“O‘ZAGROINSPEKSIYA” TOMONIDAN 2024-YIL DAVOMIDA AMALGA OSHIRILGAN ISHLAR
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi tomonidan qishloq xo‘jaligi sohasidagi qonunchilik talablariga rioya etilishi yuzasidan quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Qishloq xo‘jaligi sohalaridagi qonun va qonunosti hujjatlariga rioya qilinishi va ijrosi yuzasidan Inspeksiya tomonidan 83 408 ta monitoringlar o‘tkazilib, tashkilot va korxonalarga 93 172 ta ogohnomalar kiritildi.
9 213 ta xo‘jalik yurituvchi subyektlarda profilaktika tadbirlari o‘tkazilib, amaliy yordamlar ko‘rsatildi.
Shuningdek, 17 886 ta o‘tkazilgan tekshirishlar davomida aniqlangan qonunbuzilish holatlari yuzasidan Inspeksiya vakolati doirasida huquqbuzarlarga nisbatan 8 640 ta holatda 7 913 mln. so‘m ma’muriy jarimalar qo‘llanilgan.
Shu bilan birga, 4 258 ta taqdimnomalar tegishli tashkilot va idoralarga kiritildi, 1 881 ta materiallar qonuniy qaror qabul qilish uchun sud va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organlarga yuborilgan.
Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish sohasida qishloq xo‘jaligi yerlaridan maqsadli foylanilishi bo‘yicha monitoringlar olib borilib, 2 199 ta holatda 667 gektar yer maydonlarida qonunbuzilish holatlari aniqlanib, ularga nisbatan qishloq xo‘jaligi yer maydonlarini o‘zboshimchalik bilan qishloq xo‘jaligi muomalasidan chiqarilganligi sababli 303,5 mlrd. so‘m miqdorida qishloq xo‘jaligiga yetkazilgan zarar hisoblandi.
Jumladan, 1 623 ta holatda 169 gektar maydonda o‘zboshimchalik bilan qurilish qurish, 441 ta holatda yerdan foydalanuvchi tomonidan o‘ziga ajratilgan yer maydonining 109 gektarida ruxsatsiz qurilish qurish, 75 ta holatda 128 gektar maydonda ruxsatsiz tuproqni unumdor qatlamiga zarar yetkazish, 60 ta holatda 261 gektar maydonda qonuchilik hujjatlariga zid ravishda yer ajratish natijasida zarar yetkazilgan.
Qishloq xo‘jaligi ekinlari navlarini joylashtirish, nav sofligi va urug‘larning sifati sohasidagi davlat siyosatining ijro qilinishi, urug‘larni tayyorlash, qayta ishlash, saqlash, sertifikatlash va ulardan foydalanishda texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiq amalga oshirilishi ustidan nazorat tadbirlari amalga oshirildi.
Xususan, 2024-yilda o‘tkazilgan aprobasiya tadbirlarida 2 741 ta subyektlarning 34,4 ming gektar urug‘lik (paxta, g‘alla, kartoshka) maydonlari navdorligi ko‘rsatkichlari past bo‘lganligi uchun yaroqsiz qilindi va sifatsiz urug‘liklar jamg‘arilishining oldi olindi.
Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘liklarini tayyorlanishida 4,3 ming tonna (86 ming gektar) urug‘lik chigit, 4,9 ming tonna (24,3 ming gektar) urug‘lik don va 479 tonna (170 gektar) urug‘lik kartoshka standart talablariga javob bermaganligi uchun nomuvofiq topilib, realizasiya qilinishi to‘xtatildi va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtiruvchilarga katta miqdordagi iqtisodiy zarar yetkazilshi oldi olindi.
Shu bilan birga, 211,4 ming tonna urug‘lik donni nav va avlodlar bo‘yicha alohida maydonchalarga jamg‘arilishi nazorat qilindi.
