Сирдарё: Дон қабул қилиш корхоналари ғалла ҳосилини қабул қилишга тайёрми?
Ўзагроинспекциянинг Сирдарё вилоят бошқармаси томонидан жорий 2024-йил ҳосили учун етиштирилган бошоқли дон экинларини нес-нобуд қилмасдан қисқа муддатларда ўриб-йиғиб олиш юзасидан бир қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, вилоятда мавжуд “ОқолтиндонмаҳсулотлариАЖ ва унга қарашли (“ГулистондонДҚҚШ, “БобурДҚҚШ, “Сардоба” ДҚҚШ ва “Сирдарё” ДҚҚШ) ғалла қабул қилиш шохобчалари ва “ХовосдонмаҳсулотлариАЖ ва унга қарашли (“Ғаллакор” ДҚҚШ) дон қабул қилиш шохобчалари ва омборларининг мавсумга тайёргарлиги бўйича тегишли амалий ёрдамлар берилиб, мавсумга шай ҳолатга келтирилди. Хусусан, шохобчаларнинг моддий техника базаси тайёргарлиги, автомобиль тарозилари ва мавжуд лаборатория жиҳозларининг сертификатлар билан таъминланганлиги назоратга олинди.
Жорий йилнинг 03-июнь ҳолатига Сирдарё вилоятининг дон қабул қилувчи корхоналаридаги 133 минг тонна дон сақлаш сиғимлари, 6 минг 700 тонна донни сақлашга режалаштирилган айвонлар, 153,3 минг квадрат асфальт майдонлар, мавжуд 8 та лабораториялар, 1 та уруғлик цехининг, 1 та автоағдаргич, 10 та автомобиллар, вагон тарозилар, 5 та дон тозалаш машиналари ҳамда 22 та кўчма узатувчи транспортёрларнинг мавсумга тайёр ҳолатда эканлиги аниқланди.
Асфальт майдонларни тайёргарлиги “ОқолтиндонмаҳсулотлариАЖда ва “ХовосдонмаҳсулотлариАЖ да ҳамда шoҳобчаларида эса 100 фоизни ташкил қилади.
Уруғлик цехларининг тайёргарлик ҳолати бўйича эса “ОқолтиндонмаҳсулотлариАЖ 100 фоизни ташкил етиб, ушбу уруғчилик цехида керакли кимёвий реактивлар тўлиқ жамғарилган, уруғлик дони билан боғлиқ операцияларни расмийлаштириш учун зарур шитлар, қопчалар, этикеткалар, нав ҳужжатлари бланкалари билан тўлиқ таъминланган.
Мавсумда донни бунтлаш, майдондан майдонга кўчириш учун асосий ишларни бажаришга мўлжалланган кўчма узатувчи транспортёрлар мосламаларини таъмирлаш ишлари якунига етказилган.
Шу билан бирга, Дон қабул қилиш корхоналари ва шохобчаларидаги мавжуд лабораторияларда меъёрий ҳужжатлар билан таъминланганлиги, ўлчов воситаларини даврий давлат қиёслов кўригидан ўтказилганлиги ҳамда меъёрий ҳужжатлар талабларига риоя қилиниши, режага асосан сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва мулкчилик шаклидан қатъий назар қишлоқ хўжалиги борасида ўлчов воситалари ва синов ускуналарининг созлиги ҳамда меъёрий ҳужжатлар билан таъминланганлиги юзасидан ўрганишлар олиб борилиб, мавсумга тайёр ҳолатга келтирилди.

Syrdaryo: Are the grain receiving enterprises ready to receive the grain harvest?
The Sirdarya regional administration of "Uzagroinspektsiya" is carrying out a number of works related to short-term harvesting of grain crops grown for the current 2024 harvest without destroying them.
In particular, grain receiving stations of "Aqoltindon products" JSC and its affiliates ("Gulistondon" DQSh, "Babur" DQSH, "Sardoba" DQQS and "Syrdaryo" DQQS) and "Khovosdon products" JSC and its affiliates ("Gallakor" DQQS) exist in the region. appropriate practical assistance was provided for the preparation of grain receiving stations and warehouses for the season and they were made ready for the season. In particular, the preparation of the material and technical base of the branches, vehicle scales and the provision of existing laboratory equipment with certificates was controlled.
As of June 3 of this year, the grain receiving enterprises of the Syrdarya region have 133,000 tons of grain storage capacity, 6,700 tons of grain storage sheds, 153,300 square meters of asphalt area, 8 laboratories, 1 seed workshop, 1 truck loader, It was determined that 10 cars, wagon scales, 5 grain cleaning machines and 22 portable conveyors are ready for the season.
Preparation of asphalt surfaces is 100 percent at "Aqoltindon products" JSC and "Khovosdon products" JSC, as well as at their shops.
"Aqoltindon products" JSC is 100 percent in terms of the state of preparation of seed workshops, the necessary chemical reagents are fully stocked in this seed workshop, it is fully supplied with sheets, bags, labels, variety document forms necessary for formalizing operations related to seed grain.
During the season, the repair work of portable conveyors designed to carry out the main work for bundling and moving grain from field to field has been completed.
At the same time, existing laboratories at grain receiving enterprises and branches are provided with regulatory documents, periodic state comparative inspection of measuring instruments and compliance with the requirements of regulatory documents, production of quality products according to the plan, and measuring instruments and testing equipment in agriculture regardless of the form of ownership. studies were carried out regarding the quality and provision of normative documents, and it was brought to a state ready for the season.