Анорзор ва токзорларни совуқдан асраш бўйича тезкор тадбирлар давом эттирилмоқда
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда қишнинг совуқ кунлари кириб келишига тайёргарлик кўриш, жойлардаги мавжуд боғлар, айниқса анорзор ҳамда токзорларни совуқдан асраш ва келгуси йилда мўл ва сифатли ҳосил олиш мақсадида, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзагроинспекция” ходимлари ва шахсан вилоят бошқарма бошлиқлари томонидан тезкор тадбирлар ташкил этилди.
Жорий йилнинг, 11 декабрь ҳолатига жойларда амалга оширилган ишлар таҳлил қилинганда 12 минг 329 гектар анорзорларнинг 8 минг 768 гектарида (71%) шунингдек, 91 минг 971 гектар токзорларнинг 75 минг 320 гектарида (82%) кўмиш ишлари амалга оширилди.
Хусусан, Хоразм вилоятида 92 фоиз, Фарғона, Тошкент, Андижон, Навоий, Бухоро, Наманган, Жиззаҳ вилоятларида 80-88 фоиз, Самарқанд, Қашқадарё ва Сирдарё вилоятларида 70-78 фоиз Қорақалпоғистон Республикасида 79 фоиз, Сурхондарё вилоятида 63 фоиз майдонларда анорзорлар кўмилиб, қишки совуқдан беталофат ўтиши учун шароит яратилди.
Мисол учун, Пискент, Оққўрғон, Китоб, Ромитан ва Вобкент туманларида 91-96 фоиз майдонларда анорзорлар кўмилди.Шунингдек, токзорларни кўмишда Андижон, Бухоро ва Хоразм вилоятларида 90-92 фоиз ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва Навоий вилоятида 87-88 фоиз майдонларда якунига етказилди.
Айниқса, Паркент, Қибрай, Хонқа Пешку, Шофиркон туманларида 92-94 фоиз майдонларда токзорлар кўмилган.Шулар қаторида, жойларда парваришланаётган 239 минг гектардан зиёд мевали боғларини совуқдан сақлаш, зарарланишини олдини олиш мақсадида, боғ қатор ораларида хазонларни йиғиш ишлари бажарилди.
Юқоридагиларга асосан, кўп йиллик тажрибали боғбонларнинг тавсиясига асосан Инспекция ходимлари томонидан жойларда мавжуд боғларни асраш, анорзор ва токзорларни кўмишда самарали ишлар ташкил қилиш билан бирга тегишли кўрсатмалар бериб келмоқда.

Принимаются срочные меры по защите гранатовых садов и виноградников от холода.
В целях подготовки к приходу холодных зимних дней в Республику Каракалпакстан и ее регионы, защиты от холода существующих садов, особенно гранатовых садов и виноградников, а также получения обильных и качественных урожаев в следующем году «Озагроинспекция» при Минсельхозе» сотрудники и руководители райотделов лично организовывали оперативные мероприятия.
По состоянию на 11 декабря текущего года заглубленные работы проведены на 8 тысячах 768 га (71%) из 12 тысяч 329 га гранатовых рощ, а также на 75 тысячах 320 га (82%) из 91 тысячи 971 га виноградников. .
В частности, в Хорезмской области 92%, в Ферганской, Ташкентской, Андижанской, Навоийской, Бухарской, Наманганской, Джизакской областях 80-88%, в Самаркандской, Кашкадарьинской и Сырдарьинской областях 70-78%, в Республике Каракалпакстан 79%, 63 % в Сурхандарьинской области Гранатовые деревья были закопаны и созданы условия для их выживания в зимние холода.
Например, в Пискентском, Аккурганском, Китабском, Ромитанском и Вобкентском районах было закопано 91-96 процентов гранатовых деревьев, а также 90-92 процентов виноградников было закопано в Андижанской, Бухарской, Хорезмской областях, а также в В республиках Каракалпакстан и Навои в области освоено 87-88 процентов месторождений.
В частности, в Паркентском, Кибрайском, Ханкайско-Пешкуском, Шафирконском районах закопано 92-94% виноградников, из них более 239 тысяч гектаров фруктовых садов поддерживаются в районе, чтобы защитить их от холода и предотвратить повреждение. собрать хазон между рядами садов.Работа проделана.
На основании вышеизложенного, на основании рекомендаций многолетних опытных садоводов, сотрудниками инспекции даны соответствующие указания, а также организация эффективной работы по сохранению существующих садов, посадке гранатовых садов и виноградников.