Анорзор ва токзорларни совуқдан асраш бўйича тезкор тадбирлар давом эттирилмоқда
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда қишнинг совуқ кунлари кириб келишига тайёргарлик кўриш, жойлардаги мавжуд боғлар, айниқса анорзор ҳамда токзорларни совуқдан асраш ва келгуси йилда мўл ва сифатли ҳосил олиш мақсадида, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Ўзагроинспекция” ходимлари ва шахсан вилоят бошқарма бошлиқлари томонидан тезкор тадбирлар ташкил этилди.
Жорий йилнинг, 11 декабрь ҳолатига жойларда амалга оширилган ишлар таҳлил қилинганда 12 минг 329 гектар анорзорларнинг 8 минг 768 гектарида (71%) шунингдек, 91 минг 971 гектар токзорларнинг 75 минг 320 гектарида (82%) кўмиш ишлари амалга оширилди.
Хусусан, Хоразм вилоятида 92 фоиз, Фарғона, Тошкент, Андижон, Навоий, Бухоро, Наманган, Жиззаҳ вилоятларида 80-88 фоиз, Самарқанд, Қашқадарё ва Сирдарё вилоятларида 70-78 фоиз Қорақалпоғистон Республикасида 79 фоиз, Сурхондарё вилоятида 63 фоиз майдонларда анорзорлар кўмилиб, қишки совуқдан беталофат ўтиши учун шароит яратилди.
Мисол учун, Пискент, Оққўрғон, Китоб, Ромитан ва Вобкент туманларида 91-96 фоиз майдонларда анорзорлар кўмилди.Шунингдек, токзорларни кўмишда Андижон, Бухоро ва Хоразм вилоятларида 90-92 фоиз ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси ва Навоий вилоятида 87-88 фоиз майдонларда якунига етказилди.
Айниқса, Паркент, Қибрай, Хонқа Пешку, Шофиркон туманларида 92-94 фоиз майдонларда токзорлар кўмилган.Шулар қаторида, жойларда парваришланаётган 239 минг гектардан зиёд мевали боғларини совуқдан сақлаш, зарарланишини олдини олиш мақсадида, боғ қатор ораларида хазонларни йиғиш ишлари бажарилди.
Юқоридагиларга асосан, кўп йиллик тажрибали боғбонларнинг тавсиясига асосан Инспекция ходимлари томонидан жойларда мавжуд боғларни асраш, анорзор ва токзорларни кўмишда самарали ишлар ташкил қилиш билан бирга тегишли кўрсатмалар бериб келмоқда.

Urgent measures are being taken to protect pomegranate orchards and vineyards from the cold.
In order to prepare for the arrival of cold winter days in the Republic of Karakalpakstan and its regions, protect existing orchards from the cold, especially pomegranate orchards and vineyards, as well as obtain abundant and high-quality harvests next year, the “Ozagroinspektsiya” under the Ministry of Agriculture” employees and heads of regional departments personally organized operational Events.
As of December 11 of this year, underground work was carried out on 8 thousand 768 hectares (71%) of 12 thousand 329 hectares of pomegranate groves, as well as on 75 thousand 320 hectares (82%) of 91 thousand 971 hectares of vineyards. .
In particular, in the Khorezm region 92%, in the Fergana, Tashkent, Andijan, Navoi, Bukhara, Namangan, Jizzakh regions 80-88%, in the Samarkand, Kashkadarya and Syrdarya regions 70-78%, in the Republic of Karakalpakstan 79%, 63% in Surkhandarya region Pomegranate trees were buried and conditions were created for their survival in the winter cold.
For example, in Piskent, Akkurgan, Kitab, Romitan and Vobkent regions, 91-96 percent of pomegranate trees were buried, and 90-92 percent of vineyards were buried in Andijan, Bukhara, Khorezm regions, as well as in the republics of Karakalpakstan and Navoi in the region. 87-88 percent of deposits.
In particular, in Parkent, Kibray, Khankay-Peshku, Shafirkon districts, 92-94% of vineyards are buried, of which more than 239 thousand hectares of orchards are maintained in the area to protect them from the cold and prevent damage. collect hazon between the rows of gardens. The work is done.
Based on the above, based on the recommendations of many years of experienced gardeners, the inspection staff gave appropriate instructions, as well as organizing effective work to preserve existing gardens, planting pomegranate orchards and vineyards.