TO‘RTKO‘L: taʼmirdan chiqqan kombaynlar ko‘rikdan o‘tkazildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, To‘rtko‘l tumanida mirishkor dexqonlarimiz tomonidan yetishtirilgan boshoqli don hosilni nes-nobud qilmasdan yig‘ib olish bugungi kunda soha xodimlarining eng dolzarb vazifasi hisoblanmoqda.
G‘alla o‘rim-yig‘im mavsumga tayyorgarlik ko‘rish yuzasidan tuman bo‘yicha jami 14 dona g‘alla o‘rish kombaynlari jalb qilindi. Shundan 2 dona KEYS, NYU XOLLAND va 12 dona KLAAS rusumli kombaynlar g‘alla o‘rim-yig‘im ishlariga jalb etilishi rejalashtirilgan.
Maxsus texnikalarning taʼmiri uchun 99 mln. so‘m talab etilib mazkur mablag‘lar bugungi kunda to‘liq o‘zlashtirilgan hamda sertifikatga ega bo‘lgan ehtiyot qismlar olib kelinishi taʼminlangan.
Olib kelingan ehtiyot qismlarni to‘liq o‘rnatilishi va taʼmirlash ishlarining sifatli borishi “O‘zagroinspeksiya”ning To‘rtko‘l tuman bo‘limi xodimlari tomonidan doimiy nazorat qilib borildi.
Joriy yilning 30 may kuni inspeksiyaning Qoraqalpog‘iston Respublikasi boshqarmasi hamda To‘rtko‘l tuman hokimi tomonidan tuzilgan ishchi guruh aʼzolari ishtirokida taʼmirdan chiqqan kombaynlar ko‘rikdan o‘tkazildi. Shuningdek har bir kombayn operatorlariga ularni rag‘batlantirish maqsadida, pul va oziq-ovqat mahsulotlari tarqatildi.
Shuning bilan bir qatorda tumanda fermer xo‘jaliklari tomonidan yetishtirilgan boshoqli don ekinlari hosilini sifatli qabul qilish, saqlash hamda nobudgarchiliklarning oldini olish borasida bir qator vazifalar ijrosi ustidan tizimli nazorat o‘rnatish Agroinspeksiya zimmasiga yuklatilgan bo‘lib, inspeksiyaning To‘rtko‘l tuman bo‘limi tomonidan don hosilini o‘rib-yig‘ib olish mavsumida don qabul qilish va saqlash shaxobchalari hamda omborxonalarini mavsumga tayyorlash, xalqimizning rizq-ro‘zi bo‘lgan don maxsulotlarini sifatli saqlash, aholimiz isteʼmoli uchun fermer xo‘jaliklari hamda boshqa xo‘jalik yurituvchi subyektlar tomonidan yetishtirilgan don mahsulotini o‘z vaqtida, nes nobudsiz qabul qilish borasida belgilangan normativ hujjatlar talablariga amal qilish bo‘yicha tizimli nazorat o‘rnatilgan.
Jumladan, don qabul qilish shaxobchasidagi asfalt maydonlar, ko‘chma uzatish anjomlari, avtomobil tarozilari, brezentlar, o‘t o‘chirish qalqonlari va namuna olish xonalarida taʼmirlash ishlari o‘tkazilishi, laboratoriya jihozlari davlat qiyoslov ko‘rigidan o‘tkazilganligi nazoratga olingan.

TORTKOL: overhauled combine harvesters were inspected
Today, the most urgent task of the workers of the field is to harvest the corn grain grown by our farmers in the Tortkol district of the Republic of Karakalpakstan without destroying it.
In order to prepare for the grain harvesting season, a total of 14 grain harvesters were involved in the district. Of these, 2 units of KAYS, NEW HOLLAND and 12 units of KLAAS combine harvesters are planned to be involved in grain harvesting.
99 million for repair of special equipment. Soums requested, these funds have been fully utilized today, and spare parts with certificates have been delivered.
The complete installation of the imported spare parts and the high-quality progress of repair work were constantly monitored by the employees of the Tortkol district department of "Uzagroinspeksiya".
On May 30 of this year, with the participation of the members of the working group formed by the administration of the Republic of Karakalpakstan and the governor of Tortkol district, the repaired combines were inspected. Also, in order to encourage them, money and food products were distributed to the operators of each combine harvester.
At the same time, the Agroinspection is responsible for establishing a systematic control over the execution of a number of tasks regarding the quality reception, storage, and prevention of failures of grain crops grown by farms in the district. preparation of grain receiving and storage facilities and warehouses for the season during the harvest season, quality storage of grain products that are the food of our people, farms and other farms for the consumption of our population. Systematic control over the compliance with the requirements of the regulatory documents established regarding the timely acceptance of the grain products grown by the business entities has been established.
In particular, repair works were carried out in the asphalt areas of the grain reception area, mobile transmission equipment, car scales, tarpaulins, fire shields and sampling rooms, laboratory equipment was inspected by the state.