Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalari nazorati sohasida 1 - sentyabrdan boshlab nimalar o‘zgaradi?
21 Avgust 2023 3659
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 29-apreldagi “Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalaridan foydalanish sohasida davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 170-sonli qarorida 2023-yil 1-sentyabrdan boshlab quyidagilar o‘zgarishi belgilab qo‘yilgan:
1. Yuridik shaxs bo‘lgan tadbirkorlik subyektlariga jismoniy shaxslarning 100 ot kuchigacha quvvatga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish faoliyati bilan shug‘ullanish huquqi beriladi.
“O‘zbekiston akkreditatsiya markazi” DUK tomonidan ishlab chiqarish texnik bazasi belgilangan tartibda texnik jihatdan malakaliligi maʼqullashdan o‘tgan va Inspeksiyaning jismoniy shaxslarning 100 ot kuchi quvvatgacha bo‘lgan texnikalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish uchun zarur sharoitlarga ega bo‘lgan tadbirkorlik subyektlari reyestrga kiritilgan yuridik shaxs bo‘lgan tadbirkorlik subyektlari tomonidan jismoniy shaxslarning 100 ot kuchigacha quvvatga ega bo‘lgan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini texnik ko‘rikdan o‘tkazish amaliyoti joriy etiladi.
2. Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalariga texnik ko‘rikdan o‘tganligi to‘g‘risida talon berish amaliyoti bekor qilinadi (xorijiy davlatlarga ishga yuboriladigan texnikalardan tashqari)
Qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini texnik ko‘rikdan o‘tganligi to‘g‘risidagi qog‘oz shaklidagi talon berish bekor qilinib, texnik ko‘rik maʼlumotlari to‘liq raqamlashtirilib,  “Texnikalar texnik ko‘rigi” avtomatlashtirilgan axborot tizimida elektron shaklda yuritish amaliyoti joriy etiladi.
Xorijiy davlatlarga ishga yuboriladigan texnikalarga amaldagi texnik ko‘rikdan o‘tganligi to‘g‘risida talon berish amaliyoti saqlanib qoladi.
3. Eski namunadagi texnik pasport, texnik guvohnoma, davlat raqami belgisi va traktorchi-mashinist guvohnomasi haqiqiy emas deb hisoblanadi.
Eski namunadagi texnik pasport, texnik guvohnoma, davlat raqami belgisi va traktorchi-mashinist guvohnomasini majburiy tartibda almashtirishning yakuniy muddati 2023-yil 31-avgust etib belgilangan bo‘lib, 1-sentyabrdan boshlab ushbu eski namunadagi hujjatlar haqiqiy emas deb hisoblanadi.
Eski namunadagi texnik pasport va texnik guvohnoma, davlat raqam belgilari, traktorchi-mashinist guvohnomasini almashtirish muddati o‘tganda, fuqaro uni almashtirish uchun murojaat qilinganda maʼmuriy jarima qo‘llanilmaydi. Faqatgina, qishloq xo‘jaligi melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikasini boshqarish huquqini bermaydi.
Yaʼni muddati o‘tgan eski namunadagi texnik pasport va texnik guvohnoma, davlat raqam belgilari, traktorchi-mashinist guvohnomasi bilan qishloq xo‘jaligi, melioratsiya va yo‘l-qurilish texnikalarini boshqargan shaxsga nisbatan, Maʼmuriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksining 135-moddasi bilan “hujjatsiz boshqarish” sifatida maʼmuriy bayonnoma rasmiylashtiriladi.

Что изменится с 1 сентября в сфере управления сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техникой?
21 Августа 2023 4042
В постановлении Кабинета Министров № 170 от 29 апреля 2023 года «О мерах по совершенствованию системы оказания государственных услуг в сфере сельского хозяйства, мелиорации и эксплуатации дорожно-строительной техники» с 1 сентября 2023 года внесено следующее «изменение установлено:
1. Субъектам хозяйствования, являющимся юридическими лицами, предоставляется право заниматься техническим осмотром сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физических лиц мощностью до 100 лошадиных сил.
Субъекты хозяйствования, техническая база производства которых одобрена СУК «Узбекистанский центр аккредитации» в установленном порядке и имеют необходимые условия для проведения технического осмотра Инспекции оборудования физических лиц мощностью до 100 л.с. практика технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники физических лиц мощностью до 100 лошадиных сил будут вводить хозяйствующие субъекты, являющиеся юридическими лицами, включенными в реестр.
2. Отменяется практика выдачи актов технического освидетельствования на сельскохозяйственную, мелиоративную и дорожно-строительную технику (кроме техники, направляемой для работы в зарубежные страны).
Отменена выдача бумажного акта технического осмотра сельскохозяйственной, мелиоративной и дорожно-строительной техники, информация о техническом осмотре полностью оцифрована, а «Технический осмотр техники» в автоматизированной информационной системе налажена практика ведения в электронном виде. будет введено.
Будет сохранена практика выдачи сертификата о прохождении действительного технического осмотра на оборудование, направляемое для работы в зарубежные страны.
3. Технический паспорт старого образца, техпаспорт, госномер и тракторное удостоверение признаются недействительными.
Срок обязательной замены технического паспорта, технического паспорта, номерного знака и водительского удостоверения старого образца - 31 августа 2023 года, а с 1 сентября эти документы старого образца считаются недействительными.
Административный штраф не применяется в случае, если срок действия технического паспорта и технического удостоверения старого образца, государственных номерных знаков, водительского удостоверения истек и гражданин обращается с заявлением об их замене. Только сельское хозяйство не дает права распоряжаться мелиоративной и дорожно-строительной техникой.
Статья 135 Кодекса об административной ответственности в отношении лица, эксплуатировавшего сельскохозяйственную, мелиоративную и дорожно-строительную технику с истекшим сроком действия технического паспорта и технического паспорта, государственных номеров, водительского удостоверения, составляется административный протокол как «управление без документов» .