Shuningdek, 93,5 ming tonna urug‘lik paxta, shundan 90,5 ming tonna mahalliy, 3 ming tonna xorijiy paxta navlari qabul qilish maskanlarida nav va avlodlar bo‘yicha alohida jamg‘arililishi nazorat qilindi.
Paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanishni nazorat qilish sohasida, 2024-yil uchun davlat resursiga qabul qilingan 2 mln. 551 ming 241 tonna boshoqli donni, shundan, tayyorlangan bug‘doyning 2 mln. 367 ming 947 tonnasi yoki 92,9 foizi 3-sinfga, 5 ming 963 tonnasi yoki 0,2 foizi 4-sinfga, 177 ming 331 tonnasi yoki 6,9 foizi 5-sinfga qabul qilinishi nazorat qilindi.
Don korxonalari tomonidan kelib tushgan 245 ta f-30 shakldagi tozalov dalolatnomalari o‘rganilib tegishli xulosalar berildi.
Davlat ehtiyojidagi donlardan oqilona va maqsadli foydalanilishini ta’minlash, mamlakat ichida sotishda, eksport-import jarayonlarida me’yoriy hujjatlarga rioya etilayotganligini nazorat qilish bo‘yicha 2024-yilda import qilingan 873 ming 23 tonna don mahsulotlarini hamda 39 313 tonna un mahsulotlarining sifati tahlil qilinib, tegishli xulosalar berildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 17-yanvardagi PQ-3479-son qaroriga asosan yog‘-moy korxonalarining paxta texnik chigitini to‘liq texnologik siklda maqsadli qayta ishlaganligi hamda ularning mahsulot sifatini tasdiqlovchi gigiyenik xulosa va muvofiqlik sertifikatlariga ega ekanligi yuzasidan 50 ta yog‘- moy korxonalarda o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida 28 tasining faoliyati belgilangan talablarga muvofiq emasligi aniqlanib, sifatsiz yog‘ ishlab chiqarilishining oldini olish choralari ko‘rildi.
2025-yil hosili uchun kuzgi boshoqli don ekinlarini parvarishi bo‘yicha hududlarda 8 243 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilib, ushbu tadbirlar davomida 9 202 ta fermer xo‘jaliklarining 59 ming gektar maydonlarida agrotexnik tadbirlar kechiktirilgan yoki sifatsiz amalga oshirilganligi aniqlandi.
Jumladan, 2 036 ta fermer xo‘jaliklarining 10 ming gektar maydonida g‘alla siyrak unib chiqqanligi, joylarda sifatsiz yer tayyorlab don ekkan 690 ta fermer xo‘jaliklarining 3,1 ming gektar g‘alla maydonlari bugungi kunda rivojdan orqada qolganligi, shuningdek, 1 780 ta fermer xo‘jaliklari tomonidan 9,8 ming gektar maydonda sug‘orish ishlari sifatsiz o‘tkazilganligi, 4 353 ta fermer xo‘jaliklari tomonidan 33 ming gektar g‘alla maydonlariga mahalliy o‘g‘it chiqarmaganligi aniqlangan.
Ushbu holatlarni bartaraf etish maqsadida, soha mas’ullariga 167 ta taqdimnoma kiritilib, g‘allachilik fermer xo‘jaliklariga 8 013 ta ogohlantirishlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikalarini nazorat qilishda, “Texnikalar hisobi” to‘g‘risidagi ma’lumotlar almashuvida 6 turdagi yagona interaktiv davlat xizmatlaridan foydalanish uchun “my.gov.uz” portalida murojaat qilish imkoniyati yaratildi va 16 ta vazirlik idoralarning axborot tizimiga integratsiya qilinib, so‘rovlarga elektron javoblar berilishi yo‘lga qo‘yildi.
Natijada 359 ming qishloq xo‘jaligi texnikalarining elektron bazasi yaratildi.
2024-yilda qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalariga 36,9 mlrd. so‘mlik davlat xizmatlari ko‘rsatilgan.
