Hukumatning tegishli qaroriga muvofiq, “O‘zagroinspeksiya”ga chorvachilikda naslchilik ishini nazorat qilish sohasida bir qator vakolatlar berilgan bo‘lib, idoraviy bo‘ysunuvidan va mulkchilik shaklidan qatʼiy nazar, barcha korxonalar, muassasalar hamda tashkilotlarda chorvachilikda naslchilik ishlari to‘g‘risidagi qonun xujjatlariga va boshqa normativ xujjatlarga rioya etilishi ustidan nazoratni amalga oshiradi.
“Naslchilik to‘g‘risida”gi Qonun va sohaga oid boshqa meʼyoriy-huquqiy hujjatlarga rioya etilishi ustidan viloyat boshqarmasining sohaviy xodimlari tomonidan tizimli nazorat o‘rnatilgan.
Xususan, Xorazm viloyatida chorvachilik yo‘nalishi bo‘yicha faoliyat ko‘rsatayotgan jami 1 ming 654 ta subyekt, shundan 594 tasi qoramolchilik, 95 tasi quychilik -echkichilik, 1 tasi yilqichilik, 39 tasi tuyachilik, 107 tasi parrandachilik, 731 tasi baliqchilik, 44 tasi asalarichilik va 37 tasi quyonchilik va 12 tasi pillachilik subyektlarini tashkil qiladi.
Joriy yilning o‘tgan davri mobaynida chorvachilikda naslchilik ishlari to‘g‘risidagi qonun hujjatlariga va boshqa normativ hujjatlarga rioya etilishi ustidan jami 920 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, shundan, 903 ta monitoringlar va 17 ta tekshirishlarni tashkil etdi.
O‘tkazilgan nazorat va monitoring tadbirlari davomida aniqlangan jami 874 ta qonunbuzilishlari yuzasidan masʼullarga nisbatan tegishli tartibda taʼsir choralari ko‘rilishi taʼminlandi.
Bundan tashqari, 52 ming doza naslli buqa urug‘i yetkazib berilishi va 40 ming bosh sigirlar sunʼiy urug‘lantirilishi taʼminlanishi nazoratga olindi.
Chorvachilik yo‘nalishida faoliyat yuritayotgan xo‘jalik yurituvchi subyektlarga ozuqabop ekinlar ekish uchun jami 45 ming 192 gektar yer maydoni ajratilgan bo‘lib, shundan, 7 ming 785 gektar yer maydoniga beda, 15 ming 491 gektar yer maydonga makkajo‘xori don uchun, 18 ming 676 gektar maydonga silos uchun makkajo‘xori, 3 ming 240 gektar yer maydoniga xashaki lavlagi ekilishi taʼminlandi.
Inspeksiyaga qonunchilik hujjatlarida belgilangan vakolatlardan kelib chiqib kelgusida chorvachilikni yana-da rivojlantirishga hissa qo‘shish hamda huquqbuzarliklarni oldini olish maqsadida yangidan tashkil etilayotgan chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik va boshqa yo‘nalishlardagi Hukumat qarorlarida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash, chetdan olib kelingan yirik va mayda shoxli mollarni, parrandalarni, baliqlarni va boshqa turdagi mahsulotlarni reyestrga olinishi, mollarni ro‘yxatga olinishi va boshqa holatlar bo‘yicha monitoring nazorat tadbirlarini o‘tkazish, shuningdek, har qanday turdagi huquqbuzalik hamda qonunbuzilishlarni oldini olish maqsadida nazorat tekshiruvlari o‘tkazilishi taʼminlanadi.
O‘zbekiston Respublikasining “Naslchilik to‘g‘risida”gi, “Seleksiya yutuqlari to‘g‘risida”gi Qonunlari va boshqa qonun hujjatlari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Vazirlar Mahkamasining farmon va qarorlarida belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida bajarilishini taʼminlash ustidan qatʼiy nazorat olib borilmoqda.

KHORAZM: MORE THAN EIGHT HUNDRED VIOLATIONS IN THE FIELD OF BREEDING CONTROL IN LIVESTOCK ARE IDENTIFIED
24 July 2023 3000
In accordance with the relevant decision of the government, "Uzagroinspeksiya" was given a number of powers in the field of control of breeding work in livestock breeding, and regardless of departmental subordination and form of ownership, it supervises compliance with laws and other normative documents on breeding work in livestock breeding in all enterprises, institutions and organizations.
Systematic control over the observance of the Law "On Breeding" and other regulatory legal documents related to the field is established by the branch employees of the regional administration.
In particular, there are a total of 1,654 livestock-breeding entities in Khorezm region, of which 594 are cattle-breeding, 95 sheep-goat breeding, 1 sheep-breeding, 39 camel-breeding, 107 poultry-breeding, 731 fish-breeding, 44 bee-breeding, 37 rabbit-breeding, and 12 cocoon-breeding subjects.
During the past period of the current year, a total of 920 control activities were carried out over the observance of legislation and other regulatory documents on animal breeding, including 903 monitoring and 17 inspections.
Due to a total of 874 violations of the law detected during the control and monitoring activities, it was ensured that appropriate measures were taken against those in charge.
In addition, delivery of 52,000 doses of breeding bull semen and provision of artificial insemination of 40,000 cows were controlled.
A total of 45 thousand 192 hectares of land has been allocated for the planting of nutritious crops to economic subjects operating in the direction of livestock, of which 7 thousand 785 hectares of land are planted with alfalfa, 15 thousand 491 hectares of land with corn for grain, 18 thousand 676 hectares with corn for silage, and 3 thousand 240 hectares of beetroot. landed
In order to contribute to the further development of animal husbandry in the future based on the powers specified in the legislation, the inspectorate is to ensure the implementation of the tasks set out in the Government's decisions in livestock, poultry, beekeeping and other areas that are newly established in order to prevent violations, to carry out monitoring and control measures regarding the registration of large and small horned cattle, poultry, fish and other types of products imported from abroad, the registration of cattle and other cases, as well as control checks will be carried out in order to prevent any type of offense and violations of the law.
Strict control is being carried out to ensure the timely fulfillment of the tasks specified in the Laws of the Republic of Uzbekistan "On Breeding", "On Breeding Achievements" and other legal documents, decrees and decisions of the President of the Republic of Uzbekistan and the Cabinet of Ministers.