ХОРАЗМ: Дон корхоналари ғалла қабул қилиш мавсумига тайёр
Вилоятда қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириб берувчи хўжаликлар ва дон кластерлари томонидан 2024-йил ғалла қабул қилиш мавсумида 85 000 тонна буғдой дони қабул қилиш режалаштирилган бўлиб, 77 000 тонна товар дон, шундан жамғарма ҳисобига 26 900 тонна, вақтинча сақлаш учун 50 100 тонна ҳамда 8000 тонна уруғлик буғдой донини ташкил қилади.
Етиштирилган ҳосил вилоятдаги дон қабул қилувчи 4 та дон корхоналари, жумладан “Хоразмдонмаҳсулотлари”, “Хонқадонмаҳсулотлари”, “Шовот дон” ва “Боғот дон” АЖлар ҳамда уларга қарашли  4 таЧинобод”, “Жайхун”, “Қорақум”, “Амирқум” дон қабул қилиш шаҳобчаларида қабул қилиниши белгиланган.
Бугунги кунда "Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси ходимлари томонидан “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талаблари бўйича 8 та лабораторияларни жиҳозлари ва 12 та автомобиль тарозиларини давлат қиёсловидан ўтказилганлиги, шунингдек дон сақлашга мўлжалланган 77,2 минг тонналик омборларни, 48 минг тонналик элеватор силосларини ва 36,8 минг тонналик сиғимга эга айвонларни капитал таъмирланганлигини ҳамда омборларда донларни шамоллатиш учун махсус шамоллатиш тизимлари ўрнатилганлиги, корхоналарда дон сақлаш сиғимларида комплекс дезинсекциялаш ишлари амалга оширилгани, 21 та донни юклаб тушириш ускуналари, 7 та дон тозалаш машиналарини капитал таъмирланганлиги, донни қуритиб олиш учун мўлжалланган 38,8 минг кв/М асфальтланган майдонлар билан таъминланганлиги ва бажарилган ишларнинг сифат даражаси назорат қилиб борилмоқда.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида соҳавий ходимлар томонидан 251 та назорат тадбирлари ўтказилиб, бунинг натижасида 251 та ҳолатда қонунбузарликлар аниқланди ва бунга нисбатан 251 та таъсир чоралари қўлланилди. Яъни, аниқланган қонунбузарликни келгусида такрорланишини олдини олиш мақсадида бажарилиши мажбурий тусга эга бўлган 247 та ёзма кўрсатмалар киритилди. Жорий йил ғалла мавсумида етиштирилган донларни узлуксиз қабул қилиш, нес-нобуд қилмасдан йиғиб олиш мақсадида дон қабул қилувчи корхоналарга моддий-техника базани мавсумгача сифатли тайёрлаш бўйича бажарилиши мажбурий бўлган ёзма кўрсатмалар берилиб, норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талабларининг бажарилиши тўлиқ назоратга олинган.

KHORAZM: Grain enterprises are ready for the grain receiving season
It is planned to receive 85,000 tons of wheat grain by farms and grain clusters producing agricultural products in the region in the grain receiving season of 2024, 77,000 tons of commercial grain, of which 26,900 tons are for savings, 50,100 tons for temporary storage and 8,000 tons of seeds. constitutes a grain of wheat.
4 grain enterprises in the region, including "Khorazmdon products", "Khonkadon products", "Shavot don" and "Bogot don" JSCs, and 4 affiliated companies "Chinabad", "Jaykhun", "Karaqum", "Amirqum" received the harvested crop. It is set to be received at grain reception offices.
Today, according to the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Metrology", the employees of the regional department of "Ozagroinspektsiya" carried out a state comparison of the equipment of 8 laboratories and 12 vehicle scales, as well as 77.2 thousand tons of grain storage warehouses, 48 thousand tons of elevator silos and 36,800-ton awnings have been overhauled, and special ventilation systems have been installed in warehouses for grain ventilation, comprehensive disinfection of grain storage facilities has been carried out at enterprises, 21 grain unloading equipment, 7 grain cleaning machines have been overhauled, and grain drying machines have been overhauled. The provision of 38,8 thousand sq/m paved areas and the quality level of the completed works are being monitored.
In particular, during the past period of this year, 251 control activities were carried out by the branch employees, as a result of which violations of the law were detected in 251 cases, and 251 measures of influence were applied in this regard. In other words, 247 written instructions were introduced, which are mandatory to be followed in order to prevent future repetition of the identified violation. In order to receive the grains grown in the grain season this year, and to collect them without destruction, written instructions were given to grain receiving enterprises on the quality preparation of the material and technical base before the season, and the fulfillment of the requirements of regulatory and legal documents was fully controlled.