Joriy yil hosili uchun parvarish qilinayotgan urug‘lik g‘o‘za maydonlarida dala aprobatsiyasi tadbirini o‘tkazish bo‘yicha seminar tashkil qilindi
15 Avgust 2023 2566
Joriy yilda o‘tkazilgan tender tanlovlarida g‘olib deb topilgan 159 nafar fermer xo‘jaliklarining 8841 gektar urug‘lik maydonlarida g‘o‘za parvarishi olib borilib, viloyatning tuproq-iqlim sharoitiga mos bo‘lgan serhosil Mehnat, Xorazm-150 va Xorazm-127 kabi g‘o‘za navlarining original, elita va avlodli urug‘liklaridan urug‘lik paxta jamg‘arilishi rejalashtirilgan.
Shu maqsadda viloyatning Xiva tumanida joylashgan “Xiva elita urug‘chilik xo‘jaligi” masʼuliyati cheklangan jamiyatida joriy yilning 10-avgust kuni urug‘lik paxta maydonlarida aprobatsiya ko‘rigini o‘tkazish bo‘yicha ko‘rgazmali o‘quv-seminar o‘tkazildi. Seminarda urug‘lik paxta aprobatsiyasini o‘tkazishga masʼul bo‘lgan tumanlar aprabatorlari, bosh aprobatorlar yordamchilari, olim aprobatorlar hamda O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlaridagi sohaga masʼul bo‘lgan mutaxassislar ishtirok etishdi
O‘quv seminari davomida viloyat qishloq xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i A.Jimalyazov so‘zga chiqib, 2023-yil urug‘lik paxta maydonlarida o‘tkaziladigan dala aprobatsiya ishlarini sifatli amalga oshirish masalalari xususida to‘xtalib o‘tdi.
Tadbir davomida, Qishloq xo‘jaligi vazirligining joriy yil 7-avgustda qabul qilingan  «Urug‘lik paxta maydonlarida dala aprabatsiya ko‘rigini o‘tkazish to‘g‘risida»gi 146-sonli buyrug‘ida belgilab berilgan vazifalar, xususan, aprobatsiya tadbirini 2023-yil 25-avgustga qadar to‘liq yakunlab, umumlashtirilgan hisobotlarni tasdiqlangan holda Urug‘chilikni rivojlantirish markazining viloyat boshqarmasiga taqdim qilinishini taʼminlash topshirildi.
Shuningdek, seminarda O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi boshlig‘i o‘rinbosari N.Ismailov so‘zga chiqib, urug‘lik maydonlarida dala aprobatsiyasini normativ-huquqiy hujjatlar talablari asosida o‘tkazilishi nazorat qilib borilishini va ushbu talablarga rioya qilmagan yoki kamchiliklarga yo‘l qo‘yilgan taqdirda qonunchilikda belgilangan tartibda choralar qo‘llanilishi xususida to‘xtaldi.
Shuningdek, tadbir ishtirokchilari va aprobatorlarga g‘o‘za aprobatsiyasi tadbirini Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi 641-sonli qarori  3-ilovasi bilan tasdiqlangan Nizom talablariga asosan amalga oshirilishi kerakligi tushuntirildi.
Maʼlumot o‘rnida shuni alohida taʼkidlash lozimki, joriy yilda viloyatimizda barcha turdagi urug‘lik yetishtiruvchi subyektlar (maxsus EUXlar, ITI lar va fermer xo‘jaliklari) tomonidan qariyb 9 ming gektar maydonda urug‘lik jamg‘arish maqsadida g‘o‘za parvarishi olib borildi. Ushbu urug‘lik maydonlarining 176 gektaridan elita avlodli, 2,3 ming gektaridan 1-avlodli va 6,6 ming gektaridan esa 2-avlodli urug‘lik paxta jamg‘arilishi belgilangan.
Bugungi kunda O‘zagroinspeksiyaning viloyat boshqarmasi va tumanlar bo‘limlari tomonidan barcha turdagi urug‘lik yetishtiruvchi subyektlarga va bosh aprobatorlarga qonunchilik talablariga rioya qilinishi yuzasidan tegishli tartibda ogohlantirish xatlari kiritilishi taʼminlandi.
X.Sabirov— Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish sho‘basi boshlig‘i

A seminar was organized on conducting the field approval event in seed cotton fields being cared for this year's harvest
15 August 2023 2757
Cotton cultivation was carried out on 8,841 hectares of seed areas of 159 farms that won the tender competitions held this year, and seed cotton was collected from original, elite and descendant seeds of cotton varieties such as Mehnat, Khorezm-150 and Khorezm-127, which are suitable for the region's soil and climate conditions. planned.
For this purpose, on August 10 of this year, a demonstration training-seminar on the approval inspection of seed cotton fields was held at the limited liability company "Khiva elite seed farm" located in the Khiva district of the region. . District appraisers responsible for seed cotton approval, assistant chief appraisers, scientific appraisers and specialists in charge of the field in the regional department and district departments of Uzagroinspeksia participated in the seminar.
During the training seminar, the head of the regional agriculture department, A. Jimalyazov, made a speech and spoke about the issues of quality implementation of the field approval works to be carried out in 2023 seed cotton fields.
During the event, the tasks specified in the order No. 146 of the Ministry of Agriculture "On the conduct of field approval inspection in seed cotton fields" adopted on August 7 of this year, in particular, the approval event 2023 It was assigned to ensure that the reports are fully completed and submitted to the Regional Department of the Seed Development Center with approval by August 25.
Also, at the seminar, the deputy head of the regional department of Uzagroinspektion, N. Ismailov, spoke and said that the field approval of seed plots is controlled based on the requirements of regulatory legal documents, and those who do not comply with these requirements or make mistakes In case of violation, it was mentioned that measures will be applied in accordance with the law.
It was also explained to the event participants and approvers that the cotton approval event should be carried out in accordance with the requirements of the Regulation approved by the Cabinet of Ministers Resolution No. 641 of October 12, 2021, Annex 3.
For information, it should be noted that this year in our region, all types of seed-growing subjects (special EUXs, ITIs and farms) cultivated cotton for the purpose of seed accumulation on an area of about 9 thousand hectares. was carried out. 176 hectares of these seed areas will be stocked with elite seed cotton, 2.3 thousand hectares with 1st generation and 6.6 thousand hectares with 2nd generation seed cotton.
Today, the regional administration and district departments of Uzagroinspeksia have provided warning letters to all types of seed-growing entities and chief approvers regarding compliance with legal requirements.