Бошоқли дон ҳосили ўрим-йиғим мавсуми сифатли ўтказилмоқда
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023  йил  3 июндаги “2023  йил ҳосилидан буғдой харид қилиш ва ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлаш чора -тадбирлари тўғрисида”ги 227 сонли қарорига кўра Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларининг 2023 йил ҳосилидан суғориладиган майдонларнинг ҳар гектаридан ўртача 2,5 тоннадан жами 2 млн 565 минг тонна буғдойни, 1млн 283 минг тонна товар буғдойни давлат ресурси сифатида ҳамда 240 минг 450 тонна уруғлик буғдой ва 1 млн. 41 минг 550 тоннасини фермер хўжаликлари ва бошқа ғалла етиштирувчилар томонидан кейинчалик биржа савдоларида сотиш учун вақтинчалик сақланади ва биржа савдолари орқали сотилиши кўрсатилган.
Навоий вилоятида 2023 йил ҳосили учун 946 та ғалла етиштирувчи хўжаликлар томонидан жами 38 минг 39 гектар ер майдонларга бошоқли дон экилган бўлиб, шундан 2 минг 393 гектар ер майдонга уруғлик ғалла экилган. Дон корхоналари билан давлатга жами 95 минг тонна буғдой донлари, шундан 47 минг тонна давлат жамғарма ҳисобига, 39 минг 200 тонна вақтинчалик сақлашга ва 8 минг 800 тонна уруғлик буғдой донлари қабул қилиш режалаштирилган.
Қарорда белгиланганидек, давлат ресурси сифатида ҳамда вақтинча сақлашга қабул қилинадиган буғдойнинг сифати, сақланиши ҳамда харидорларга юклаб жўнатилишида товар буғдойнинг сифати бўйича назорат Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекцияси томонидан амалга ошириш юклатилган.
Шунга кўра, Инспекция бошлиғининг 2023 йил 8 июнда ум-10-23 сонли буйруғи қабул қилиниб, буйруқда 2023 йил ҳосили учун экилган бошоқли донни ўз вақтида сифатли ўриб-йиғиб олишни уюшқоқлик билан ташкил этиш ва амалга ошириладиган ишларни назорат қилиш мақсадида, республика, вилоят ва туман ишчи гуруҳлари ташкил этилди.
Ҳар бир дон қабул қилиш шохобчаларига туман пахта хом-ашёси, дон, уруғлар ва уларни қайта ишлашдан олинган маҳсулотларни назорат қилиш бош мутахассислари бириктирилди. Дон шахобча лабораторияларида дон таҳлилларини шаффоф ўтказилиши ва донни қабул қилиш жараёнида низоли ҳолатлар мутахассислар томонидан жойида тезкор ҳал қилиниб, автомашиналарни асоссиз тўхтаб қолиш ҳолатлари олди олинди.
Навоий вилояти бўйича жами қабул қилинган буғдой донлари 95 минг 398 тонна, шундан 92 минг 48 тонна уруғлик донлар, 86 минг 150 тонна соф вазндаги товар буғдой донлари, шундан 47 минг тонна жамғарма ҳисобига ва 39 минг 150 тонна вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган донлар юқори синфларга қабул қилинди, доннинг сифати бўйича 0,02 фоиз чегирма ва 0,34 фоиз устамалар қўлланишига эришилди.
Бугунги кунда жамғарма ҳисобига қабул қилинган очиқ майдондаги бошоқли донлар ортиқча нобудгарчиликларни олдини олиш ва ёғингарчиликка қолдирмасдан бош корхона ёпиқ сиғимларига киритилиши ташкил этилган. Вақтинчалик қабул қилинган буғдой донлари биржа савдолари орқали сотилиб, шохобчалардан чиқим қилинмоқда.
Вилоят бўйича 8 та дон қабул қилиш лабораториялари мавжуд бўлиб, шундан       6 таси «Навоийдонмаҳсулотлари» АЖ ва 2 тасиҚизилтепа ун заводи” ва унинг шохобчаларига тўғри келади.
«Ўзагроинспекция» томонидан буғдойнинг сифати бўйича фермер томонидан низоли ҳолатлар келиб чиқмаслиги юзасидан назоратни олиб боришади. Хусусан, дон қабул қилиш шохобчаларида буғдой 8 турдаги лаборатория таҳлилларидан ўтказилади.
Мазкур жараённинг шаффоф ва адолатли ўтказилиши дон қабул қилиш шохобчаларига бириктирилган инспекция ходими назоратида бўлади. Доннинг миқдори, сифати ва синфи тўғри аниқланиши устидан тўлиқ назорат олиб борилади.
Бундан ташқари, «Навоийдонмаҳсулотлари» акционерлик жамиятида 2 та уруғчилик цехи мавжуд. 1-уруғлик цехига 6 минг 11 тонна, 2-уруғлик цехига 3 минг 748 тонна уруғлик материаллар қабул қилиниши режалаштирилган. Уруғлик материалларни навма-нав жойлаштириш бўйича майдонлар блоклар билан чегараланган. Супер элита навларини қопларда қабул қилиш учун алоҳида ёпиқ сиғимлар ташкил этилган. Ҳар иккала цех ҳам қоплар билан тўлиқ таъминланган. Бундан ташқари қадоқлаш жараёнида ишлатиладиган ёрлиқларга буюртмалар берилган.