Xususan, 183 054 dona qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalari yillik texnik ko‘rikdan hamda 36 849 dona davlat ro‘yxatidan va qayta ro‘yxatdan o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l qurilish texnikalariga davlat ro‘yxatiga olinganligi to‘g‘risida 76 791 dona texnik pasport va 39 267 dona davlat raqam belgisi hamda 15 561 dona texnik guvohnoma, 20 033 dona traktorchi-mashinist guvohnomalari rasmiylashtirib berilgan.
Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi texnikalarini, jumladan 3 156 dona g‘alla o‘rish kombaynlarini, 1 262 dona don ekish seyalkalar, 3 500 dona purkagichlar, 15 281 dona transport traktorlari, 24 280 dona tirkamalar, 1 464 dona paxta terish mashinalari hamda 5 814 dona haydov traktorlarini mavsumga tayyorlash va samarali ishlashi ustidan nazorat qilindi.
Jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan Inspeksiyaning ishonch raqami va boshqa tarmoqlar orqali jami 1 230 ta murojaatlar kelib tushgan bo‘lib, shundan 932 tasi ko‘rib chiqilgan va 318 tasi qanoatlantirilgan, 604 tasiga tushuntirish berilgan.
Shuningdek, sohaga oid muammolarni joyiga chiqqan holda muloqot qilish orqali o‘rganish hamda ularni hal etish maqsadida o‘tkazilgan sayyor qabul va uchrashuvlarda 41 831 nafar jismoniy va yuridik shaxslarning vakillari qabul qilinib, ularning muammolariga joyida yechim topilgan.

Инспекцией по надзору за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров Республики Узбекистан проведена следующая работа по соблюдению требований законодательства в аграрной сфере.
Инспекцией проведено 83 408 контрольных мероприятий по соблюдению и исполнению законов и нормативных актов в аграрной сфере, вынесено 93 172 предупреждения организациям и предприятиям.
В 9 213 субъектах предпринимательства проведены профилактические мероприятия и оказана практическая помощь.
Также по 8 640 фактам выявленных нарушений в ходе 17 886 проверок на нарушителей наложены административные штрафы на общую сумму 7 913 млн. сумов в пределах полномочий Инспекции.
Вместе с тем, в соответствующие организации и ведомства внесено 4 258 представлений, в суды и другие правоохранительные органы направлено 1 881 материал для принятия законных решений.
В сфере контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения осуществлялся мониторинг целевого использования земель сельскохозяйственного назначения, в 2199 случаях выявлены нарушения на 667 га земель, в связи с чем, в связи с самовольным изъятием земель сельскохозяйственного назначения из сельскохозяйственного оборота ущерб сельскому хозяйству был оценен в 303,5 млрд. сумов.
В частности, в 1623 случаях имело место самовольное строительство на 169 га земель, в 441 случае имело место самовольное строительство на 109 га земель, предоставленных землепользователю, в 75 случаях имело место самовольное повреждение плодородного слоя почвы на 128 га земель, в 60 случаях имел место ущерб в результате незаконного выделения земель на 261 га земель.
Осуществлены контрольные мероприятия по реализации государственной политики в сфере размещения сортов сельскохозяйственных культур, сортовой чистоты и качества семян, соблюдения требований нормативных документов в сфере технического регулирования подготовки, переработки, хранения, сертификации и использования семян.
В частности, в ходе проведенных в 2024 году согласовательных мероприятий 34,4 тыс. га семенных (хлопчатник, зерновые, картофель) площадей 2741 субъекта признаны непригодными из-за низких сортовых показателей, а также предотвращено накопление некачественных семян.
При подготовке семенных культур сельскохозяйственных культур признано несоответствующим требованиям 4,3 тыс. тонн (86 тыс. га) семенного материала, 4,9 тыс. тонн (24,3 тыс. га) семенного зерна, 479 тонн (170 га) семенного картофеля и приостановлена их реализация, что позволило предотвратить крупные экономические потери сельхозтоваропроизводителей.
При этом контролировалось накопление 211,4 тыс. тонн семенного зерна по отдельным направлениям по сортам и поколениям.
