Ғарамларда сақланаётган уруғлик пахта хомашёсини сифатли сақланиши инспекция назоратида
Уруғлик пахта хомашёсини қабул қилиб олиш ва уни белгиланган стандарт тартибларга риоя этган ҳолда сақлаш муҳим жараён ҳисобланади. Сабаби, келгуси йил ҳосилининг мўл бўлиши уруғлик чигитнинг сифатли бўлиши билан чамбарчас боғлиқдир.
Хусусан, жорий йилда мавжуд пахта-тўқимачилик кластерларига қарашли уруғлик пахта қабул қилиш корхоналари томонидан 133 минг тонна, шундан 95 минг тонна асосий фонд, 38 минг тонна захира фонд учун қабул қилинган.
Ушбу жамғарилган уруғлик пахтанинг 5,5 минг тоннаси 114 та омборхоналарда ва 127,3 тоннаси 714 та ғарамларда норматив ҳуқуқий ҳужжатлар асосида нав ва авлодлар бўйича алоҳида сифатли сақлаб келинмоқда.
Шунингдек, масканларда жамғарилган уруғлик пахтанинг 708 та ғарами бир марта, 627 та ғарами икки марта ҳамда 108 та ғарами уч мартадан ҳаво сўргич мосламаларидан ўтказилди.
Бугунги кунда, ғарамларда сақланаётган уруғлик пахта хомашёси стандарт талаблари асосида брезент ёпинғичлар билан ёпилганлиги, туннель қазилганлиги, қирқиш ва тараш ишлари бажарилганлиги бўйича 174 назорат тадбирлари олиб борилиб, аниқланган қонун бузилиш ҳолатлари юзасидан масъулларга нисбатан 170 та огоҳлантиришлар, 83 та ёзма кўрсатмалар, 5 та тақдимнома ва 1 та маъмурий баённомалар расмийлаштирилди.
Шу билан бирга, “Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сифатини баҳолаш маркази” давлат муассасаси билан биргаликда уруғлик қабул қилувчи пахта тўқимачилик кластерлари, кооперациялар ва элита уруғчилик хўжаликлари ўртасида 2023-йил ҳосилидан жамғарилган уруғлик пахта хомашёси ғарамларининг дастлабки сифат кўрсаткичларини аниқлаш бўйича синовлар ўтказиш юзасидан шартномалар тузилиб, ушбу тадбирлар давом этмоқда.

Качество хранения хлопкового сырья, хранящегося на складах, находится под инспекционным контролем.
Получение семенного хлопкового сырья и его хранение в соответствии с установленными стандартными процедурами является важным процессом. Причина в том, что обилие урожая следующего года тесно связано с качеством семян.
В частности, хлопкоприемные предприятия, входящие в состав действующих хлопко-текстильных кластеров, в этом году получили 133 тысячи тонн хлопка-сырца, из них 95 тысяч тонн поступило в основной фонд и 38 тысяч тонн в резервный фонд.
Из этого накопленного семенного хлопка 5,5 тыс. тонн хранятся на 114 складах и 127,3 тонны на 714 складах на основании нормативно-правовых документов особого качества по сортам и поколениям.
Также скопившиеся в укрытиях 708 тюков хлопка-сырца были пропущены через воздухоотсасывающие устройства однократно, 627 тюков дважды и 108 тюков трижды.
На сегодняшний день проведено 174 контрольных мероприятия по факту накрытия хранящегося на складах семенного хлопкового сырья брезентом, прорыты тоннели, проведены работы по стрижке и прочесыванию согласно нормативным требованиям, вынесено 170 предупреждений. лиц, ответственных за нарушения закона.Выдано 83 письменных предписания, 5 представлений и 1 административный протокол.
Вместе с тем, совместно с ГУ «Центр оценки качества сельскохозяйственной продукции» среди семян, собранных от урожая 2023 года, среди семенопринимающих хлопкотекстильных кластеров, кооперативов и элитных семеноводческих хозяйств подписаны Соглашения о проведении испытаний по определению исходного качества. показателей хлопкового сырья, и эта деятельность продолжается.