Texnik jihatdan tartibga solish yo‘nalishidagi hujjatlar ijrosi nazoratda
Inspeksiyaning Meʼyoriy hujjatlar ijrosini nazorat qilish, sertifikatlash va metrologiya yo‘nalishida joriy yilning 9 oyi davomida jami 283 ta nazorat tadbirlari o‘tkazilgan bo‘lib, tekshirishlar davrida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan 52 ta maʼmuriy bayonnomalar rasmiylashtirilgan.
Jumladan, 2023 yilning yanvar-sentyabr oylarida O‘zbekiston Respublikasining “Standartlashtirish to‘g‘risidagi”, “Texnik jihatdan tartibga solish to‘g‘risida”gi qonunlari va boshqa texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlar ijrosini nazorat qilish maqsadida jami 25 ta tekshirishlar va monitoringlar o‘tkazilgan bo‘lib, natijasi bo‘yicha 4 ta maʼmuriy qaror qabul qilingan, 14 ta holatda bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatmalar, va 11 ta xo‘jalik subyektiga ogohnomalar kiritilgan, 4 ta holat bo‘yicha to‘plangan materiallar huquqiy baho berish uchun huquq-tartibot organlariga yuborilgan.
Inspeksiya qoshidagi "Qishloq xo‘jaligi mahsulotlari sifatini baholash" davlat muassasasi (Markaz) tomonidan urug‘lik donni sertifikatlash ishlari amalga oshirilib, mazkur jarayonlar bevosita joyning o‘zida Sertifikatlash ishlari bo‘limi xodimi tomonidan nazorat qilib borilmoqda va kunlik maʼlumotlar shakllantirilmoqda.
Joriy yilning 19-oktyabr holatiga Inspeksiya qoshidagi Markaz tomonidan jami 266 684 tonna urug‘lik dondan namuna olinib, shundan 99 foizi yoki 259 380 tonna urug‘lik dondan olingan namunalarni tahlildan o‘tkazish ishlari yakunlandi. Tahlil natijalariga ko‘ra, 250 126 tonna urug‘lik donni ekinboplik sifati ko‘rsatkichlari standart talablariga to‘liq muvofiq ekanligi maʼlum bo‘ldi va muvofiqlik sertifikatlari rasmiylashtirildi.
Hozirda 7 305 tonna urug‘liklardan olingan namunalar Markaz laboratoriyasining maxsus uskunalariga joylashtirilib, ularning sifatini aniqlash ishlari davom etmoqda.
Sh. Mamadaliyeva, "O‘zagroinspeksiya"ning Meʼyoriy hujjatlar ijrosini nazorat qilish, sertifikatlash va metrologiya bo‘yicha bosh mutaxassisi

Технически исполнение нормативных документов находится под контролем.
За 9 месяцев текущего года проведено 283 контрольных мероприятия по направлению контроля, сертификации и метрологии исполнения нормативных документов Инспекции, составлено 52 административных акта по выявленным в ходе проверок недостаткам.
В частности, в январе-сентябре 2023 года в целях контроля за исполнением законов Республики Узбекистан «О стандартизации», «О техническом регулировании» и других нормативных правовых документов в сфере проведено 25 проверок и мониторинга. технического регулирования, принято 4 административных решения, в 14 случаях даны обязательные предписания, 11 субъектам хозяйствования выданы уведомления, собранные материалы в 4 случаях направлены в правоохранительные органы для правовой оценки.
Сертификацию семенного зерна осуществляет государственное учреждение «Оценка качества сельскохозяйственной продукции» при инспекции.
По состоянию на 19 октября текущего года всего Центром при Инспекции отобрано 266 684 тонны семенного зерна, из них проанализировано 99 процентов или 259 380 тонн проб семенного зерна. По результатам анализа установлено, что 250 126 тонн семенного зерна полностью соответствуют требованиям стандартов, выданы сертификаты соответствия.
В настоящее время пробы, взятые из 7305 тонн семян, помещены в специальное оборудование лаборатории Центра, и работа по определению их качества продолжается.
Ш. Мамадалиева, главный специалист ООО «Узагроинспекция» по контролю исполнения нормативных документов, сертификации и метрологии