ТАВСИЯ ҚИЛАМИЗ: Қуёш панелларини ўрнатганлик учун бериладиган имтиёзлар
2023 йил 1 апрелдан бошлаб умумий қуввати 100 кило Ватгача бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатган жисмоний ва юридик ушбу қурилмалар бўйича мол-мулк солиғи, қурилмалар билан банд бўлган участкалар бўйича ер солиғи ҳамда юридик шахслар томонидан умумий тармоққа сотган электр энергияси учун олган фойдасидан ҳисобланадиган фойда солиғини тўлашдан уч йил муддатга озод этилган.
Ўзбекистон тарихида биринчи марта аҳоли хонадонида ўрнатилган қуёш панеллари ёрдамида ишлаб чиқарилган электр энергиясини давлат томонидан сотиб олиш амалиёти ҳам йўлга қўйилди бунда аҳоли ва ташкилотларнинг ўзидан  ортган электр энергиясини электр таъминоти корхонаси оширилган нархда харид қилади.  Бунда жисмоний шахслар томонидан ҳеч қандай солиқ тўловлари амалга оширилмайди.
Ҳамда ягона электр энергетика тизимига узатилган электр энергиясининг ҳар бир киловатт-соатига «Қуёшли хонадон» дастури доирасида Давлат бюджетидан МИНГ сўмдан субсидия ажратилади. Субсидия тўловлари жисмоний шахсларнинг жами даромадлари таркибига киритилмайди. Субсидия солиқ органлари томонидан ҳар ойда «Soliq» мобил иловаси орқали ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 25-санасига қадар фуқароларнинг банк пластик карталарига ўтказиб берилади. Демак, Қуёш панеллари 4-5 йилда сарфланган харажатларни оқлайди.
Қуёш панелларидан фойдаланилганда атроф-муҳитга ҳеч қандай зарарли газлар чиқмайди электр энергияси текинга олинади. Бундай қурилмалар биноларнинг том қисми ҳамда бўш ер майдонларга ўрнатилганлиги боис ишлаш жараёнида ҳеч қандай шовқин бўлмайди. Замонавий воситалар хонадонни узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш имконини беради.
Мазкур қурилмалар махсус синов лабораториялар текширувидан ўтказилган ҳолда ўрнатилиши сабабли ўртача 20-25 йил давомида хизмат кўрсатади ва ўрнатиш жуда осон.
Серқуёш ўлкада яшаймиз, шуни ҳисобга олиб, табиатнинг ушбу неъматидан қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқаришда унумли фойдаланишимиз керак. Яшил энергетиканинг тараққий этиши бугунги шароитда мамлакат энергетика тизимига тушаётган улкан юкламани камайтиришга хизмат қилади.

РЕКОМЕНДУЕМ: Преимущества установки солнечных батарей
С 1 апреля 2023 года налог на имущество физических и юридических лиц, установивших устройства источников возобновляемой энергии общей мощностью до 100 киловатт, земельный налог на участки, занятые устройствами и сроком на три года освобожденные от уплаты налога на прибыль рассчитывается из прибыли, полученной за продажу электроэнергии юридическими лицами в сеть общего пользования.
Впервые в истории Узбекистана внедрена практика государственных закупок электроэнергии, производимой солнечными батареями, установленными в домохозяйствах, при которой электроснабжающая компания покупает увеличенную у жителей и организаций электроэнергию по повышенной цене. Налоговые платежи с физических лиц не производятся.
Также за каждый киловатт-час электроэнергии, переданной в единую электроэнергетическую систему, из государственного бюджета в рамках программы «Солнечный дом» выделяется субсидия в размере ТЫСЯЧИ сумов. Выплаты субсидий не включаются в общий доход физических лиц. Субсидия переводится налоговыми органами на банковские пластиковые карты граждан каждый месяц через мобильное приложение «Налог» до 25 числа следующего месяца. Итак, солнечные панели окупятся за 4-5 лет.
При использовании солнечных батарей в окружающую среду не выделяются вредные газы, а электроэнергия получается бесплатно. Поскольку такие устройства устанавливаются на крышах зданий и свободной земле, шум при работе отсутствует. Современные устройства позволяют обеспечить дом бесперебойным электричеством.
Благодаря тому, что эти устройства устанавливаются после проверки специальными испытательными лабораториями, они служат в среднем 20-25 лет и очень просты в установке.
Учитывая, что мы живем в процветающей стране, нам следует эффективно использовать этот дар природы в производстве возобновляемой энергии. Развитие зеленой энергетики служит снижению огромной нагрузки на энергосистему страны в современных условиях.