КEЛГУСИ ЙИЛ ҲОСИЛИ УЧУН ПУХТА ТАЙЁРГАРЛИК!
Уруғлик дон етиштириш қишлоқ хўжалиги ривожи, умуман, юртимиз иқтисодиётини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этади. Катта тажриба, машаққатли меҳнат эвазига етиштирилган уруғлик дон фермер хўжалиги учун даромад манбаи бўлиш билан бирга келгуси йил ҳосили мўл бўлишида ҳам муҳим аҳамият касб этади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023-йил 11 сентябрдаги “Ўзбекистон — 2030” стратегияси тўғрисидаги ПФ-158-сонли Фармонида  Қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва рентабеллик даражасини кескин ошириш белгилаб берилган.
Маълумотларга кўра, 2024-йили Наманганлик илғор бободеҳқон фермерларимиз томонидан, ҳар гектари 80-90 центнердан мўл-кўл ҳосил олишиб, ички имкониятлардан ортган ҳолда 1100 тоннадан зиёдроқ уруғлик буғдой донларини мувофиқлик сертификати олган ҳолда бошқа вилоятлардаги фермер
Шу билан бирга Россия Федерациясидан бизнинг иқлим ва тупроқ шароитига мос келувчи супер элита, элита уруғлари олиб келиниб, сифатли уруғлик олиш амалиёти йўлга қўйилди.
Жорий йилда вилоятимизда 2025 йил ҳосилидан 224 та фермер хўжаликлари, элита уруғлик хўжаликлари, илмий тадқиқот институтлари ва 4 минг 300 гектар уруғлик ғалла майдонларда бошоқли дон экинларнинг 16 та навидан жами 17 минг тонна сифатли сара уруғлик дон тайёрлаш режалаштирилган.
Инспекциянинг Наманган вилояти бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октабрдаги 641-сонли қарорининг 3-иловаси билан тасдиқланган, “Уруғлик учун экилган майдонларда қишлоқ хўжалик экинларини апробация қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом талаблари асосида уруғлик майдонларидаги қишлоқ хўжалиги экинларининг нав тозалигини, зараркунандалар, касалликлар ва бегона ўт билан зарарланганлигини аниқлаш, уруғлик етиштириш учун яроқли деб топилган майдонларда етиштириладиган ҳосил ҳажмини аниқлаш ва апробация далолатномаларини расмийлаштириш тартибини назарда тутувчи апробация  кўриги ўтказилиши назоратга олинган..
Апробация ўтказилишида асосий эътибор бошоқли дон экинларининг намуна учун олинган ҳар бир боғламида бошқа навлар ва ажратилиши қийин бўлган маданий ўсимликларнинг аралашмаси 3 фоиздан, ажратилиши қийин бўлган бегона ўтларнинг аралашмаси 2 фоиздан юқори бўлмаслиги, нав тозалиги 95 фоиздан паст бўлганда, чанг қоракуя билан зарарланиш даражаси 0,3 фоиз ва қаттиқ қоракуя билан зарарланиш даражаси 0,1 фоиздан юқори бўлганда, ажратилиши қийин бўлган бегона ўтлар поялари билан ифлосланиш даражаси 2 фоиздан юқори бўлганда, ажратилиши қийин бўлган маданий ўсимлик турлари билан ифлосланиш даражаси 3 фоиздан юқори бўлганда бошоқли дон экинлари уруғлиги майдонлари яроқсиз деб топилади ва уруғлик сафидан чиқарилади.
Бундан ташқари, уруғлик ғалла майдонларини алоҳида ажратилган комбайнлар ёрдамида ўриб олиш, уруғлик донларни қабули қилиш масканларини мавсумга тайёрлаш, қайта ишлаш корхоналарида уруғликни қабул қилиш бўйича ишларни ташкил этиш юзасидан тегишли тавсия, огоҳлантириш ва ёзма кўрсатмалар берилди.
Мазкур Низом талаблари асосида туманларда уруғлик ғалла майдонларида сифатли апробация кўригини ўтказилишида Инспекциянинг Наманган вилояти бошқармаси ва туман бўлим ходимлари томонидан доимий назорат ишлари олиб борилмоқда.
хўжаликларига етказиб берилган эди.
Исомитдинов Нариман Исманович
«Ўзагроинспекция»нинг Наманган вилояти бошқармаси “Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғларини етиштирилишини назорат қилиш” шўбаси бошлиғи

ТЩАТЕЛЬНАЯ ПОДГОТОВКА К УРОЖАЮ СЛЕДУЮЩЕГО ГОДА!
Производство семенного материала играет важную роль в развитии сельского хозяйства и в целом в подъёме экономики нашей страны. Посевной материал, выращенный благодаря большому опыту и упорному труду, является не только источником дохода для хозяйства, но и играет важную роль в обеспечении богатого урожая в следующем году. Указ Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года № УФ-158 «О стратегии «Узбекистан – 2030» предусматривает резкое повышение производительности и рентабельности в сельском хозяйстве.
По имеющимся данным, в 2024 году наши передовые фермеры из Намангана, получив богатый урожай в 80-90 центнеров с гектара, превысили внутренние возможности и сдали хозяйствам других регионов более 1100 тонн семенного зерна пшеницы с сертификатами соответствия.
В это же время из Российской Федерации завозились суперэлитные и элитные семена, подходящие для наших климатических и почвенных условий, и налаживалась практика получения высококачественных семян.
В текущем году в нашем регионе из урожая 2025 года планируется получить в 224 фермерских хозяйствах, элитных семеноводческих хозяйствах, научно-исследовательских институтах на 4300 гектарах семенных полей 16 сортов зерновых культур в объеме 17 тысяч тонн высококачественного семенного материала.
Наманганское областное управление инспекции взяло под контроль проведение аттестационной проверки, которая предусматривает порядок определения сортовой чистоты сельскохозяйственных культур на семенных полях, их зараженности вредителями, болезнями и сорняками, определения объемов выращивания сельскохозяйственных культур на площадях, признанных пригодными для производства семян, и выдачи аттестационных удостоверений, исходя из требований Положения «О порядке аттестации сельскохозяйственных культур на семенных полях», утвержденного приложением 3 к постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641.
При приемке особое внимание уделяется тому, чтобы в каждой партии зерновых культур, взятой для отбора проб, содержалось не более 3% примесей других сортов и трудноотделимых культурных растений, а также не более 2% трудноотделимых сорняков. При сортовой чистоте менее 95%, зараженности мучнистой росой более 0,3%, твердой мучнистой росой более 0,1%, зараженности трудноотделимыми стеблями сорняков более 2%, зараженности трудноотделимыми видами культурных растений более 3% зерновые культуры признаются непригодными и снимаются с посевного ряда.
Кроме того, даны соответствующие рекомендации, предупреждения и письменные указания по уборке семенных полей отдельными комбайнами, подготовке пунктов приема семенного зерна к сезону, организации работы по приему семян на перерабатывающих предприятиях.
На основании требований настоящего Положения Наманганским областным управлением инспекции и сотрудниками районного управления осуществляется постоянный контроль за проверкой качества семенного материала на посевах в районах.
Исомитдинов Нариман Исманович
Начальник отдела «Контроль за выращиванием семян сельскохозяйственных культур» Наманганского областного управления «Узагроинспекции»