МАВСУМ ОЛДИ КОМБАЙНЛАР ШАЙ ҲОЛАТГА КЕЛТИРИЛМОҚДА
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил олишда соҳа вакиллари олдида доимо улкан масъулият туради.
Айниқса, пишиб етилиш арафасида турган ғалла ҳосилини нест-нобуд қилмай, қисқа муддатларда сифатли қилиб ўриб олиш ҳозирда нафақат деҳқонларимиз балки соҳага алоқадор ташкилотлар олдида турган энг долзарб вазифалардан бири саналади.
“Ўзагроинспексия”нинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси томонидан туманларда 2025 йил ғалла ўримида қатнашадиган дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш ишлари устидан доимий назорат ўрнатилган.
Жорий йилги мавсумда Республика бўйича жами 157 дона дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш режалаштирилган.
Ушбу комбайнларнинг 37 донаси “Кейс” ва “Ню Холланд”, 115 донаси “Класс”, 5 донаси “Вектор" русумли комбайнлар ташкил этади.
Бу йилдан комбайнларни мавсумга тайёрлашнинг янги тизим жорий этилиб, бунда аввало ҳудудларда комбайнларни марказлашган ҳолда сифатли таъмирини ташкил этиш мақсадида дислокация манзиллари аниқлаб олинди.
Ушбу масканларда таъмирлаш учун моддий-техника таъминоти (темирчилик цехи, пайвандлаш аппарати, станоклар ва бошқалар) билан таъминланди, шунингдек, таъмирлаш ишларига жалб этилган ишчи-хизматчилар учун иссиқ овқат ва бошқа шарт-шароитлар ташкил этилди.
Таъмирлаш масканларига киритилган 157 дона комбайнлар сервис корхоналари мутахассислари иштирокида бирма-бир кўздан кечирилиб, жами 3152,0 млн/сўмлик талаб этиладиган эҳтиёт қисмлари рўйхати шакллантирилиб, ҳар бир комбайнга алоҳида дефект актлари тузилди ва ушбу дефект актлари асосида таъмирлаш ишларига киришилди.
Таъмирлаш ишларининг тизимли ташкил этилиши натижасида, бугунги кун ҳолатига 143 дона ёки 91 фоиз комбайнларнинг таъмирлаш ишлари якунланиб, 2858,8 млн/сўмлик эҳтиёт қисмлари учун талаб этиладиган маблағлари ўзлаштирилди.
Жумладан, Амударё туманида мавсумда қатнашадиган ғалла ўриш комбайнлари тўлиқ таъмирдан чиқарилиб, ҳудудий комиссиялар томонидан 10-15 км масофага юргизилиб, уларнинг ишчи органлари чиниқтирилиб, мавсумга қай даражада шай ҳолатда эканлиги ўрганилди.
Шунингдек, таъмирланиши лозим бўлган  ғалла ўриш комбайнларига тажрибали мутахассислар бириктирилиб, таъмирлаш ишларини қисқа кунлар ичида якунлаш чоралари кўрилмоқда.
Республикада таъмирдан чиққан ғалла ўриш комбайнларини белгиланган тартибда техник кўрикдан ўтказиш тадбирлари амалга оширилмоқда.

Representatives of the sector always have a huge responsibility in ensuring food security and obtaining abundant harvests from agricultural crops.
In particular, harvesting grain crops that are about to ripen in a short period of time without damaging them is currently one of the most urgent tasks facing not only our farmers, but also organizations related to the sector.
In particular, harvesting the grain crop that is about to ripen without destroying it and in a short time is currently one of the most urgent tasks facing not only our farmers, but also organizations related to the industry.
The Karakalpakstan Department of the Uzagroinspection has established constant control over the preparation of grain harvesters that will participate in the 2025 grain harvest in the districts for the season.
This year, a total of 157 grain harvesters are planned to be prepared for the season in the Republic.
37 of these combines are "Keys" and "New Holland", 115 are "Class", and 5 are "Vector" combines.
This year, a new system for preparing combines for the season has been introduced, in which, first of all, locations were identified for the purpose of organizing centralized, high-quality repair of combines in the regions.
These facilities were provided with material and technical support for repairs (blacksmith shop, welding machine, machine tools, etc.), as well as hot meals and other conditions for workers involved in repair work.
157 combines included in the repair facilities were individually inspected with the participation of specialists from service enterprises, a list of required spare parts worth a total of 3152.0 million soums was formed, separate defect acts were drawn up for each combine, and repair work began on the basis of these defect acts.
As a result of the systematic organization of repair work, as of today, the repair work of 143 units or 91 percent of combines has been completed, and the funds required for spare parts in the amount of 2858.8 million soums have been utilized.
In particular, in the Amudarya district, grain harvesters participating in the season have been completely overhauled, driven 10-15 km by regional commissions, their working bodies have been tested, and their readiness for the season has been studied.
Also, experienced specialists have been assigned to grain harvesters that need to be repaired, and measures are being taken to complete the repair work in a short time.
In the republic, measures are being taken to conduct technical inspections of grain harvesters that have been repaired in accordance with the established procedure.
Head of the Technical Control Department of the Republic of Karakalpakstan Department of "Uzagroinspection"