ХОРАЗМ: Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар муҳофазада
Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан қатъий белгиланган мақсадларда фойдаланиш устидан назорат бугунги кунда Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Агроинспекция томонидан амалга ошириб келинмоқда.
Хусусан, “Қишлоқ хўжалигида ер ва сув ресурсларидан самарали фойдаланиш чора-тадбирлари тўғрисида” ПФ-5742-сонли Фармонини ижросини таъминлаш мақсадида жойларда ер инспекторлари томонидан ваколат доирасида бир қатор вазифалар бажарилди.
Мазкур фармонда, суғориладиган қишлоқ хўжалиги ерлари махсус муҳофазага олиниб, ушбу ерларни қишлоқ хўжалигидан бошқа мақсадлар учун, шу жумладан саноат ва фуқаролик объектлари (бинолар ва иншоотлар) қурилиши учун, шунингдек, унумдор тупроқ талаб этилмайдиган илғор технологияларнинг (гидропоника ва бошқалар) янги усуллари қўлланиладиган иссиқхоналар қурилиши учун ажратишга йўл қўйилмаслиги белгилаб қўйилган.
Инспекциянинг Хоразм вилояти бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси томонидан жорий йилнинг ноябрь-декабрь ойларида вилоят туманларида қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган экин ер майдонларидан фойдаланиш аҳволи мониторинг тарзида ўрганилди ва ўрганиш жараёнида қатор қонунбузарлик ҳолатлари аниқланди.
Аниқланган ҳолатлар бўйича 56 та ҳолатда 6.0 гектар суғориладиган экин ер майдонлари ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлганлиги натижасида 3,4 млрд сўм зарар ҳисобланиб тегишли тартибда чоралар кўрилмоқда.
Бугунги кунда, Инспекция томонидан мазкур ҳисобланган зарар суммаларини ихтиёрий муддатларда тўлаш бўйича 19 та ҳолат юзасидан (1,094 гектар, 856 млн 405 283 сўм) огоҳлантириш хатлари, ихтиёрий муддатлар-да тўланмаган 8 та ҳолат юзасидан эса (0,6291 гектар), 503 млн 768 352 сўм зарар суммаларини ундириш учун Урганч туманлараро иқтисодий суди ҳамда Боғот туманлараро фуқаролик судларига даъво аризалари киритилиши таъминланди.
"Ўзагроинспекция"нинг вилоят бошқармаси томонидан ушбу соҳадаги назорат тадбирлари давом эттирилиб, аниқланган қонунбузарликлар юзасидан тегишли чоралар кўриб борилмоқда.
Н.Каримов- “Ўзагроинспексиянинг Хоразм вилоят бошқармаси Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилиш шўбаси бошлиғи

KHOREZM: Agricultural lands under protection
Today, control over the use of agricultural land for its intended purpose is carried out by the Agroinspectorate under the Ministry of Agriculture.
In particular, in order to ensure the implementation of Decree No. PF-5742 “On measures for the efficient use of land and water resources in agriculture,” local land inspectors performed a number of tasks within the limits of their authority.
In this decree, irrigated agricultural land is under special protection, and these lands are used for non-agricultural purposes, including the construction of industrial and civil facilities (buildings and structures), as well as advanced technologies that do not require fertile soil (hydroponics). etc.) it was determined that the allocation of funds for the construction of greenhouses using new methods is not allowed.
In November-December of this year, the use of irrigated arable land intended for agriculture in the regions of the region was studied through monitoring by the Department of Inspection for Control over the Use of Agricultural Land of the Khorezm Region. The study revealed a number of cases of violations of the law.
In 56 cases, 6.0 hectares of irrigated arable land were unauthorizedly withdrawn from agricultural use, resulting in damage in the amount of 3.4 billion soums, and appropriate measures are being taken.
To date, the Inspectorate has issued warning letters in 19 cases of payment of damage amounts during voluntary periods (1094 hectares, 856 million 405 283 soums), and in 8 cases of non-payment of damage amounts in voluntary periods (0.6291 hectares). It was ensured that claims were filed with the Urgench Interdistrict Economic Court and the Bogota Interdistrict Civil Court for the recovery of 503 million 768 352 soums.
The regional department of Uzagroinspectorate continues control activities in this area, and appropriate measures are taken in connection with identified violations of legislation.
N. Karimov – head of the department for control over the use of agricultural lands of the Khorezm regional department of the Uzagroinspectorate