Хоразм : 2023 йил мавсумидан 87,9 минг тонна дон қабул қилиниши назорат қилиб борилди
Хоразм вилоятида 2023 йил ғалла мавсуми давомида “ЎздонмаҳсулотАК тизимига қирувчи 4 та дон корхоналари (Хоразмдонмаҳсулотлари, Боғотдонмаҳсулотлари, Хонқадонмаҳсулотлари, Шовотдонмаҳсулотлари) ва уларга қарашли дон қабул қилиш шахобчаларда туманларда етиштирилган товар дон қабул қилиш белгиланиб, мавсумни узлуксиз, қисқа фурсатларда якунлаш мақсадида дислокациялар ишлаб чиқилди.
Вилоятда мавжуд дон корхоналари ва шохобчаларига 2023 йил ғалла ҳосилидан жами 77 минг тонна товар дон қабул қилиниши белгиланган бўлиб, шундан 43 минг тоннаси жамғарма ҳисобига, 34 минг тонна вақтинчалик сақлашга қабул қилиниши режалаштирилди.
2023 йил ғалла қабул қилиш мавсумида жамғарма ҳисобига
45 минг 423 тонна ёки режага нисбатан 105,6% га,  вақтинчалик сақлашга эса
42 минг 477 тонна ёки режага нисбатан 124,9% га, жами 87 минг 900 тонна товар дон режага нисбатан 114,2% га бажарилди.
Ўзагроинспекциянинг вилоят бошқармаси томонидан ҳар бир дон корхонаси ва дон қабул қилиш шохобчаларига бириктирилган ходимлар ғалла қабул қилиш мавсумида қабул қилувчи ва дон топширувчилар ўртасидаги низоли масалаларни жойида бартараф этиб борди. Дон корхоналари ва дон қабул қилиш шoхобчаларидаги лабораторияларга бириктирилган ходимлар томонидан намуналарни тўғри олинишини, олинган намуналарни меъёрий ҳужжатлар бўйича шакллантирилишини хамда намуналарни тўғри таҳлил қилинишини доимий назорат қилиб борди ва вилоятда 2023 йил ҳосилидан қабул қилинган 87 минг 900 тонна буғдой дони тўлиқ 3-синфга қабул қилинишига эришилди.
Бугунги кунда қабул қилинган доннинг 16 минг 300 тоннаси очиқ майдонларда, 22 минг 317 тоннаси очиқ айвонларда, 35 минг 542 тоннаси ёпиқ сиғимли омборларда ва 13 минг 741 тоннаси дон сақлаш элеваторида сақланмоқда.
Қабул қилинган доннинг табиий камайишдаги йўқотишларининг ошиб кетишини ва сифати бузилишини олдини олиш мақсадида ғалла қабул қилиш мавсумида “Ўзагроинспексиянинг Хоразм вилояти бошқармаси ҳамда Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази вилоят филиалининг малакали мутахассислари вилоятдаги дон корхоналарига бириктирилиб, қонунбузилиш ҳолатларининг олдини олиш мақсадида Инспекция томонидан ҳар бир дон қабул қилувчи корхоналарга бажарилиши мажбурий характерга эга бўлган ёзма кўрсатмалар берилиши таъминланди.
Ҳозирда дон қабул қилиш корхоналарига қабул қилинган донни сифатли сақлаш ва ёпиқ сиғимли омборларга ўтказиш юзасидан назорат тадбирлари давом эттирилмоқда.

Khorezm: The reception of 87,900 tons of grain from the 2023 season was controlled
During the grain season of 2023 in the Khorezm region, 4 grain enterprises (Khorazmdonmahsulot, Bogotdonmahsulot, Khangadonmahsulot, Shavotdonmahsulot) and their grain receiving branches, which are part of the "Ozdonmahsulot" AK system, will accept the goods grain grown in the districts. Dislocations were developed in order to complete in a short time.
It is planned to receive a total of 77 thousand tons of commercial grain from the 2023 grain harvest to existing grain enterprises and branches in the region, of which 43 thousand tons are planned to be accepted for savings and 34 thousand tons for temporary storage.
in the 2023 grain receiving season to the account of the fund
45 thousand 423 tons or 105.6% compared to the plan, and to temporary storage
42 thousand 477 tons or 124.9% compared to the plan, a total of 87 thousand 900 tons of grain was fulfilled by 114.2% compared to the plan.
During the grain receiving season, the employees assigned to each grain enterprise and grain receiving station by the regional department of "Uzagroinspeksiya" solved the conflict issues between grain receivers and grain suppliers on the spot. Employees attached to the laboratories of grain enterprises and grain receiving stations constantly monitored the correct collection of samples, the formation of the samples according to regulatory documents, and the correct analysis of the samples, and 87 thousand 900 received from the harvest of 2023 in the region tons of wheat grain was fully accepted into the 3rd class.
Today, 16 thousand 300 tons of received grain are stored in open fields, 22 thousand 317 tons in open terraces, 35 thousand 542 tons in closed warehouses, and 13 thousand 741 tons in grain storage elevators.
In order to prevent the excess of losses due to natural decline and deterioration of the quality of received grain, during the grain receiving season, qualified specialists of the Khorezm regional office of "Uzagroinspeksiya" and the regional branch of the Center for Quality Assessment of Agricultural Products are attached to grain enterprises in the region, and violations of the law in order to prevent such cases, the Inspection provided written instructions to each grain receiving enterprise, whose execution is mandatory.
At present, control measures are being continued in connection with quality storage of grain received at grain receiving enterprises and transfer to closed capacity warehouses.