Yurist sharhi: Inspeksiyaga qo'shimcha vakolatlar berildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 11-dekabrdagi 653-sonli qarori bilan “O‘zagroinspeksiya” vazifa va funksiyalariga o‘zgartirishlar kiritilib, quyidagi qo‘shimcha vazifalar yuklatildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 11-dekabrdagi “Qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi davlat boshqaruvi takomillashtirilganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumatining ayrim qarorlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” 653-sonli qarori bilan Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 12-iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi faoliyatini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlarni tasdiqlash to‘g‘risida” 575-son qaroriga quyidagi o‘zgartirish hamda qo‘shimchalar kiritilgan:
1. 575-qaror bilan Inspeksiya davlat boshqaruvi organidan respublika ijro etuvchi organiga o‘tkazilgan hamda o‘ziga berilgan vakolatlar doirasida O‘zbekiston Respublikasining agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish vazifalarini amalga oshirishi belgilangan.
2. Inspeksiyaning asosiy vazifalari:
I.Qishloq xo‘jaligi ekinlari urug‘larining yetishtirilishini nazorat qilish yo‘nalishida:
Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 13-maydagi 282-son qarori 14-bandiga muvofiq mevali daraxt va tok ko‘chatlarini sertifikatlashtirish, mevali daraxt, tok ko‘chatlari hamda ulardan qayta ishlangan mahsulotlar sifatini majburiy davlat tekshiruvini o‘tkazish hamda urug‘chilik sohasiga jahon yutuqlarini tatbiq etish, urug‘lar sifatini xalqaro va milliy standartlari asosida aniqlash va sertifikatlashtirish ustidan;
Qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘lik va ko‘chat materiallarini laboratoriya sharoitida sifat ko‘rsatkichlarini aniqlash va sertifikatlash bo‘yicha ishlarning amalga oshirilishi ustidan;
import qilinayotgan qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘lik va ko‘chat materiallarida geni modifikatsiyalangan organizmlarning (GMO) hamda xavfli yashirin virusli kasalliklarning mavjudligi aniqlanishi ustidan;
paxta, boshoqli don va boshqa qishloq xo‘jaligi ekinlari hamda ularning qayta ishlangan mahsulotlari bo‘yicha doimiy hamda davriy sinash va sertifikatlashtirish ishlarining o‘tkazilishi ustidan;
qishloq xo‘jaligi ekinlarining urug‘lik va ko‘chat materiallarini maxsus sinash uchastkalarida ekish hamda genetik sofligi sifatini tekshirish orqali ularning muayyan turga va navga mansubligi, shuningdek, nav jihatdan sofligi bo‘yicha o‘tkaziladigan baholash ishlari ustidan nazorat qilish vazifasi qo‘shimcha kiritilgan.
II. Paxta xom-ashyosi, don va uni qayta ishlashdan olingan mahsulotlardan foydalanishni nazorat qilish yo‘nalishida:
mulkchilik shaklidan qatʼi nazar, qayta ishlovchi korxonalar tomonidan texnik chigitni to‘liq texnologik siklda (mag‘izni yanchish, gidrotermik ishlov berish, presslash, ekstraksiyalash, rafinatsiyalash, dezodoratsiyalash va qadoqlash) maqsadli qayta ishlanganligi va mahsulot sifatini tasdiqlovchi gigiyenik xulosaning mavjudligi hamda texnik reglament va standartlar bilan belgilangan majburiy talablarga muvofiqligi taʼminlanganligi ustidan;
mulkchilik shaklidan qatʼi nazar, qayta ishlovchi korxonalarda 3 va undan yuqori sinflardagi bug‘doydan un ishlab chiqarish bo‘yicha quvvatlarning mavjudligi hamda ularda texnologik jarayonlarning belgilangan talablarga mos kelishi, mahsulot sifatini nazorat qiladigan laboratoriyalar faoliyatining texnologik sikli bo‘yicha to‘g‘ri yo‘lga qo‘yilganligi ustidan nazorat qilish vazifasi qo‘shimcha kiritilgan.
III. Qishloq xo‘jaligida agrotexnik tadbirlar o‘tkazilishini nazorat qilish yo‘nalishida:
qishloq xo‘jaligi ekinlarini ekish va ekish bilan bog‘liq hamda o‘sish (vegetatsiya) davrida bajariladigan agrotexnik tadbirlarning o‘z vaqtida va sifatli amalga oshirilishi ustidan;
qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetishtirishda mineral o‘g‘itlar hamda kasallik va zararkunandalarga qarshi qo‘llaniladigan kimyoviy preparatlar, shuningdek, biomahsulotlarning normativ hujjatlar talablariga muvofiq ishlab chiqarilishi, saqlanishi, realizatsiya qilinishi va maqsadli qo‘llanilishi ustidan nazorat qilish vazifasi qo‘shimcha kiritilgan.