Также на приемных пунктах по сортам и поколениям контролировалось накопление 93,5 тыс. тонн семенного зерна, из них 90,5 тыс. тонн местных и 3 тыс. тонн иностранных сортов хлопка.
В сфере контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки контролировалась приемка 2 млн. 551 тыс. 241 тонны зерна, принятого в государственный ресурс на 2024 год, из них 2 млн. 367 тыс. 947 тонн или 92,9 процента переработанной пшеницы принято по 3 классу, 5 тыс. 963 тонны или 0,2 процента по 4 классу и 177 тыс. 331 тонны или 6,9 процента по 5 классу.
Изучено 245 актов проверки по форме Ф-30, полученных от зерновых предприятий, и даны соответствующие заключения.
В целях обеспечения рационального и целевого использования зерна для государственных нужд, контроля за соблюдением нормативных документов при реализации на внутреннем рынке и экспортно-импортных процессах проанализировано качество 873 тыс. 23 тонн зернопродуктов и 39 313 тонн мучных изделий, импортируемых в 2024 году, и даны соответствующие заключения.
Также в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 17 января 2018 года №ПП-3479 «О целенаправленной переработке технических семян хлопчатника масложировыми и масложировыми предприятиями по полному технологическому циклу и наличии гигиенических заключений и сертификатов соответствия, подтверждающих качество выпускаемой ими продукции», в ходе контрольных мероприятий, проведенных на 50 масложировых и масложировых предприятиях, установлено, что деятельность 28 из них не соответствует установленным требованиям, приняты меры по недопущению производства некачественного масла.
В регионах проведено 8243 контрольных мероприятия по уходу за озимыми зерновыми культурами под урожай 2025 года, в ходе которых выявлено, что на 59 тыс. га земель 9202 хозяйств агротехнические мероприятия проведены с опозданием или некачественно.
В частности, установлено, что на 10 тыс. га земель 2036 хозяйств взошли плохо зерновые, на 3,1 тыс. га посевных площадей 690 хозяйств, которые подготовили некачественные земли и посеяли зерновые, в настоящее время отстают в освоении, а также на 9,8 тыс. га земель 1780 хозяйств провели некачественные поливные работы, а на 33 тыс. га посевных площадей 4353 хозяйства не внесли местные удобрения.
В целях устранения указанных ситуаций должностным лицам отрасли внесено 167 представлений, зерновым хозяйствам вынесено 8013 предупреждений.
В управлении сельскохозяйственной техникой, в части обмена информацией по «Техническому учету» создана возможность подачи заявок на портале «my.gov.uz» для использования 6 видов единых интерактивных государственных услуг, налажена интеграция в информационные системы 16 ведомств министерства и электронные ответы на запросы.
В результате создана электронная база данных на 359 тыс. единиц сельскохозяйственной техники.
В 2024 году оказано государственных услуг сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной технике на сумму 36,9 млрд сумов.
В частности, ежегодный технический осмотр прошли 183 054 единицы сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, снято с учета и перерегистрировано 36 849 единиц.
Для государственной регистрации сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники выдано 76 791 технических паспортов и 39 267 государственных регистрационных знаков, а также 15 561 технических свидетельств и 20 033 удостоверения тракториста.
При этом велся контроль за подготовкой и эффективной эксплуатацией сельскохозяйственной техники, в том числе 3156 зерноуборочных комбайнов, 1262 зерновых сеялок, 3500 опрыскивателей, 15281 транспортного трактора, 24280 прицепов, 1464 хлопкоуборочных машин, 5814 тракторов, за сезон.
Всего на горячую линию Инспекции и другие сети поступило 1230 обращений от физических и юридических лиц, из которых рассмотрено 932, удовлетворено 318, даны разъяснения 604.
Кроме того, на выездных приемах и совещаниях по изучению и решению проблем отрасли путем выездной связи был принят 41831 представитель физических и юридических лиц, проблемы которых были решены на месте.