МАВСУМ ОЛДИ КОМБАЙНЛАР ШАЙ ҲОЛАТГА КЕЛТИРИЛМОҚДА
Озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, қишлоқ хўжалиги экинларидан мўл ҳосил олишда соҳа вакиллари олдида доимо улкан масъулият туради.
Айниқса, пишиб етилиш арафасида турган ғалла ҳосилини нест-нобуд қилмай, қисқа муддатларда сифатли қилиб ўриб олиш ҳозирда нафақат деҳқонларимиз балки соҳага алоқадор ташкилотлар олдида турган энг долзарб вазифалардан бири саналади.
“Ўзагроинспексия”нинг Қорақалпоғистон Республикаси бошқармаси томонидан туманларда 2025 йил ғалла ўримида қатнашадиган дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш ишлари устидан доимий назорат ўрнатилган.
Жорий йилги мавсумда Республика бўйича жами 157 дона дон ўриш комбайнларини мавсумга тайёрлаш режалаштирилган.
Ушбу комбайнларнинг 37 донаси “Кейс” ва “Ню Холланд”, 115 донаси “Класс”, 5 донаси “Вектор" русумли комбайнлар ташкил этади.
Бу йилдан комбайнларни мавсумга тайёрлашнинг янги тизим жорий этилиб, бунда аввало ҳудудларда комбайнларни марказлашган ҳолда сифатли таъмирини ташкил этиш мақсадида дислокация манзиллари аниқлаб олинди.
Ушбу масканларда таъмирлаш учун моддий-техника таъминоти (темирчилик цехи, пайвандлаш аппарати, станоклар ва бошқалар) билан таъминланди, шунингдек, таъмирлаш ишларига жалб этилган ишчи-хизматчилар учун иссиқ овқат ва бошқа шарт-шароитлар ташкил этилди.
Таъмирлаш масканларига киритилган 157 дона комбайнлар сервис корхоналари мутахассислари иштирокида бирма-бир кўздан кечирилиб, жами 3152,0 млн/сўмлик талаб этиладиган эҳтиёт қисмлари рўйхати шакллантирилиб, ҳар бир комбайнга алоҳида дефект актлари тузилди ва ушбу дефект актлари асосида таъмирлаш ишларига киришилди.
Таъмирлаш ишларининг тизимли ташкил этилиши натижасида, бугунги кун ҳолатига 143 дона ёки 91 фоиз комбайнларнинг таъмирлаш ишлари якунланиб, 2858,8 млн/сўмлик эҳтиёт қисмлари учун талаб этиладиган маблағлари ўзлаштирилди.
Жумладан, Амударё туманида мавсумда қатнашадиган ғалла ўриш комбайнлари тўлиқ таъмирдан чиқарилиб, ҳудудий комиссиялар томонидан 10-15 км масофага юргизилиб, уларнинг ишчи органлари чиниқтирилиб, мавсумга қай даражада шай ҳолатда эканлиги ўрганилди.
Шунингдек, таъмирланиши лозим бўлган  ғалла ўриш комбайнларига тажрибали мутахассислар бириктирилиб, таъмирлаш ишларини қисқа кунлар ичида якунлаш чоралари кўрилмоқда.
Республикада таъмирдан чиққан ғалла ўриш комбайнларини белгиланган тартибда техник кўрикдан ўтказиш тадбирлари амалга оширилмоқда.

На представителях отрасли всегда лежит огромная ответственность за обеспечение продовольственной безопасности и получение обильных урожаев сельскохозяйственных культур.
В частности, уборка урожая зерновых культур, приближающихся к созреванию, без их повреждения и в сжатые сроки является в настоящее время одной из самых актуальных задач, стоящих не только перед нашими аграриями, но и перед организациями, связанными с отраслью.
Каракалпакским управлением Узагроинспекции установлен постоянный контроль за подготовкой зерноуборочных комбайнов к сезону в районах, которые будут участвовать в уборке зерновых 2025 года.
В этом году по республике к уборке урожая планируется подготовить 157 зерноуборочных комбайнов.
Из них 37 — комбайны «Кис» и «Нью Холланд», 115 — «Класс» и 5 — «Вектор».
В этом году внедрена новая система подготовки комбайнов к сезону, в рамках которой, в первую очередь, определены места дислокации с целью организации централизованного, качественного ремонта комбайнов в регионах.
На этих объектах было организовано материально-техническое обеспечение ремонтных работ (кузница, сварочное оборудование, станки и т. д.), а также горячее питание и другие условия для рабочих, занятых на ремонтных работах.
С участием специалистов сервисных предприятий поочередно проведен осмотр 157 комбайнов, направленных на ремонт, сформирован перечень необходимых запасных частей на общую сумму 3152,0 млн. сумов, на каждый комбайн составлены отдельные дефектные ведомости, на основании которых начаты ремонтные работы.
В результате планомерной организации ремонтных работ на сегодняшний день завершены ремонтные работы 143 комбайнов, или 91 процент, освоены необходимые средства на запасные части в размере 2 858,8 млн. сумов.
В частности, зерноуборочные комбайны, участвовавшие в сезоне в Амударьинском районе, были полностью отремонтированы и прогнаны региональными комиссиями на расстояние 10-15 км, проведены испытания их рабочих органов, изучена готовность к сезону.
Также к комбайнам, нуждающимся в ремонте, направляются опытные специалисты и принимаются меры по выполнению ремонтных работ в сжатые сроки.
В республике принимаются меры по проведению технических осмотров зерноуборочных комбайнов, прошедших ремонт в установленном порядке.