ХОРАЗМ: Дон корхоналари ғалла қабул қилиш мавсумига тайёр
Вилоятда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириб берувчи хўжаликлар ва дон кластерлари томонидан 2024-йил ғалла қабул қилиш мавсумида 85 000 тонна буғдой дони қабул қилиш режалаштирилган бўлиб, 77 000 тонна товар дон, шундан жамғарма ҳисобига 26 900 тонна, вақтинча сақлаш учун 50 100 тонна ҳамда 8000 тонна уруғлик буғдой донини ташкил қилади.
Етиштирилган ҳосил вилоятдаги дон қабул қилувчи 4 та дон корхоналари, жумладан “Хоразмдонмаҳсулотлари”, “Хонқадонмаҳсулотлари”, “Шовот дон” ва “Боғот дон” АЖлар ҳамда уларга қарашли  4 таЧинобод”, “Жайхун”, “Қорақум”, “Амирқум” дон қабул қилиш шаҳобчаларида қабул қилиниши белгиланган.
Бугунги кунда "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ходимлари томонидан “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талаблари бўйича 8 та лабораторияларни жиҳозлари ва 12 та автомобиль тарозиларини давлат қиёсловидан ўтказилганлиги, шунингдек дон сақлашга мўлжалланган 77,2 минг тонналик омборларни, 48 минг тонналик элеватор силосларини ва 36,8 минг тонналик сиғимга эга айвонларни капитал таъмирланганлигини ҳамда омборларда донларни шамоллатиш учун махсус шамоллатиш тизимлари ўрнатилганлиги, корхоналарда дон сақлаш сиғимларида комплекс дезинсекциялаш ишлари амалга оширилгани, 21 та донни юклаб тушириш ускуналари, 7 та дон тозалаш машиналарини капитал таъмирланганлиги, донни қуритиб олиш учун мўлжалланган 38,8 минг кв/М асфальтланган майдонлар билан таъминланганлиги ва бажарилган ишларнинг сифат даражаси назорат қилиб борилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида соҳавий ходимлар томонидан 251 та назорат тадбирлари ўтказилиб, бунинг натижасида 251 та ҳолатда қонунбузарликлар аниқланди ва бунга нисбатан 251 та таъсир чоралари қўлланилди. Яъни, аниқланган қонунбузарликни келгусида такрорланишини олдини олиш мақсадида бажарилиши мажбурий тусга эга бўлган 247 та ёзма кўрсатмалар киритилди. Жорий йил ғалла мавсумида етиштирилган донларни узлуксиз қабул қилиш, нес-нобуд қилмасдан йиғиб олиш мақсадида дон қабул қилувчи корхоналарга моддий-техника базани мавсумгача сифатли тайёрлаш бўйича бажарилиши мажбурий бўлган ёзма кўрсатмалар берилиб, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларининг бажарилиши тўлиқ назоратга олинган.

ХОРАЗМ: Зерновые предприятия готовы к сезону приема зерна
В зерноприемном сезоне 2024 года фермерскими хозяйствами и зерновыми кластерами, производящими сельхозпродукцию региона, планируется получить 85 тысяч тонн зерна пшеницы, 77 тысяч тонн товарного зерна, из них на накопительное - 26,9 тысяч тонн, на временное хранение - 50,1 тысячи тонн и на временное хранение - 8 тысяч тонн. тонн семян составляет пшеничное зерно.
4 зерновых предприятия области, в том числе АО «Хорезмдонские продукты», «Хонкадонские продукты», «Шавот дон» и «Богот дон», а также 4 дочерние компании «Чинабад», «Джайхун», «Каракум», «Амиркум», получили награды. Собранный урожай планируется принять на зерноприемных пунктах.
Сегодня, согласно требованиям Закона Республики Узбекистан «О метрологии», сотрудниками областного управления «Озагроинспекции» проведены государственные сличения оборудования 8 лабораторий и 12 автомобильных весов, а также 77,2 тыс. тонн складов хранения зерна, капитально отремонтированы 48 тысяч тонн элеваторных силосов и тентов 36,8 тысяч тонн, на складах установлены специальные системы вентиляции зерна, проведена комплексная дезинфекция зернохранилищ на предприятиях, 21 Выполнен капитальный ремонт зерноразгрузочного оборудования, 7 зерноочистительных машин, а также зерносушильных машин. Осуществляется контроль обеспеченности 38,8 тыс. кв. м площадей с твердым покрытием и уровень качества выполненных работ.
В частности, за прошедший период текущего года сотрудниками филиала было проведено 251 контрольное мероприятие, в результате которого выявлены нарушения законодательства в 251 случае, и в связи с этим применена 251 мера воздействия. Иными словами, внесено 247 письменных предписаний, выполнение которых является обязательным во избежание повторения выявленного нарушения в будущем. В целях получения зерна, выращенного в зерновой сезон текущего года, и сбора его без разрушения зерноприемным предприятиям даны письменные указания о качественной подготовке материально-технической базы перед началом сезона, выполнении требований нормативно-правовые документы прошли полный контроль.