилларидан иборат делегация Туркия пойтахти Анқара шаҳрида бўлиб турибди, соҳа ташкилотлари раҳбарлари билан ўзаро ҳамкорлик масаласидаги расмий учрашувлар давом этмоқда.
Анқарага сафарнинг учинчи кунида, Уруғчилик саноати ва ишлаб чиқарувчилари иттифоқи бош котиби  Dr. Hamit AYANOĞLU билан, сўнгра Туркия уруғчилик иттифоқи (TURKTÖB) президенти Hacı Ömer GÜLER, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти давлатлари уруғчилик уюшмаси (ECOSA) бош котиби Dr. Muhteşem TORUN ва кўчат етиштирувчилар уюшмаси бошқарув раиси Serdar ŞENDAĞлар билан самарали  учрашувлар ўтказилди.
Томонлар ўртасида бўлиб ўтган келишувларга кўра, қишлоқ хўжалиги экинлари уруғчилиги бўйича ўзаро тажрибалар алмашилиши ҳамда халқаро стандартларга мос Ўзбек-Турк уруғчилик тест марказини очилиши кўзда тутилмоқда.

Будет открыт Узбекско-турецкий селекционно-испытательный центр
Как мы сообщали ранее, в это же время делегация "Озагроинспекции" находится в столице Турции Анкаре, продолжаются официальные встречи с руководителями отраслевых организаций по вопросам взаимного сотрудничества.
На третий день поездки в Анкару генеральный секретарь Союза семеноводов и производителей д-р. С Хамитом АЯНОГЛУ, тогдашним президентом Союза семян Турции (TURKTOB), Хаджи Омером Гюлером, генеральным секретарем стран Организации экономического сотрудничества (ECOSA) д-ром. Плодотворные встречи прошли с Сердаром ШЕНДАГОМ, председателем правления замечательного ТОРУН и ассоциации растениеводов.
Согласно договоренностям между сторонами, планируется обменяться опытом по семеноводству сельскохозяйственных культур и открыть узбекско-турецкий испытательный центр семеноводства в соответствии с международными стандартами.