Бошоқли дон ҳосили ўрим-йиғим мавсуми сифатли ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023  йил  3 июндаги “2023  йил ҳосилидан буғдой харид қилиш ва ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш чора -тадбирлари тўғрисида”ги 227 сонли қарорига кўра Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг 2023 йил ҳосилидан суғориладиган майдонларнинг ҳар гектаридан ўртача 2,5 тоннадан жами 2 млн 565 минг тонна буғдойни, 1млн 283 минг тонна товар буғдойни давлат ресурси сифатида ҳамда 240 минг 450 тонна уруғлик буғдой ва 1 млн. 41 минг 550 тоннасини фермер хўжаликлари ва бошқа ғалла етиштирувчилар томонидан кейинчалик биржа савдоларида сотиш учун вақтинчалик сақланади ва биржа савдолари орқали сотилиши кўрсатилган.
Навоий вилоятида 2023 йил ҳосили учун 946 та ғалла етиштирувчи хўжаликлар томонидан жами 38 минг 39 гектар ер майдонларга бошоқли дон экилган бўлиб, шундан 2 минг 393 гектар ер майдонга уруғлик ғалла экилган. Дон корхоналари билан давлатга жами 95 минг тонна буғдой донлари, шундан 47 минг тонна давлат жамғарма ҳисобига, 39 минг 200 тонна вақтинчалик сақлашга ва 8 минг 800 тонна уруғлик буғдой донлари қабул қилиш режалаштирилган.
Қарорда белгиланганидек, давлат ресурси сифатида ҳамда вақтинча сақлашга қабул қилинадиган буғдойнинг сифати, сақланиши ҳамда харидорларга юклаб жўнатилишида товар буғдойнинг сифати бўйича назорат Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан амалга ошириш юклатилган.
Шунга кўра, Инспекция бошлиғининг 2023 йил 8 июнда ум-10-23 сонли буйруғи қабул қилиниб, буйруқда 2023 йил ҳосили учун экилган бошоқли донни ўз вақтида сифатли ўриб-йиғиб олишни уюшқоқлик билан ташкил этиш ва амалга ошириладиган ишларни назорат қилиш мақсадида, республика, вилоят ва туман ишчи гуруҳлари ташкил этилди.
Ҳар бир дон қабул қилиш шохобчаларига туман пахта хом-ашёси, дон, уруғлар ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотларни назорат қилиш бош мутахассислари бириктирилди. Дон шахобча лабораторияларида дон таҳлилларини шаффоф ўтказилиши ва донни қабул қилиш жараёнида низоли ҳолатлар мутахассислар томонидан жойида тезкор ҳал қилиниб, автомашиналарни асоссиз тўхтаб қолиш ҳолатлари олди олинди.
Навоий вилояти бўйича жами қабул қилинган буғдой донлари 95 минг 398 тонна, шундан 92 минг 48 тонна уруғлик донлар, 86 минг 150 тонна соф вазндаги товар буғдой донлари, шундан 47 минг тонна жамғарма ҳисобига ва 39 минг 150 тонна вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган донлар юқори синфларга қабул қилинди, доннинг сифати бўйича 0,02 фоиз чегирма ва 0,34 фоиз устамалар қўлланишига эришилди.
Бугунги кунда жамғарма ҳисобига қабул қилинган очиқ майдондаги бошоқли донлар ортиқча нобудгарчиликларни олдини олиш ва ёғингарчиликка қолдирмасдан бош корхона ёпиқ сиғимларига киритилиши ташкил этилган. Вақтинчалик қабул қилинган буғдой донлари биржа савдолари орқали сотилиб, шохобчалардан чиқим қилинмоқда.
Вилоят бўйича 8 та дон қабул қилиш лабораториялари мавжуд бўлиб, шундан       6 таси «Навоийдонмаҳсулотлари» АЖ ва 2 тасиҚизилтепа ун заводи” ва унинг шохобчаларига тўғри келади.
«Ўзагроинспекция» томонидан буғдойнинг сифати бўйича фермер томонидан низоли ҳолатлар келиб чиқмаслиги юзасидан назоратни олиб боришади. Хусусан, дон қабул қилиш шохобчаларида буғдой 8 турдаги лаборатория таҳлилларидан ўтказилади.
Мазкур жараённинг шаффоф ва адолатли ўтказилиши дон қабул қилиш шохобчаларига бириктирилган инспекция ходими назоратида бўлади. Доннинг миқдори, сифати ва синфи тўғри аниқланиши устидан тўлиқ назорат олиб борилади.
Бундан ташқари, «Навоийдонмаҳсулотлари» акционерлик жамиятида 2 та уруғчилик цехи мавжуд. 1-уруғлик цехига 6 минг 11 тонна, 2-уруғлик цехига 3 минг 748 тонна уруғлик материаллар қабул қилиниши режалаштирилган. Уруғлик материалларни навма-нав жойлаштириш бўйича майдонлар блоклар билан чегараланган. Супер элита навларини қопларда қабул қилиш учун алоҳида ёпиқ сиғимлар ташкил этилган. Ҳар иккала цех ҳам қоплар билан тўлиқ таъминланган. Бундан ташқари қадоқлаш жараёнида ишлатиладиган ёрлиқларга буюртмалар берилган.
Шу билан бирга, «Навоийдонмаҳсулотлари»АЖ элеваторларида 2 та автоағдаргич, шохобчаларида эса 16 та кўчма узатувчи траспортёрлар ва “Қизилтепа ун заводи”да 11 та траспортёрлар шай ҳолатга келтирилган.
