КEЛГУСИ ЙИЛ ҲОСИЛИ УЧУН ПУХТА ТАЙЁРГАРЛИК!
Уруғлик дон етиштириш қишлоқ хўжалиги ривожи, умуман, юртимиз иқтисодиётини юксалтиришда муҳим аҳамият касб этади. Катта тажриба, машаққатли меҳнат эвазига етиштирилган уруғлик дон фермер хўжалиги учун даромад манбаи бўлиш билан бирга келгуси йил ҳосили мўл бўлишида ҳам муҳим аҳамият касб этади. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023-йил 11 сентябрдаги “Ўзбекистон — 2030” стратегияси тўғрисидаги ПФ-158-сонли Фармонида  Қишлоқ хўжалигида ҳосилдорлик ва рентабеллик даражасини кескин ошириш белгилаб берилган.
Маълумотларга кўра, 2024-йили Наманганлик илғор бободеҳқон фермерларимиз томонидан, ҳар гектари 80-90 центнердан мўл-кўл ҳосил олишиб, ички имкониятлардан ортган ҳолда 1100 тоннадан зиёдроқ уруғлик буғдой донларини мувофиқлик сертификати олган ҳолда бошқа вилоятлардаги фермер
Шу билан бирга Россия Федерациясидан бизнинг иқлим ва тупроқ шароитига мос келувчи супер элита, элита уруғлари олиб келиниб, сифатли уруғлик олиш амалиёти йўлга қўйилди.
Жорий йилда вилоятимизда 2025 йил ҳосилидан 224 та фермер хўжаликлари, элита уруғлик хўжаликлари, илмий тадқиқот институтлари ва 4 минг 300 гектар уруғлик ғалла майдонларда бошоқли дон экинларнинг 16 та навидан жами 17 минг тонна сифатли сара уруғлик дон тайёрлаш режалаштирилган.
Инспекциянинг Наманган вилояти бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 12 октабрдаги 641-сонли қарорининг 3-иловаси билан тасдиқланган, “Уруғлик учун экилган майдонларда қишлоқ хўжалик экинларини апробация қилиш тартиби тўғрисида”ги Низом талаблари асосида уруғлик майдонларидаги қишлоқ хўжалиги экинларининг нав тозалигини, зараркунандалар, касалликлар ва бегона ўт билан зарарланганлигини аниқлаш, уруғлик етиштириш учун яроқли деб топилган майдонларда етиштириладиган ҳосил ҳажмини аниқлаш ва апробация далолатномаларини расмийлаштириш тартибини назарда тутувчи апробация  кўриги ўтказилиши назоратга олинган..
Апробация ўтказилишида асосий эътибор бошоқли дон экинларининг намуна учун олинган ҳар бир боғламида бошқа навлар ва ажратилиши қийин бўлган маданий ўсимликларнинг аралашмаси 3 фоиздан, ажратилиши қийин бўлган бегона ўтларнинг аралашмаси 2 фоиздан юқори бўлмаслиги, нав тозалиги 95 фоиздан паст бўлганда, чанг қоракуя билан зарарланиш даражаси 0,3 фоиз ва қаттиқ қоракуя билан зарарланиш даражаси 0,1 фоиздан юқори бўлганда, ажратилиши қийин бўлган бегона ўтлар поялари билан ифлосланиш даражаси 2 фоиздан юқори бўлганда, ажратилиши қийин бўлган маданий ўсимлик турлари билан ифлосланиш даражаси 3 фоиздан юқори бўлганда бошоқли дон экинлари уруғлиги майдонлари яроқсиз деб топилади ва уруғлик сафидан чиқарилади.
Бундан ташқари, уруғлик ғалла майдонларини алоҳида ажратилган комбайнлар ёрдамида ўриб олиш, уруғлик донларни қабули қилиш масканларини мавсумга тайёрлаш, қайта ишлаш корхоналарида уруғликни қабул қилиш бўйича ишларни ташкил этиш юзасидан тегишли тавсия, огоҳлантириш ва ёзма кўрсатмалар берилди.
Мазкур Низом талаблари асосида туманларда уруғлик ғалла майдонларида сифатли апробация кўригини ўтказилишида Инспекциянинг Наманган вилояти бошқармаси ва туман бўлим ходимлари томонидан доимий назорат ишлари олиб борилмоқда.
хўжаликларига етказиб берилган эди.
Исомитдинов Нариман Исманович
«Ўзагроинспекция»нинг Наманган вилояти бошқармаси “Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғларини етиштирилишини назорат қилиш” шўбаси бошлиғи

Seed grain production plays an important role in the development of agriculture, in general, in improving the economy of our country. Seed grain, grown with great experience and hard work, is not only a source of income for the farm, but also plays an important role in ensuring a bountiful harvest next year. The Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. PF-158 dated September 11, 2023 on the “Uzbekistan — 2030” strategy stipulates a sharp increase in the level of productivity and profitability in agriculture.
According to information, in 2024, our advanced farmers from Namangan, having obtained a bountiful harvest of 80-90 centners per hectare, exceeding domestic capabilities, delivered more than 1,100 tons of seed wheat grains to farms in other regions with a certificate of conformity.
At the same time, super-elite and elite seeds suitable for our climate and soil conditions were imported from the Russian Federation, and the practice of obtaining high-quality seeds was established.
This year, it is planned to produce a total of 17 thousand tons of high-quality seed grain from 16 varieties of cereal crops in our region from the 2025 harvest at 224 farms, elite seed farms, scientific research institutes and 4 thousand 300 hectares of seed grain fields.
The Namangan Regional Department of the Inspection has taken under control the conduct of an approval inspection, which provides for the procedure for determining the varietal purity of agricultural crops in seed fields, their damage by pests, diseases and weeds, determining the volume of crops grown in areas deemed suitable for seed production, and issuing approval certificates, based on the requirements of the Regulation “On the procedure for approving agricultural crops in seed fields”, approved by Appendix 3 to the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 641 dated October 12, 2021.
The main attention during the approval is paid to the fact that in each bundle of cereal crops taken for sampling, the mixture of other varieties and difficult-to-separate cultivated plants should not exceed 3 percent, the mixture of difficult-to-separate weeds should not exceed 2 percent, and when the varietal purity is less than 95 percent, dust When the level of damage by blackleg is more than 0.3 percent and the level of damage by hard blackleg is more than 0.1 percent, when the level of contamination with difficult-to-separate weed stems is more than 2 percent, when the level of contamination with difficult-to-separate cultivated plant species is more than 3 percent, the seed fields of cereal crops are considered unsuitable and removed from the seed ranks.
In addition, appropriate recommendations, warnings and written instructions were given on harvesting seed grain fields using separate combines, preparing seed grain acceptance sites for the season, and organizing work on accepting seeds at processing enterprises.
Based on the requirements of this Regulation, the Namangan Regional Department of the Inspection and the district department employees are constantly monitoring the quality approval inspection of seed grain fields in the districts.
Isomitdinov Nariman Ismanovich
Head of the branch "Control over the cultivation of seeds of agricultural crops" of the Namangan regional department of "Uzagroinspektsiya"