ТАВСИЯ ҚИЛАМИЗ: Қуёш панелларини ўрнатганлик учун бериладиган имтиёзлар
2023 йил 1 апрелдан бошлаб умумий қуввати 100 кило Ватгача бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатган жисмоний ва юридик ушбу қурилмалар бўйича мол-мулк солиғи, қурилмалар билан банд бўлган участкалар бўйича ер солиғи ҳамда юридик шахслар томонидан умумий тармоққа сотган электр энергияси учун олган фойдасидан ҳисобланадиган фойда солиғини тўлашдан уч йил муддатга озод этилган.
Ўзбекистон тарихида биринчи марта аҳоли хонадонида ўрнатилган қуёш панеллари ёрдамида ишлаб чиқарилган электр энергиясини давлат томонидан сотиб олиш амалиёти ҳам йўлга қўйилди бунда аҳоли ва ташкилотларнинг ўзидан  ортган электр энергиясини электр таъминоти корхонаси оширилган нархда харид қилади.  Бунда жисмоний шахслар томонидан ҳеч қандай солиқ тўловлари амалга оширилмайди.
Ҳамда ягона электр энергетика тизимига узатилган электр энергиясининг ҳар бир киловатт-соатига «Қуёшли хонадон» дастури доирасида Давлат бюджетидан МИНГ сўмдан субсидия ажратилади. Субсидия тўловлари жисмоний шахсларнинг жами даромадлари таркибига киритилмайди. Субсидия солиқ органлари томонидан ҳар ойда «Soliq» мобил иловаси орқали ҳисобот ойидан кейинги ойнинг 25-санасига қадар фуқароларнинг банк пластик карталарига ўтказиб берилади. Демак, Қуёш панеллари 4-5 йилда сарфланган харажатларни оқлайди.
Қуёш панелларидан фойдаланилганда атроф-муҳитга ҳеч қандай зарарли газлар чиқмайди электр энергияси текинга олинади. Бундай қурилмалар биноларнинг том қисми ҳамда бўш ер майдонларга ўрнатилганлиги боис ишлаш жараёнида ҳеч қандай шовқин бўлмайди. Замонавий воситалар хонадонни узлуксиз электр энергияси билан таъминлаш имконини беради.
Мазкур қурилмалар махсус синов лабораториялар текширувидан ўтказилган ҳолда ўрнатилиши сабабли ўртача 20-25 йил давомида хизмат кўрсатади ва ўрнатиш жуда осон.
Серқуёш ўлкада яшаймиз, шуни ҳисобга олиб, табиатнинг ушбу неъматидан қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқаришда унумли фойдаланишимиз керак. Яшил энергетиканинг тараққий этиши бугунги шароитда мамлакат энергетика тизимига тушаётган улкан юкламани камайтиришга хизмат қилади.

RECOMMENDED: Benefits of installing solar panels
From April 1, 2023, the property tax on individuals and legal entities who installed devices for renewable energy sources with a total capacity of up to 100 kilowatts, land tax on plots occupied by devices and exempt from income tax for a period of three years is calculated from the profit received from the sale of electricity legal entities into the public network.
For the first time in the history of Uzbekistan, the practice of public procurement of electricity produced by solar panels installed in households has been introduced, in which the electricity supply company buys increased electricity from residents and organizations at an increased price. No tax payments are made from individuals.
Also, for every kilowatt-hour of electricity transferred to a unified electric power system, a subsidy in the amount of THOUSAND soums is allocated from the state budget within the framework of the “Solar House” program. Subsidy payments are not included in the total income of individuals. The subsidy is transferred by tax authorities to citizens' bank plastic cards every month through the Tax mobile application until the 25th of the next month. So, solar panels will pay for themselves in 4-5 years.
When using solar panels, no harmful gases are released into the environment, and electricity is obtained free of charge. Since such devices are installed on the roofs of buildings and free ground, there is no noise during operation. Modern devices allow you to provide your home with uninterrupted electricity.
Due to the fact that these devices are installed after testing by special testing laboratories, they last on average 20-25 years and are very easy to install.
Considering that we live in a prosperous country, we should make good use of this gift of nature in generating renewable energy. The development of green energy serves to reduce the enormous load on the country’s energy system in modern conditions.