Тошкент вилояти: ғалладан бўшаган 100 минг гектар майдонга такрорий экин экилмоқда
Республикада суғориладиган ерлардан самарали фойдаланиш, аҳолини озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талабини қондириш, эртаки экинлардан ва ғалладан бўшаган майдонларда сердаромад ва экспортбоп қишлоқ хўжалиги экинларини етиштириш, талаб этиладиган моддий ресурсларни етказиб бериш ҳамда аҳоли бандлигини таъминлаш, уларнинг даромадларини ошириш тадбирларини тизимли ташкил қилиш ҳар бир масъул учун муҳим масала ҳисобланади.
Жорий йилда Тошкент вилоятида эртаки экинлардан ва ғалладан бўшаган 100 минг гектар майдонларга такрорий экинлар экилиши режалаштирилган.
Бу йил миришкор деҳқонлар томонидан мавжуд 103 минг 729 гектар ер майдонида етиштирилган ғаллани нес-нобуд қилмасдан ўриб-йиғиб олиш ишлари уюшқоқлик билан амалга оширилмоқда. “Ўзагроинспекциянинг Тошкент вилоят бошқармаси ҳамда туман бўлими ходимлари томонидан эртаки экинлардан ва ғалладан бўшаган майдонларда такрорий экин экиш ишларини ўз муддатларида якунлаш бўйича тегишли кўрсатмалар бериб келинмоқда.
Аҳолини арзон, сифатли, озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари билан таъминлаш мақсадида эртаки экинлардан ва ғалладан бўшаган майдонлар пешма-пеш шудгорланиб, такрорий экин экиляпти. Вилоятнинг 15 та туманидаги фермер хўжаликларининг эртаки экинлардан ва ғалладан бўшаган 100 минг гектар ер майдонларига такрорий экин экиш ишлари қизғин олиб борилмоқда.
Шу кунга қадар вилоят бўйича жами 86 минг 40 гектар, шундан 9 минг 529 гектар ер майдонида сабзавот, 7 минг 347 гектарда картошка, 34 минг 833 гектар дуккакли экинлар, 895 гектар полиз, 227 гектар мойли экинлар, 8 минг 922 гектар шоли, ҳамда 24 минг 247 гектар ерда озуқа экинлари экилиши таъминланди.
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, такрорий экинларни ўз вақтида экилиши юзасидан “Ўзагроинспекциянинг Тошкент вилояти бошқармаси ва туман бўлими ходимлари томонидан жойларда профилактик тадбирлар олиб борилмоқда.
Ш. Усибалиев, "Ўзагроинспекция" Қишлоқ хўжалиги экинлари уруғларининг етиштирилишини назорат қилиш шўъбаси бошлиғи

Ташкентская область: на 100 тысячах гектаров беззерновой земли засевают повторные культуры
Эффективное использование орошаемых земель республики, удовлетворение потребности населения в продуктах питания, выращивание рентабельных и экспортных сельскохозяйственных культур на свободных от предыдущих посевов и зерновых площадях, снабжение необходимыми материальными ресурсами и обеспечение занятости населения, Систематическая организация мероприятий по повышению их доход является важным вопросом для каждого менеджера.
В текущем году планируется засеять повторными посевами на 100 тысячах гектаров очищенных от предыдущих посевов и зерновых площадей в Ташкентской области.
В этом году уборка и уборка зерна, выращенного на 103 тысячах 729 га земли, проводится организованно. Сотрудниками Ташкентского областного управления и районного отделения «Узагроинспекции» даны соответствующие поручения по своевременному завершению посевных работ на полях, очищенных от предыдущих посевов и зерна.
В целях обеспечения населения дешевыми и качественными продуктами питания и сельхозпродукцией расчищенные от предыдущих посевов и зерна поля распахиваются и засеиваются. Интенсивно ведется пересев 100 тысяч гектаров земель, очищенных от предыдущих посевов и зерновых колхозов в 15 районах области.
На сегодняшний день всего в области 86 тыс. 40 га, из них 9 тыс. 529 га земли под овощами, 7 тыс. 347 га под картофелем, 34 тыс. 833 га под зернобобовыми культурами, 895 га под сахарным тростником, 227 га под масличными культурами. , 8 тысяч 922 га риса и 24 тысячи 247 га земли были засеяны кормовыми культурами.
В целях обеспечения продовольственной безопасности и своевременной посадки повторных культур сотрудниками Ташкентского областного управления и районного отделения «Узагроинспекция» проводятся профилактические мероприятия на местах.
Ш. Усибалиев, начальник отдела мониторинга выращивания семян сельскохозяйственных культур «Узагроинспекция»