Sifat darajasi yuqori bo‘lgan Xorazmning oltin xirmoni
Xorazm viloyatdagi g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklar va don klasterlari tomonidan 2024 yil g‘alla qabul qilish mavsumida 85 ming tonna bug‘doy doni, shundan 77 ming tonna tovar doni shu jumladan jamg‘arma hisobiga 26 ming 900 tonna, vaqtincha saqlash uchun 50 ming 100 tonna va 8 ming tonna urug‘lik bug‘doy doni yetishtirilishi rejalashtirilgan.
Viloyatda joriy yilning 7 iyun kunidan g‘alla o‘rish yig‘ish ishlari boshlab yuborilgan bo‘lib, viloyatdagi g‘alla yetishtiruvchi fermer xo‘jaliklar va don klasterlari tomonidan vaqtincha saqlash hamda davlat zaxirasi uchun o‘zlariga berilgan don topshirish bo‘yicha topshiriqlarni juda qisqa muddatlar ichida ortig‘i bilan bajarilishiga erishdilar.
Xorazm viloyatida belgilangan vazifalarga ko‘ra, davlat zaxira 27 ming 829 tonna yoki 102 foiz va vaqtincha saqlash uchun qabul qilinishi 70 ming 737 tonna yoki 143 foiz g‘alla don qabul qiluvchi korxonalariga topshirildi.
O‘zagroinspeksiyaning Xorazm viloyati boshqarmasining masʼul mutaxassislari tomonidan qabul qiluvchi va topshiruvchilar o‘rtasida donning sifati bo‘yicha yuzaga keladigan nizoli masalalarni haqqoniy hal qilinishiga erishildi.
Viloyat boshqarmasi mutaxassislarining say harakatlari natijasida davlat zaxirasiga qabul qilingan 27 ming 829 tonna va vaqtincha saqlash uchun qabul qilingan 70 ming 737 tonna bug‘doy donlari yuqori 3-sinflarga qabul qilinishiga erishildi.
Qabul qilingan donlarning o‘rtacha sifat ko‘rsatkichlari namligi 12,38 foiz, iflosligi 3,04 foiz, donli aralashmasi 4,28 foiz, natura og‘irligi 751g/l, kleykovina miqdori 23 foiz, shaffofligi 53 foizni tashkil qildi.
O‘z navbatida viloyatda don qabul qiladigan don korxonalar va ularga qarashli don qabul qilish shoxobchalariga biriktirilgan “O‘zagroinspeksiyaning Xorazm viloyati boshqarmasi mutaxassislari tomonidan qabul qilinayotgan donlarni sifat ko‘rsatkichlariga qarab joylashtirish, olingan namunalarni amaldagi meʼyoriy hujjatlar asosida tahlil qilinishi va tahlil natijalarini to‘g‘ri rasmiylashtirish bo‘yicha masʼul bo‘lgan mutaxassislarga ko‘rsatmalar berilib, ijrosi to‘liq nazorat qilib borilmoqda.

Khorezm's golden thresher of high quality
85,000 tons of wheat grain, including 77,000 tons of commercial grain, including 26,900 tons for the fund account, 50,100 tons for temporary storage and 8,000 tons of seed wheat by grain-growing farms and grain clusters in the Khorezm region in the 2024 grain receiving season it is planned to grow grain.
Harvesting of grain has started in the region since June 7 of this year, and grain growing farms in the region and the grain clusters have achieved the fulfillment of their assignments for temporary storage and the delivery of grain for the state reserve within a very short period of time.
According to the tasks set in Khorezm region, 27 thousand 829 tons or 102 percent of the state reserve and 70 thousand 737 tons or 143 percent of the state reserve and 70 thousand 737 tons or 143 percent of the grain received for temporary storage were handed over to grain receiving enterprises.
The responsible experts of the Khorezm regional office of "Uzagroinspektsiya" achieved a fair resolution of the conflicting issues arising between receivers and senders regarding the quality of grain.
27 thousand 829 tons of wheat grains accepted for state reserve and 70 thousand 737 tons of wheat grains accepted for temporary storage as a result of the efforts of experts of the regional administration were accepted into the upper 3rd classes.
The average quality indicators of received grains are moisture 12.38%, dirtiness 3.04%, cereal mixture 4.28%, bulk weight 751g/l, gluten content 23%, transparency 53%.
On the other hand, the specialists of the Khorezm regional office of "Uzagroinspektsiya" attached to the grain receiving enterprises and their grain receiving stations in the region place the received grains according to their quality indicators, and analyze the received samples based on the current regulatory documents and the specialists responsible for the correct formalization of the analysis results are given instructions and their execution is fully monitored.