Samarqand viloyati tumanlarida 2023-yil hosili uchun ekilgan urug‘lik g‘oʼza maydonlarida aprobatsiya oʼtkazishga bag‘ishlangan ko‘rgazmali seminar boʼlib oʼtdi
14 Avgust 2023 2748
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 12-oktyabrdagi “Qishloq xoʼjaligi ekinlari urug‘chiligiga oid ayrim normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash toʼg‘risidagi 641-son qarori bilan tasdiqlangan “Nizom”ga asosan 2023-yil hosili uchun ekilgan urug‘lik g‘o‘za maydonlarida aprobatsiya o‘tkazishga bag‘ishlangan viloyat ko‘rgazmali seminari Oqdaryo tumani «Oqdaryo» MMTP hududidagi “Fatxullo Bo‘tanosh” fermer xo‘jaligida 2023-yil mavsumida urug‘lik uchun ekilgan g‘o‘za maydonida o‘tkazildi.
Unda viloyat Qishloq xo‘jaligi boshqarmasi boshlig‘i va tuman bo‘limlari boshliqlari, «O‘zagroinspeksiya»ning viloyat boshqarmasi va tuman bo‘limlari mutasaddilari, “Elita urug‘chilik xo‘jaligi” MCHJ rahbarlari, tegishli mutaxassislar, seleksioner olimlar, fermer xo‘jaligi rahbarlari ishtirok etishdi.Seminarda so‘zga chiqqanlar joriy yil mavsumida urug‘lik uchun ekilgan g‘o‘za maydonlarida aprobatsiya o‘tkazish borasida muhim maʼlumot va tavsiyalar berishdi.

В районах Самаркандской области состоялся выставочный семинар по утверждению посевных площадей хлопка-сырца под урожай 2023 года
14 Августа 2023 1257
Согласно «Положения», утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 октября 2021 года № 641 «Об утверждении некоторых нормативно-правовых документов, связанных с семеноводством сельскохозяйственных культур», семена посевных на урожай 2023 года В поле посева хлопчатника на семена в сезоне 2023 года в фермерском хозяйстве «Фатхулло Бо'танош» на территории ММТП «Окдарья», г. Окдарьинский район.
Приняли участие начальник областного управления сельского хозяйства и руководители районных управлений, должностные лица областного управления и районных управлений «Узагроинспекции», руководители ООО «Элита Сид Фарм», профильные специалисты, селекционеры, руководители фермерских хозяйств. Выступившие на семинаре дали важную информацию и рекомендации по утверждению хлопковых полей, засеянных в этом сезоне.