IV. Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanishni nazorat qilish yo‘nalishida:
qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlarni muhofaza qilish bo‘yicha davlat nazoratini amalga oshirilishi, bunda:
qishloq xo‘jaligi yerlaridan belgilangan maqsadlarda foydalanishi ustidan;
tuproqning unumdor qatlamlarining ruxsatsiz olib tashlanishi, ko‘chirilishi va yo‘q qilinishini taqiqlash hamda yerlarning qishloq xo‘jaligi foydalanishidan chiqib ketishiga yo‘l qo‘ymaslik ustidan;
qishloq xo‘jaligi yerlarida o‘tkaziladigan xatlov va tuproq sifatini aniqlash ishlarining belgilangan tartibda amalga oshirilishi ustidan;
sug‘oriladigan qishloq xo‘jaligi yerlariga qishloq xo‘jaligi ekinlarining ekilmasdan qolish holatlari ustidan;
yerlarni rekultivatsiya qilish bo‘yicha talablarga rioya etilishi ustidan;
o‘zboshimchalik bilan yerlarning qishloq xo‘jaligida foydalanishdan chiqishga sabab bo‘lgan holatlar natijasida yetkazilgan zararlarning undirilishi ustidan nazoratni amalga oshirish vazifasi kiritilgan.
V. Texnika holatini nazorat qilish yo‘nalishida:
idoraviy bo‘ysunuvi va tashkiliy-huquqiy shaklidan qatʼiy nazar, qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarining texnik holati, ekspluatatsiya qilinishi samaradorligi, shuningdek, servis va taʼmirlash xizmatlarining sifati bo‘yicha nazoratni amalga oshirishi belgilangan.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini ishlab chiqaruvchi yoki maxsus savdo tashkilotlarida xaridorlarga sotilgan yangi texnikalar uchun qonunchilik hujjatlarida belgilangan hujjatlar bilan birga Inspeksiyada ro‘yxatdan o‘tkazish uchun asos bo‘lib xizmat qiladigan “Hisob-maʼlumotnoma” berishi;
Inspeksiya tomonidan mulkchilik shaklidan qatʼiy nazar qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalaridan foydalanish qoidalariga rioya etilishi ustidan amalga oshiriladigan nazorat tadbirlari, istisno tariqasida, tekshiruvlarning «Yagona davlat nazorati» axborot tizimida ro‘yxatga olinmagan holda amalga oshirishi belgilangan.
VI. Meʼyoriy hujjatlar ijrosini nazorat qilish, sertifikatlash va metrologiya yo‘nalishida:
paxta va boshoqli don ekinlari urug‘lari sifatini aniqlash usullarini ishlab chiqish, tasdiqlash va takomillashtirish hamda urug‘lik yetishtirish va uning sifatini aniqlash bo‘yicha texnik reglamentlar hamda standartlar, metodikalar va yo‘riqnomalar ishlab chiqishda ishtirok etadi;
Agrosanoat majmui sohasida standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mitani tashkil qilish va uning faoliyat yuritishini taʼminlaydi;
texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligi tasdiqlanishi majburiy bo‘lgan mahsulotlar ro‘yxatini shakllantirishda ishtirok etadi hamda agrosanoat majmui sohasidagi mahsulot turlari bo‘yicha ruyxatga kiritilishi yoki chiqarilishi yuzasidan xulosalar berish vazifasi qo‘shimcha kiritilgan.
3. 2023-yil 10-iyundagi PF-90-Farmon 8-bandi a-qismiga muvofiq Inspeksiyaga vakolatlar doirasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri maʼmuriy huquqbuzarliklar to‘g‘risida bayonnomalar rasmiylashtirish va aybdor shaxslarni jarimaga tortish vakolati berildi.

Юридический комментарий: Инспекции предоставлены полномочия по привлечению к прямой административной ответственности
21 Декабря 2023 3024
Решением Кабинета Министров Республики Узбекистан №653 от 11 декабря 2023 года внесены изменения в задачи и функции «Узагроинспекции» и возложены следующие дополнительные задачи.
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан от 11 декабря 2023 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием государственного управления в сфере сельского хозяйства и продовольственной безопасности» 653 Постановлением Кабинета Министров №575 от 12 июля 2019 года «Об утверждении нормативных правовых документов, регулирующих деятельность контрольной инспекции агропромышленного комплекса при Министерстве сельского хозяйства Республики Узбекистан» внесены изменения и дополнения:
1. Постановлением 575 Инспекция передана из органа государственного управления в исполнительный орган республики и в рамках возложенных на нее полномочий установлено, что она должна осуществлять задачи по контролю за агропромышленным комплексом. промышленный комплекс Республики Узбекистан.