Шу билан бир қаторда вилоятда ташкил этилган 8 та дон кластерларида ҳам донни қабул қилишга тайёргарлик ишлари тўлиқ амалга оширилган. Дон кластерлари автомобиль тарози, лаборатория, очиқ майдон, ёпиқ сиғимлари тайёргарлигини шай ҳолатга келтириш ва камчиликларни тез орада бартараф этиш бўйича кластер раҳбарларига Агроинспекция томонидан ёзма кўрсатмалар берилди.
Уруғлик учун Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан харид қилиш кўзда тутилган. Фермер ва ғаллачилик кластерларидан тижорат вакилида вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган товар буғдой 2023 йилнинг июль-август ойларида биржа савдолари орқали сотилади.

Урожай зерновых проводится качественно
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 3 июня 2023 года № 227 «О закупке пшеницы урожая 2023 года и мерах по обеспечению ценовой стабильности на внутреннем рынке», Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан Республики Узбекистан, Совета Министров Республики Каракалпакстан и акиматов областей с урожая 2023 года всего 2 млн 565 тыс. тонн пшеницы, 1 млн 283 тыс. тонн товарной пшеницы, 240 тыс. 450 тонн пшеницы семенной и 1 млн. 41 тысяча 550 тонн временно хранятся фермерскими хозяйствами и другими производителями зерна для последующей реализации на бирже и предназначены для реализации через биржу.
Под урожай 2023 года в Навоийской области 946 зерноводческих хозяйств засеяли зерном 38 тысяч 39 га земли, из них 2 тысячи 393 га земли были засеяны семенным зерном. Всего с зерновыми предприятиями планируется получить государству 95 тысяч тонн зерна пшеницы, из них в госфонд - 47 тысяч тонн, на временное хранение - 39,2 тысячи тонн, семенной пшеницы - 8,8 тысячи тонн.
Как определено в решении, контроль за качеством товарной пшеницы как государственного ресурса, а также при временном хранении, хранении и отгрузке потребителям возложен на инспекцию по контролю агропромышленного комплекса.
Соответственно, 8 июня 2023 г. был принят приказ начальника Инспекции № ум-10-23, и в порядке, в целях организации и контроля проведения работ в целях организации своевременной и высокой - качественной уборки зерна с посадкой колосьев под урожай 2023 года, созданы республиканские, областные и районные рабочие группы.
К каждому хлебоприемному пункту прикреплялись главные специалисты районного контроля хлопкового сырья, зерна, семян и продуктов их переработки. Прозрачное проведение анализов зерна в лабораториях зернохранилища и оперативное решение конфликтных ситуаций при приемке зерна специалистами на месте предотвратило случаи необоснованной остановки автотранспорта.
Общее количество зерна пшеницы, полученного в Навоийской области, составляет 95 тысяч 398 тонн, из них 92 тысячи 48 тонн семенного зерна, 86 тысяч 150 тонн товарного зерна пшеницы чистой массы, из них 47 тысяч тонн на сберегательный счет и 39 тысяч тонн. Принято 150 тонн зерна, поступившего на временное хранение, высшего сорта, за качество зерна применена скидка 0,02 процента и надбавка 0,34 процента.
Сегодня устроено, что зерно с колосьями в открытом грунте, поступившее на счет фонда, будет включаться в закрытые мощности основного предприятия, не оставляя его на осадки, для предотвращения чрезмерной порчи. Временно принятые зерна пшеницы реализуются через биржу и вывозятся из магазинов.
В области имеется 8 зерноприемочных лабораторий, из них 6 принадлежат АО «Навоийдонмахсулотри» и 2 принадлежат «Кизилтепа ун заводи» и его филиалам.
«Узагроинспекция» контролирует качество пшеницы, чтобы не возникало конфликтных ситуаций со стороны фермера. В частности, пшеница проходит 8 видов лабораторных анализов в хлебоприемных пунктах.
Прозрачное и честное проведение этого процесса будет находиться под контролем инспекторов, прикрепленных к хлебоприемным пунктам. Осуществляется полный контроль за правильным определением количества, качества и класса зерна.
Кроме того, в АО «Навоийдонмахсулотри» имеется 2 семенных цеха. Планируется получить 6 тысяч 11 тонн семенного материала для 1-го семенного цеха и 3 тысячи 748 тонн семенного материала для 2-го семенного цеха. Площади для размещения семян ограничены блоками. Для приема суперэлитных сортов в мешках созданы отдельные закрытые мощности. Оба магазина полностью укомплектованы сумками. Кроме того, были размещены заказы на этикетки, используемые в процессе упаковки.
В то же время в элеваторах АО «Навоийдонмахсулотри» готовы 2 автотокарных станка, а в его филиалах – 16 передвижных трансмиссионных конвейеров, а в «Кизилтепинском мукомольном комбинате» – 11 конвейеров.
Кроме того, в 8 зерновых кластерах, созданных в области, полностью осуществлена ​​подготовка к приему зерна. Агроинспекция дала письменные указания руководителям зерновых кластеров подготовить вагонные весы, лабораторию, открытую площадку, закрытые емкости и в кратчайшие сроки устранить недостатки.
Закупка семян планируется за счет средств Фонда господдержки сельского хозяйства при Министерстве финансов. Товарная пшеница, принятая на временное хранение у торгового представителя от фермерских хозяйств и зерновых кластеров, будет реализована через биржи в июле-августе 2023 года.