Туркиялик мутахассисларнинг соҳа билан танишуви давом этмоқда
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Уруғчиликни ривожлантириш Маркази раҳбарияти, "Ўзагроинспекция" вакиллари ва Туркия Қишлоқ ва ўрмон хўжалиги вазирлигининг Ўсимликшунослик бош бошқармаси Уруғчилик бўлими бошлиғи Фатиҳ Аҳмет бошчилигидаги делегация билан учрашди.
Делегация аъзолари Марказ фаолияти билан яқиндан таништирилиб, уруғчилик бўйича амалдаги қонун ва қонуности норматив ҳужжатлар, соҳа мутахассисларини малакасини ошириш, тажриба алмашиш каби масалаларни кўриб чиқдилар.
Икки томон вакиллари “Агроинспекцияда “Ўзбек-Турк” уруғчилиги тест маркази ташкил топишидан мамнуният билдирди.
Шундан сўнг меҳмонлар Тошкент вилояти, Бўстонлиқ туманида фаолият юритаётган “Агровер” МЧЖ компаниясига ташриф буюришди.
Маълумот учун: “АгроверМЧЖ – картошка кластерининг маркази бўлиб, у ўзида корхона ва мутахассисларни бирлаштиради, унинг асосий мақсади қишлоқ хўжалигини жадал ривожлантириш ва энг муҳим стратегик маданияти бўлган картошкани амалга оширишдир.
Ташриф давомида Туркиялик мутахассислар Давлат ва хусусий ташкилотлар билан ўзаро алоқалар ўрнатилганлик даражаси билан яқиндан танишишди.
Аграр ва озиқ-овқат хавфсизлиги тизимидаги хусусий секторни ўрни ҳамда маҳсулотларни сифатини баҳолаш ва сертификатлаштириш фаолиятига доир жараёнлар юзасидан тақдимотлар намойиш этилди.
Учрашув томонлар ўртасида савол-жавоб тарзида ташкил этилиб, халқаро экспертларнинг саволларига "Ўзагроинспекция" ҳамда “АгроверМЧЖ мутахассислари томонидан атрофлича жавоб ва тушунтиришлар берилди.
Учрашув якунида, Туркиянинг соҳа вакиллари “АгроверМЧЖда олиб борилаётган ишлар ҳамда давлат сектори билан ҳамкорлик яхши йўлга қўйилганлиги ва халқаро даражада амалга оширилаётганлигини таъкидлади.

Acquaintance of Turkish experts with the field continues
The leadership of the Seed Development Center under the Ministry of Agriculture, representatives of "Uzagroinspeksiya" and the delegation led by Fatih Ahmet, the head of the Seed Department of the General Directorate of Plant Science of the Ministry of Agriculture and Forestry of Turkey met with the delegation.
The members of the delegation were closely acquainted with the activities of the Center and reviewed the current laws and normative documents on seed production, training of experts in the field, exchange of experience, etc.
The representatives of the two sides expressed satisfaction with the establishment of the "Uzbek-Turkish" seed production test center at "Agroinspeksiya".
After that, the guests visited "Agrover" LLC operating in Bostanliq district, Tashkent region.
For information: "Agrover" LLC is the center of the potato cluster, which unites enterprises and specialists, the main goal of which is the rapid development of agriculture and the implementation of potatoes, the most important strategic culture.
During the visit, Turkish experts got to know the level of mutual relations with state and private organizations.
Presentations were made on the role of the private sector in the agrarian and food security system, as well as the processes of product quality assessment and certification.
The meeting was organized between the parties in a question-and-answer format, and the questions of the international experts were given detailed answers and explanations by the specialists of "Uzagroinspeksiya" and "Agrover" LLC.
At the end of the meeting, Turkish industry representatives noted that the work carried out at "Agrover" LLC and the cooperation with the public sector are well underway and are being implemented at the international level.