Kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan fermer xo‘jaliklari va klaster korxonalari rahbarlariga ogohlantirishlar berildi
25 Iyul 2023 2829
Bugungi kunda g‘o‘za maydonlarida agrotexnik tadbirlarni o‘z vaqtida va sifatli o‘tkazgan, ayniqsa kultivatsiya, chuqur yumshatish va mineral o‘g‘itlar bilan oziqlantirish hamda hamda o‘rgimchakkana, ko‘sak qurtiga qarshi kurash kabi agrotexnik tadbirlarni sifatli amalga oshirgan fermerlarning dalasida g‘o‘za barqaror rivojlantirganligini kuzatish mumkin.
Inspeksiya tomonidan joylarda o‘tkazilgan monitoring tadbiriga ko‘ra, g‘o‘za maydonlarining 167 ming gektari yoki 17 foizi 3-4 ko‘sak, 405 ming gektari yoki 40 foizi 5-6 ko‘sak va 440 ming gektar yoki 43 foiz 7-8 ko‘sak fazasida rivojlantirganligi maʼlum bo‘ldi.
Shu bilan birga, g‘o‘za maydonlarining qator oralari 19 702 dona kultivatorlar yordamida 7,3 marta ishlov berilib, bugungi kunda g‘o‘za maydonlarida azotli mineral o‘g‘itlar bilan 3-oziqlantirish ishlari jadal olib borilmoqda.
Xususan, Respublika hududlarida joriy yilda 823 ming 259 tonna yoki gektariga o‘rtacha 816 kg azotli mineral o‘g‘itlar berilib g‘o‘zani oziqlantirish ishlarini amalga oshirish hisob-kitob qilingan.
Tadbirlar davomida bugungi kungacha g‘o‘za maydonlariga azotli o‘g‘itlaring o‘rtacha yillik meʼyorning 718 kilogrammi yoki 87 foizi g‘o‘zaga berilganligi maʼlum bo‘ldi.
Inspeksiya tomonidan o‘tkazilgan monitoringlar davomida aniqlanishicha g‘o‘za maydonlarida amalga oshirilayotgan samarali agrotexnik tadbirlar bilan birgalikda, bir qator fermer xo‘jaliklari tomonidan ushbu tadbirni amalga oshirishda xato-kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi.
Ushbu aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish va kelgusida ularning oldini olish yuzasidan fermer xo‘jaliklari va klaster korxonalariga 12 ming 127 ta ogohlantirishlar berildi.
Shuningdek, Inspeksiya mutaxassislari tomonidan hududlardagi g‘o‘zani g‘ovlatishga yo‘l qo‘ymasdan, chilpish ishlarini sifatli o‘tkazish, g‘o‘zani chanqatmasdan, faqat sharbat bilan sug‘orishni tashkil etish, kultivatorlarni daladan chiqarmasdan ishlovlarni davom ettirish hamda o‘rgimchakkana, ko‘sak qurti kabi zararkunandalarga qarshi kunlik dala kuzatuvlarini kuchaytirib, uning tarqalishini oldini olish va samarali ishlovlarni tashkil qilish bo‘yicha nazorat o‘rnatgan.
"O‘zagroinspeksiya"ning Qishloq xo‘jaligida agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish bo‘limi

Warnings were issued to the heads of farms and cluster enterprises that made mistakes
Today, it can be observed that cotton has developed stably in the field of farmers who carried out timely and quality agrotechnical measures, especially cultivation, deep loosening and feeding with mineral fertilizers, as well as the fight against spider mite and bollworm.
According to the monitoring event conducted by the inspectorate, it was found that 167 thousand hectares or 17 percent of the cotton fields were developed in the 3-4 boll phase, 405 thousand hectares or 40 percent in the 5-6 boll phase, and 440 thousand hectares or 43 percent in the 7-8 boll phase.
At the same time, 19,702 rows of cotton fields were cultivated 7.3 times with the help of cultivators, and today the 3rd feeding of cotton fields with nitrogenous mineral fertilizers is being intensively carried out.
In particular, it is estimated that 823 thousand 259 tons or 816 kg of nitrogenous mineral fertilizers per hectare will be applied to feed cotton this year in the territories of the Republic.
During the events, it became known that until today, 718 kilograms or 87 percent of the average annual rate of nitrogen fertilizers were applied to cotton fields.
During the monitoring carried out by the inspection, it was found that along with effective agrotechnical measures implemented in the cotton fields, errors and shortcomings were made by a number of farms in the implementation of this measure.
12 thousand 127 warnings were given to farms and cluster enterprises in order to eliminate these identified deficiencies and prevent them in the future.
In addition, the experts of the Inspectorate established control over the quality of ginning without allowing the cotton to be gnawed in the regions, organizing the watering of the cotton with juice only, without removing the cultivators from the field, and strengthening daily field observations against pests such as spider mite, bollworm, preventing its spread and organizing effective treatments.