Шу билан бирга, «Навоийдонмаҳсулотлари»АЖ элеваторларида 2 та автоағдаргич, шохобчаларида эса 16 та кўчма узатувчи траспортёрлар ва “Қизилтепа ун заводи”да 11 та траспортёрлар шай ҳолатга келтирилган.
Шу билан бир қаторда вилоятда ташкил этилган 8 та дон кластерларида ҳам донни қабул қилишга тайёргарлик ишлари тўлиқ амалга оширилган. Дон кластерлари автомобиль тарози, лаборатория, очиқ майдон, ёпиқ сиғимлари тайёргарлигини шай ҳолатга келтириш ва камчиликларни тез орада бартараф этиш бўйича кластер раҳбарларига Агроинспекция томонидан ёзма кўрсатмалар берилди.
Уруғлик учун Молия вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари ҳисобидан харид қилиш кўзда тутилган. Фермер ва ғаллачилик кластерларидан тижорат вакилида вақтинчалик сақлаш учун қабул қилинган товар буғдой 2023 йилнинг июль-август ойларида биржа савдолари орқали сотилади.

The grain harvest season is being conducted in good quality
According to the decision No. 227 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated June 3, 2023 "On the purchase of wheat from the 2023 harvest and measures to ensure price stability in the domestic market", the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan and the governorates of the regions from the 2023 harvest a total of 2 million 565 thousand tons of wheat, 1 million 283 thousand tons of commodity wheat, 240 thousand 450 tons of seed wheat and 1 million 41 thousand 550 tons are temporarily stored by farms and other grain producers for later sale in stock market and indicated to be sold through stock market.
For the harvest of 2023 in Navoi region, 946 grain-growing farms planted grain on 38 thousand 39 hectares of land, of which 2 thousand 393 hectares of land were planted with seed grain. It is planned to receive a total of 95,000 tons of wheat grains to the state with grain enterprises, of which 47,000 tons are for the state fund, 39,200 tons for temporary storage, and 8,800 tons of seed wheat grains.
As defined in the decision, control over the quality of commodity wheat as a state resource and for temporary storage, storage and shipment to customers is entrusted to the Agro-Industrial Complex control inspectorate.
Accordingly, on June 8, 2023, the order of the head of the Inspectorate No. um-10-23 was adopted, and in the order, in order to organize the timely and high-quality harvesting of spiked grain planted for the harvest of 2023 and to control the work to be carried out, the republic, region and District working groups were established.
Chief specialists of district control of cotton raw materials, grain, seeds and products obtained from their processing were attached to each grain receiving station. The transparent conduct of grain analyzes in the laboratories of the grain store and the quick resolution of conflicting cases during grain acceptance by experts on the spot prevented the cases of unjustified stopping of vehicles.
The total amount of wheat grains received in Navoi region is 95 thousand 398 tons, of which 92 thousand 48 tons are seed grains, 86 thousand 150 tons of commercial wheat grains of net weight, of which 47 thousand tons are for savings account and 39 thousand 150 tons of grains received for temporary storage are for higher classes was accepted, 0.02 percent discount and 0.34 percent premiums were applied for grain quality.
Today, it is arranged that grain with spikes in the open field, received at the account of the fund, will be included in the closed capacities of the main enterprise without leaving it to precipitation, to prevent excessive damage. Temporarily accepted wheat grains are being sold through stock market and are being taken out of stores.
There are 8 grain acceptance laboratories in the region, 6 of which belong to JSC "Navoiydonmahsulotri" and 2 to "Kiziltepa Un Zavodi" and its branches.
"Uzagroinspektsiya" controls the quality of wheat to ensure that there are no conflicting situations by the farmer. In particular, wheat is subjected to 8 types of laboratory analyzes at the grain reception offices.
The transparent and fair conduct of this process will be under the control of the inspector attached to the grain receiving stations. Full control over the correct determination of the quantity, quality and class of grain is carried out.
In addition, there are 2 seed workshops in the joint-stock company "Navoiydonmahsultori". It is planned to receive 6 thousand 11 tons of seed materials for the 1st seed workshop and 3 thousand 748 tons of seed materials for the 2nd seed workshop. Areas for seed placement are limited by blocks. Separate closed capacities have been established to receive super elite varieties in bags. Both shops are fully stocked with bags. In addition, orders have been placed for labels used in the packaging process.
At the same time, in the elevators of "Navoiydonmahsulotri" JSC, 2 auto-turners, 16 mobile transmission conveyors in its branches, and 11 conveyors in "Kiziltepa flour factory" are ready.
In addition to this, preparations for the reception of grain have been fully implemented in 8 grain clusters established in the region. Agroinspektsiya gave written instructions to the heads of the grain clusters to prepare the vehicle scale, laboratory, open area, closed capacity and to eliminate the deficiencies as soon as possible.
It is planned to purchase seeds from the funds of the State Support Fund for Agriculture under the Ministry of Finance. Commodity wheat accepted for temporary storage at a commercial representative from farmers and grain-growing clusters will be sold through stock exchanges in July-August 2023.