2. Основные задачи проверки:
I. По направлению контроля выращивания семян сельскохозяйственных культур:
В соответствии с пунктом 14 постановления Кабинета Министров от 13 мая 2020 года № 282 сертификация плодовых деревьев и саженцев винограда, обязательная государственная проверка качества плодовых деревьев, саженцев винограда и продукции, перерабатываемой из них, и внедрение в мире достижений, определения и сертификации качества семян на основе международных и национальных стандартов;
За выполнение работ по определению и сертификации показателей качества семян и рассадного материала сельскохозяйственных культур в лабораторных условиях;
по выявлению наличия в семенах и рассаде импортируемых сельскохозяйственных культур генетически модифицированных организмов (ГМО) и опасных скрытых вирусных заболеваний;
о проведении постоянных и периодических испытаний и сертификации хлопка, сорго и других сельскохозяйственных культур и продуктов их переработки;
Дополнительной задачей является контроль оценки семенного и рассадного материала сельскохозяйственных культур на специальных опытных участках и их принадлежности к конкретному виду и сорту, а также их сортовой чистоты путем проверки качества их генетической чистоты.
II. По направлению контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки:I. По направлению контроля за использованием хлопкового сырья, зерна и продуктов его переработки:
независимо от формы собственности наличие гигиенического заключения, подтверждающего целенаправленную переработку и качество продукции технических семян в полном технологическом цикле (дробление, гидротермическая обработка, прессование, экстракция, рафинирование, дезодорация и упаковка) перерабатывающими предприятиями, а также технических регламентов и о соблюдении обязательных требований, установленных стандартами;
Независимо от формы собственности, наличие у перерабатывающих предприятий мощностей по производству муки из пшеницы 3-го и выше классов, а также соответствие технологических процессов на них установленным требованиям, правильный технологический цикл производства. деятельность лабораторий, осуществляющих контроль качества продукции.Дополнительно включена задача контроля за реализацией.
III. По направлению контроля агротехнической деятельности в сельском хозяйстве:
за своевременным и качественным выполнением агротехнических мероприятий, связанных с посадкой и посадкой сельскохозяйственных культур и в период роста (вегетации);
дополнительно включена задача контроля за производством, хранением, реализацией и целевым использованием минеральных удобрений и химических препаратов, применяемых против болезней и вредителей при производстве сельскохозяйственной продукции, а также биопрепаратов в соответствии с требованиями нормативных документов.
IV. По направлению контроля за использованием земель сельскохозяйственного назначения:
осуществление государственного контроля за охраной земель сельскохозяйственного назначения, при котором:
об использовании земель сельскохозяйственного назначения в указанных целях;
о запрете самовольного снятия, перемещения и уничтожения плодородных слоев почвы и недопущения использования земель в сельском хозяйстве;
о проведении землеустроительных работ и работ по определению качества почв на землях сельскохозяйственного назначения в установленном порядке;
о случаях оставления сельскохозяйственных культур незасеянными на орошаемых сельскохозяйственных землях;
соблюдение мелиоративных требований;
включена задача по контролю за возмещением ущерба, причиненного в результате обстоятельств, вызвавших самовольное оставление земель в сельскохозяйственном использовании.
V. По направлению контроля технического состояния:
независимо от ведомственной подчиненности и организационно-правовой формы определяется контроль за техническим состоянием сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, эффективностью их эксплуатации, а также качеством обслуживания и ремонтных услуг.
Также для новой техники, реализуемой покупателям у производителей сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники или специальных торговых организаций, вместе с документами, указанными в законодательстве, «Учет-справка» служит основанием для постановки на учет в Инспекции». давать;
Определено, что проверки, проводимые инспекцией по соблюдению правил использования сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники независимо от форм собственности, в порядке исключения будут осуществляться без регистрации в «Едином государственном реестре». Информационная система «Контроль».
VI. По направлению контроля исполнения нормативных документов, сертификации и метрологии:
участвует в разработке, утверждении и совершенствовании методов определения качества семян хлопчатника и зерновых культур, а также в разработке технических регламентов и стандартов, методик и указаний по производству семян и определению его качества;
Создает технический комитет по стандартизации в сфере агропромышленного комплекса и обеспечивает его работу;
участвует в формировании перечня продукции, соответствие которой требованиям нормативных документов в области технического регулирования является обязательным, и задаче выдачи заключений о включении или исключении из перечня продукции в сфере АПК. включено дополнительно.
3. В соответствии с Постановлением ПФ-90 от 10 июня 2023 года пунктом 8 части а Инспекция уполномочена составлять протоколы об административных правонарушениях и налагать штрафы на виновных лиц в пределах полномочий.