Ғалла-2024: Навоий вилоятида 91 та юқори унумли дон ўриш комбайнлари мавсумга шай
Туман деҳқонлари жорий йилда 44 минг 300 гектар сувли майдонда бошоқли дон экинини етиштириб, ундан юқори ҳосил ўриб-йиғиб олиш мақсадида барча агротехник тадбирларни ўз вақтида амалга оширмоқда. Ана шу эзгу мақсад йўлида жорий мавсумда тумандаги ўрим-йиғим ишларига  91 та юқори унумли дон ўриш комбайлари қатнашиши режалаштирилган.
Ушбу комбайнлардан 32 тасини “Кейс”, 56 тасини “Класс Доминтор”,  3 тасини бошқа русумдаги техникаларни ташкил этади. Мавсум аввалида комбайнларни тайёрлаш учун жами 5 миллиард 644 миллион сўмлик эҳтиёт қисмлари, шиналар, аккумулятор батареялари ҳамда сервис ўтказиш учун ёнилғи-мойлаш материаллари фильтрларга ва бошқа эҳтиёт қисмларига талаб борлиги аниқланган. Айни пайтга қадар ғаллачилик кластерлари томонидан комбайнларни таъмирлаш учун 4 миллиард 450 миллион сўмдан ортиқ маблағ ўзлаштирилиб, зарур эҳтиёт қисмлар етказилган.
Инспекция томонидан комбайнларнинг таъмирланиши, керакли эҳтиёт қисмлар учун талаб этиладиган маблағнинг ўзлаштирилиши, механизаторларга зарур шароитларнинг яратилиши юзасидан кунлик мониторинг ўтказиб борилди, – дейди “Ўзагроинспексиянинг вилоят бошқармаси бош мутахассиси Б.Бозоров.
Хусусан, мавсум бошидан ҳозирга қадар ўтказилган назорат тадбирлари давомида бошқарма ва туман бўлимлари томонидан комбайнларни таъмирлашда аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан ваколатли идоралар раҳбарларига 15 та ёзма кўрсатма ва 130 та огоҳлантириш хатлари берилиб, 5 та тақдимнома киритилган.
Мавсумда қатнашиши белгиланган “Агросервис МТПМЧЖларга қарашли 45 та, фермер хўжаликларига қарашли 39 та ва бошқа ташкилотларга қарашли 7 та комбайнлар бирма-бир  техник кўрикдан ўтказилмоқда,–дейди Инспекциянинг вилоят бошқармаси бош мутахассиси Б.Бозоров.
Кўрик жараёнларида комбайнларда узел ва агрегатларнинг сифатли таъмирдан чиқарилганлиги, сервис хизматларининг ўтказилганлиги, тунги ёритиш ва габарит чироқларининг ишлаши, бирламчи ўт ўчириш воситаларининг бутлиги, дон тўкилишининг олдини олиш мақсадида герметизация ишларининг амалга оширилганлигига катта эътибор қаратилиб келинмоқда.

Зерно-2024: 91 высокопроизводительный комбайн готов к сезону в Навоийской области
В этом году аграрии района выращивают зерновые культуры на 44,3 тыс. га орошаемых земель, своевременно проводят все агротехнические мероприятия, чтобы собрать более высокий урожай. Ради этой благородной цели в этом сезоне в округе планируется принять участие в уборке урожая 91 высокопроизводительного комбайна.
Из них 32 — «Ключи», 56 — «Класс Доминтор» и 3 — другие виды техники. В начале сезона определено, что имеется потребность в запасных частях, шинах, аккумуляторных батареях и ГСМ для обслуживания, фильтрах и других запасных частях для подготовки зерноуборочных комбайнов на сумму 5
миллиардов 644 миллиона сумов. К настоящему времени на ремонт зерноуборочных комбайнов зерноперерабатывающими кластерами выделено более 4 миллиардов 450 миллионов сумов, поставлены необходимые запасные части.
Инспекция проводила ежедневный контроль по вопросам ремонта зерноуборочных комбайнов, выделения средств, необходимых на необходимые запасные части, создания необходимых условий для механиков, - рассказывает главный специалист регионального управления "Узагроинспекции" Б.Бозоров. .
В частности, руководителям компетентных органов дано 15 письменных указаний и 130 предупреждений в целях устранения недостатков, выявленных в ремонте зерноуборочных комбайнов ведомством и районными управлениями в ходе контрольных мероприятий с начала сезона по настоящее время. и было
подано 5 заявок.
Поочередно проходят технический осмотр 45 комбайнов, принадлежащих ООО «Агросервис МТП», 39 зерноуборочных комбайнов, принадлежащих хозяйствам, и 7 зерноуборочных комбайнов, принадлежащих другим организациям, которые планируют участвовать в сезоне, сообщил главный специалист
областного управления Б.Бозоров. Инспекции.
В процессе проверки большое внимание уделяется качественному ремонту узлов и агрегатов зерноуборочных комбайнов, сервисному обслуживанию, работе ночного освещения и габаритных огней, комплектности первичных средств пожаротушения, герметизирующим работам для предотвращения рассыпания зерна.