G‘o‘za maydonlarida chilpish ishlari Inspeksiya tomonidan monitoring qilinmoqda
Respublikada 2023-yil hosili uchun 1 mln. 12 ming 436 gektar yer maydonida g‘o‘za parvarish qilinmoqda. Joriy yilning 3 - avgust holatiga Respublika hududlarida parvarish qilinayotgan g‘o‘za maydonlarining 50 ming gektari yoki 5 foizi 5-6 ko‘sak, 221 ming gektari yoki 22 foizi 7-8 ko‘sak, 538 ming gektari yoki 35 foizi 9-10 ko‘sak hamda 382 ming gektari yoki 38 foizi 11-12 ko‘sak fazasida rivojlanmoqda.
Shu bilan birga, mavsum boshidan buyon g‘o‘za maydonlarida 2,9 marta sug‘orish ishlari amalga oshirildi.
Bundan tashqari, g‘o‘za qator oralariga ishlov berish uchun joriy yilda Respublika hududlaridan 19 ming 702 dona kultivatorlar jalb qilinib, bugungi kungacha ushbu tadbir 7,8 marta amalga oshirildi.
Shuningdek, joylarda bugungi kun holatiga 972 ming gektar yoki 96 foiz g‘o‘za maydonlarida chilpish (chekanka) ishlari amalga oshirildi.
Jumladan, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Andijon, Buxoro, Jizzax, Namangan, Surxondaryo, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida ushbu tadbir yakunlangan bo‘lsa, Qashqadaryo, Samarqand, Sirdaryo viloyatlarida 90-97 foiz g‘o‘za maydonlarida chilpish ishlari o‘tkazildi.
Shuningdek, Inspeksiya tomonidan g‘o‘za maydonlarida chilpish ishlarini muddatida va sifatli o‘tkazilishi bo‘yicha joylarda monitoring tadbirlari olib bormoqda.
O‘tkazilgan monitoring tadbirlari davomida 1309 ta fermer xo‘jaliklarining 10 ming 205 gektarida chilpish ishlari kech yoki sifatsiz amalga oshirilganligi maʼlum bo‘ldi.
Bundan tashqari, Inspeksiya tomonidan agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi bo‘yicha kunlik nazorat o‘rnatilib, aniqlangan kamchiliklarni bartaraf qilish bo‘yicha taʼsir choralar qo‘llanib kelinmoqda.
Jumladan, hududlardagi mutaxassislar tomonidan Respublikada mavsum davomida g‘o‘za maydonlarida nazorat tadbirlari o‘tkazilib, 15 ming 953 ta fermer xo‘jaliklarining 131 ming 853 gektar maydonlarda agrotexnik tadbirlarni bajarilishida xato-kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
G‘o‘za parvarishida yuqorida qayd etilgan salbiy holatlarni bartaraf etish bo‘yicha tuman hokimliklariga, sohaga aloqador tashkilotlarga 128 ta taqdimnoma, fermer xo‘jaliklari va klaster korxonalari rahbarlariga 12 782 ta ogohlantirishlar berildi.

Инспекция следит за очисткой хлопка на хлопковых полях
1 млн на урожай 2023 года в республике. Хлопок выращивается на 12 436 га земли. По состоянию на 3 августа текущего года 50 тысяч гектаров или 5 процентов посевных хлопковых полей в республике составляют 5-6 семян. 221 тыс. га или 22 процента полей 7-8, 538 тыс. га или 35 процентов  В фазе 11-12 бобов развивается 9-10 бобов и 382 тыс. га или 38 процентов.
При этом с начала сезона хлопковые поля были политы 2,9 раза.
Кроме того, в текущем году для работы в междурядьях хлопчатника с территорий республики привлечено 19 702 земледельца, и на сегодняшний день данное мероприятие проведено 7,8 раза.
Также на 972 тыс. га, или 96% хлопковых полей, проведена очистка хлопка.
Например, данное мероприятие завершено в Республике Каракалпакстан, Андижанской, Бухарской, Джизакской, Наманганской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях, а в Кашкадарьинской, Самаркандской, Сырдарьинской областях хлопкоочистку провели на 90-97% хлопковых полей.
Также Инспекция осуществляет выездные контрольные мероприятия по обеспечению своевременной и качественной очистки хлопковых полей.
В ходе мониторинговых мероприятий было установлено, что 10 тыс. 205 га в 1309 хозяйствах покрыты поздно или плохо.
Кроме того, инспекцией устанавливается ежедневный контроль за своевременным и качественным выполнением агротехнических мероприятий, принимаются действенные меры по устранению выявленных недостатков.
В частности, в течение сезона на хлопковых полях республики специалистами в регионах были проведены контрольные мероприятия, и установлено, что допущены ошибки и недостатки при проведении агротехнических мероприятий на 131 тыс. 853 га в 15 тыс. 953 хозяйствах.
В районные администрации, организации, имеющие отношение к сфере, внесено 128 представлений, а руководителям фермерских хозяйств и предприятий кластера вынесено 12 782 предупреждения об устранении вышеуказанных негативных ситуаций в уходе за хлопчатником.