Туркиялик мутахассисларнинг соҳа билан танишуви давом этмоқда
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Уруғчиликни ривожлантириш Маркази раҳбарияти, "Ўзагроинспекция" вакиллари ва Туркия Қишлоқ ва ўрмон хўжалиги вазирлигининг Ўсимликшунослик бош бошқармаси Уруғчилик бўлими бошлиғи Фатиҳ Аҳмет бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Делегация аъзолари Марказ фаолияти билан яқиндан таништирилиб, уруғчилик бўйича амалдаги қонун ва қонуности норматив ҳужжатлар, соҳа мутахассисларини малакасини ошириш, тажриба алмашиш каби масалаларни кўриб чиқдилар.
Икки томон вакиллари “Агроинспекцияда “Ўзбек-Турк” уруғчилиги тест маркази ташкил топишидан мамнуният билдирди.
Шундан сўнг меҳмонлар Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманида фаолият юритаётган “Агровер” МЧЖ компаниясига ташриф буюришди.
Маълумот учун: “АгроверМЧЖ – картошка кластерининг маркази бўлиб, у ўзида корхона ва мутахассисларни бирлаштиради, унинг асосий мақсади қишлоқ хўжалигини жадал ривожлантириш ва энг муҳим стратегик маданияти бўлган картошкани амалга оширишдир.
Ташриф давомида Туркиялик мутахассислар Давлат ва хусусий ташкилотлар билан ўзаро алоқалар ўрнатилганлик даражаси билан яқиндан танишишди.
Аграр ва озиқ-овқат хавфсизлиги тизимидаги хусусий секторни ўрни ҳамда маҳсулотларни сифатини баҳолаш ва сертификатлаштириш фаолиятига доир жараёнлар юзасидан тақдимотлар намойиш этилди.
Учрашув томонлар ўртасида савол-жавоб тарзида ташкил этилиб, халқаро экспертларнинг саволларига "Ўзагроинспекция" ҳамда “АгроверМЧЖ мутахассислари томонидан атрофлича жавоб ва тушунтиришлар берилди.
Учрашув якунида, Туркиянинг соҳа вакиллари “АгроверМЧЖда олиб борилаётган ишлар ҳамда давлат сектори билан ҳамкорлик яхши йўлга қўйилганлиги ва халқаро даражада амалга оширилаётганлигини таъкидлади.

Знакомство турецких специалистов с областью продолжается
Руководство Центра развития семян при Министерстве сельского хозяйства, представители «Узагроинспекции» и делегация во главе с начальником отдела семян Главного управления растениеводства Министерства сельского и лесного хозяйства Турции Фатихом Ахметом встретились с делегация.
Члены делегации внимательно ознакомились с деятельностью Центра, ознакомились с действующим законодательством и нормативными документами в области семеноводства, обучением специалистов в этой области, обменом опытом и т.д.
Представители двух сторон выразили удовлетворение созданием на базе «Агроинспекции» «Узбекско-турецкого» испытательного центра семеноводства.
После этого гости посетили ООО «Агровер», работающее в Бостанлыкском районе Ташкентской области.
Для справки: ООО «Агровер» — центр картофельного кластера, объединяющего предприятия и специалистов, основной целью которого является стремительное развитие сельского хозяйства и реализация картофеля — важнейшей стратегической культуры.
В ходе визита турецкие эксперты ознакомились с уровнем взаимоотношений с государственными и частными организациями.
Были сделаны презентации о роли частного сектора в системе аграрной и продовольственной безопасности, а также процессах оценки и сертификации качества продукции.
Встреча между сторонами была организована в формате вопросов и ответов, а на вопросы международных экспертов были даны подробные ответы и пояснения специалисты «Узагроинспекции» и ООО «Агровер».
В завершение встречи представители турецкой промышленности отметили, что работа, проводимая в ООО «Агровер», и сотрудничество с государственным сектором идут полным ходом и реализуются на международном уровне.